Ikväll stannar Fröjevi IP upp för en av de hetaste matcherna på hela året. För första gången på flera år ställs Frövi IK mot IFK Lindesberg i seriesammanhang, ett derby där inget av lagen vill kliva in med favoritskapet på sig.
– Det finns inga favoriter i ett derby, det har jag lärt mig. I en sån här match kan man kämpa med både näbbar och klor, menar IFK:s tränare Pierre Wester.
Lindesbergs fotbollsstolthet är tillbaka i fotbollsfemman efter flera års sejour i sexan. Uppflyttningen har varit lyckad för IFK, som framförallt öppnade säsongen mycket bra och tog upp kampen i toppen. Två raka förluster, mot Lillån och Ervalla, fick laget att tappa mark men senast tog IFK en viktig seger.
Laget körde då över bottengänget BK Simperon, en match som vanns med klara 7-2. Allra bäst trivdes Paul Amaeachi med ett hattrick. Tabellmässigt slår sig IFK Lindesberg in som sexa, samtidigt som lokalrivalen Frövi IK är sist inför kvällens derby. Trots förutsättningarna vill Pierre Wester inte ta ut svängarna.
– Det gäller att jobba för varje poäng och springa. Det finns inga genvägar, Frövi kommer att vara jättetaggade. Inställningen är att vi ska gå ut, köra hårt och naturligtvis vinna. Det är inte fokus på något annat.
Frövi vill slå ur underläge: ”Linde som har pressen”
Bergslagsderbyt i femman blir det första i seriespel på flera år mellan Frövi och IFK Lindesberg. Duon spelar återigen i samma division och det betyder att mycket prestige står spel ikväll. För samtidigt som IFK öppnat serien stabilt har Frövi bara fått med sig två poäng, något som alltså ger en sistaplats.
– Vår säsongsinledning har ju varit sådär, så den här matchen kommer ganska lägligt. Det ska bli jäkligt kul, säger Frövis assisterande tränare Kalle Frejd som flyttar över favorittrycket på IFK.
– Jo och det känns bra att vi inte går in som favoriter till den här matchen. Det är Linde som har pressen på sig. De har målat upp sig själva att vara topp två-tre, så det är en större press på dem.
Sett till trupperna har IFK Lindesberg gått med en rad skador under vårkanten. Frövi har nyckelpjäsen Christofer Gustafsson borta ikväll på grund av knäproblem, men målvakten Jimmie Johansson tar plats i målet efter att ha missat matchen senast. Tabelläget är tufft för Frövi som är i stort behov av poäng. Derbyt hemma mot IFK Lindesberg blir en speciell utmaning.
– Ja precis, vi har många unga killar som aldrig spelat såna här matcher. Det kommer säkert att vara mycket publik och folk som åker från Lindesberg. Ett derby är ett derby, konstaterar Kalle Frejd.
Matchen:
Frövi IK-IFK Lindesberg
Ikväll 19.00 på Fröjevi IP
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.