Denise van de Mortel heter hon, värvningen vi väntat på så länge nu. Värvningen som kommer vara ytterst avgörande för Linde volleys framgångar 2014/2015. Om hon är en amerikanska i mängden eller någon som sticker ut är självfallet värt att undersöka, men årets passare i danska ligan borde ju i varje fall kunna leverera en boll dit den ska.
Gör man en googlesökning på Denise van de Mortel så är det tyvärr lite av en besvikelse. Det kommer nämligen upp ett gäng bilder på en passare i action, men de är helt utan stereotypiska amerikanska slagord på som ”Hard working”, Proud to be a Bulldog” eller ”Strong and together”. Den ända bilden man kan få som kommer i närheten av vad jag förväntade mig av ett amerikanskt college är ”Dishin with Deni”. Än mer chockad blir jag när jag ser lagbilderna på Denise. För det är en klassisk american look-tjej jag får se, så inget fel där, men hon har ju inte ens plattat hår. Om det är något jag lärt mig av att följa amerikans college-volleyboll så är det följande: ska man se bra ut på en lag- eller profilbild i USA så ska man ha plattat hår.
Hur jag ska tolka detta brytande mot trenden från Denise vet jag inte. Kanske är hon lite av en rebell, ”she plays by her own rules” likt John McClane i Die Hard, eller kanske hon är så pass olika de andra i sin spelstil att hon bryter normen redan där. Allt tyder på att det handlar om alternativ två, i kombination med en för djup tolkning av en frisyr från min sida. Denise frisyr är nog inte det som skiljer henne från andra passare, för att hon endast skulle vara en i mängden är inte helt sant.
Denise kommer från en av världens främsta volleybollplatser, nämligen Kalifornien, men är fostrad på Gonzaga University i staten Washington. Universitetet i sig är inget av de främsta i USA, då rankade på en 150 plats i landet. Men det är inte på hennes collegemeriter som Denise har blivit värvad till Linde utan det som lockat klubben är hennes utmärkelse som bästa passare i danska ligan i 2013. Danska och svenska ligorna håller ungefär samma nivå och den utmärkelsen i Danmark kan ses som likvärdig i Sverige.
Ser man till Denise spelstil så är den väldigt typisk för en spelare av hennes fysik, då hon endast är 175 cm lång måste hon kompensera med andra färdigheter. Hon gör det dock bra med snabbhet och teknik, men mest utstickande måste ändå sägas vara hennes oräddhet. Hon har nämligen en enorm speluppfattning och är inte alls rädd att använda den. Ser hon en spelare felplacerad på andra sidan nät så straffar hon denna direkt med ett passaröverlägg. Ser hon en av de egna anfallsspelarna som inte har ett block mot sig så skickar hon snabbt dit bollen oavsett vart på plan hon själv befinner sig. Ett riskfyllt spel, men som verkar fungera.
Denna värvning var ytters nödvändig för Linde och nu väntar vi bara på att det sista proffset ska bli klart. Om det blir en center eller en högerspiker går endast att gissa just nu, men så länge det är någon med ett stort block och ett kraftigt anfall så känner jag mig nöjd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.