Den omtalade demonstrationen är de vuxnas misslyckande

En engagerad förälder har skrivit ett brev till kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, med anledning av den stökiga demonstration som skolungdomarna genomförde vid kommunhuset tidigare i veckan. Föräldern anser att det är galet fel att lägga skuldbördan hos eleverna då man borde ha kunnat förutse konsekvenserna.”Man behöver inte vara Einstein för att förstå att risken var stor och förutsägbar för att detta skulle urarta”, skriver han.

Hade de vuxna bara hanterat situationen på ett vuxet sätt, då hade demonstrationen i måndags aldrig skapat så många och stora rubriker som har varit fallet på såväl lokal nivå som i länet. En förälder, vars barn medverkade vid demonstrationen, skrev redan dagen efter ett brev till kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, för att uttrycka sitt missnöje över hur man från de vuxnas sida gjort ett så kapitalt misslyckande.
Han menar att man inte behöver vara ett geni för att räkna ut vad som kan hända när en stor samling ungdomar får utrymme att hetsa varandra utan vuxnas översyn och tillrättavisande.

Läs den ”engagerade förälderns” skrivelse och Anders Ceders svar nedan.

Demonstrationen igår eller de vuxnas totala svek mot våra ungdomar

Inledning
Det som hände igår är djupt tragiskt för alla inblandade. Framförallt verkar alla vuxna, lärare, politiker och andra ha agerat på ett för mig helt obegripligt och oacceptabelt sätt. Det som hände igår var tyvärr det mest tragiska och sorgliga som hänt i kommun under mina 50 levnadsår. Då tänker inte jag på de individer som uppenbart bröt mot lag och betedde sig på det sätt som man kunde ha förvänta sig av vissa 14‐16 åringar. Som vanligt var det ett fåtal som förstörde och ”spårade ur”.

Vad jag tänker på är Ni vuxna som lät detta hända. Man behöver inte vara Einstein för att förstå att risken var stor och förutsägbar för att detta skulle urarta. Ni som inte förstår detta, läs gärna Nobelpristagaren Elis Canettis bok ”Massan”. Utmärkt litteratur.

Ni lärare
Hade Ni pratat med alla elever om hur viktigt det är med demokrati och att vår rätt att demonstrera är grundlagsfäst? Hade Ni verkligen förklarat att denna rätt måste utövas med respekt och värdighet? Att i andra länder dödas människor dagligen för att få utöva denna rätt. Det hade kunnat göras ett litet projekt och som förslag hade Ni kunnat visa filmen Gandhi. Hade Ni på ett objektivt sätt förklarat att det inte finns någon politiker som
egentligen vill spara men ibland måste man. Framför allt, vad gjorde Ni under betald arbetstid när Ni skulle ha varit där och med Er auktoritet (i positiv betydelse) sett till att demonstrationen blev ett värdigt demokratiskt uttryck och inte pöbelns julafton? Ni klarade inte av att organisera detta på ett godtagbart sätt. Ansvaret är Ert allas.

Politiker och andra vuxna på kommunhuset
Har Ni totalt förlorat kontakten med verkligheten och våra ungdomar? Fanns det ingen som gjorde en riskbedömning och policybedömning av vad denna demonstration skulle kunna innebära? Uppenbarligen inte. Varför bjöd Ni inte alla deltagare i demonstrationen på fika, saft och en bulle medan elevrådet genomförde uppvaktningen? Ni kunde ha haft en dialog
med våra ungdomar på ett naturligt och konstruktivt sätt. Om någon säger att vi inte har råd med att bjuda på detta flyttar jag från denna kommun imorgon. Jag hoppas och tror att det inte var fegheten och bristande kompetens som återigen firade sin triumf i denna kommun.

Varför ringde någon polisen? Detta måste vara det allra sista man gör. Varför gick inte några (obs, inte en) modiga, kärleksfulla och normalt fungerande vuxna ut och ”tog matchen”? Var finns ledarskapet? Jag gissar att några totalt förlorade omdömet och enligt någon typ av plan som upprättats av SKL ringde polisen.
Då detta skedde, abdikerade hela det vuxna Lindesberg. Med det vuxna Lindesberg menas Ni lärare, politiker och tjänstemän som lät detta hända. För mig är detta helt obegripligt och oförståligt.

Det är inte våra ungdomars fel och ansvar att detta urartade.
Vad vi såg igår den 5 december 2011 var faktiskt sett ett totalt fiasko för kommunen. Nu verkar tydligen alla vuxna skylla på alla andra vuxna. För flera hundra av våra ungdomar blir detta tyvärr ett bestående minne för all framtid av kaos och polisbilar med påslagna sirener och avsaknad av vuxna som tar ansvar. Läs gärna Facebook och NA:s hemsida.
Jag vet inte vad som har hänt idag. Jag utgår ifrån att Ni lärare har haft ett möte med alla inblandade lärare där Ni utvärderat Ert agerande. Jag utgår också från att politikerna har haft ett möte där detsamma skett.
Jag hoppas och tror att all undervisning ställs in på torsdag eller fredag och Ni tillsammans på skolan ber alla elever om ursäkt för Ert agerande eller snarat brist på agerande. Be om förlåtelse och var ödmjuka. Säg att även vuxna kan göra fel. Börja med det. Förklara också att de ytterst få som betedde sig fel faktiskt gjorde fel och de har ett eget ansvar för detta.

De som slog plakatet i huvudet på Peter Bring bör polisanmälas.
Jag förstår ifall inget av detta händer då alla partier och lärare i nuläget mest skäms och hoppas att alla skall glömma detta så fort som möjligt. Men som man sår får man skörda.
Om inget görs kommer en massa ungdomar och föräldrar minnas den 5 december 2011 som en dag av skam, uppgivenhet och förlust av demokratiska värden.

Anders Ceder svarar
Tyvärr var jag på styrelsemöte med intresseföreningen Bergslaget i Sandviken och hade ingen vetskap om att demonstrationen skulle ske. På vägen hem fick jag kort info om vad som hade hänt och idag tisdag har jag fått utförligare info kring detta.
I det läge som uppstod handlade man helt rätt när polis tillkallades, dels för säkerheten för de som arbetar i kommunhusets reception dels ungdomarna själva och andra som hade ärende i kommunhuset. Efter att ha bankat på fönster, vrålade okvädningsord som inte lämpar sig i skrift, du beskriver det själv som ”pöbelns julafton”, kom de in i foajén. Vår kommunchef, som såg detta från sitt tjänsterum, gick ut och försökte få kontakt med ungdomarna vilket inte var möjligt i den högljudda och upprörda stämningen som rådde. Då polisen anlände lugnade det hela ned sig. Att bjuda på saft och bullar i detta läge var inte möjligt. Någon plan från SKL finns inte vad jag vet. Lyckligtvis har vi en handlingskraftig, modig och ansvarskännande kommunchef som agerade helt riktigt för allas säkerhet enligt min bedömning.

Anders Ceder

Publicerad 8 december 2011 klockan 11:23

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.

22 augusti 2026 klockan 18:21 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.

20 augusti 2026 klockan 13:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.

20 augusti 2026 klockan 12:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...
20 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Strulande skolskjutsar får föräldrar i Fellingsbro att se rött: ”Totalt inkompetent”
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått förä...
19 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det fångades ...
18 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!

18 augusti 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Joakim Peimer är Lindeskolans nya gymnasiechef. Foto: Camilla Lagerman

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt

17 augusti 2026 klockan 15:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i...

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige...

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer ...

Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra ...

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde ...

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.

13 augusti 2026 klockan 17:08 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson...
13 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...
13 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Annie förverkligade drömmen och startade eget
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat ...
12 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-12

2026-08-11

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-08-23 00:53