Lindesberg Volley tog minst sagt revansch på rivalen Örebro. Hemma i Arenan exploderade laget, med tre raka setvinster och ett riktigt styrkebesked. Setsiffrorna skrevs till 25-20, 25-18 och 25-18 och innebar att Linde närmade sig Örebro på andraplatsen.
– Det var jätteskönt att vinna! Speciellt efter den senaste matchen, det här kändes riktigt bra, strålar Elsa Arrestad.
Lindesbergskaptenen ledde på söndagen sitt lag ut till derbykamp hemma i Arenan. Rivalen Örebro Volley var på besök, ett lag som för en dryg månad sedan körde över Linde i tre raka set. Nu var det det dags för säsongens andra Närkederby och hemmalaget jagade revansch.
Starten gick dock till Örebro, som med tre inledande bollvinster kopplade ett grepp. Linde kunde sedan snabbt växa in och även ta över. Vid ställningen 6-6 lade laget i en högre växel, vann fyra raka bollar och ryckte till sig en klar ledning.
Den ledningen förvaltade man sedan väl. Örebro försökte att minska avståndet, men utan att lyckas och Freja Morén slog slutligen in setsiffrorna till 25-20. Det gav Lindbeserg Volley övertaget och precis den start på matchen som laget behövde.
”När vi får in fler bollar kommer självförtroendet”
I andra set sprang hemmalaget återigen till sig ett fyrapoängsförsprång i upptakten. Övertaget höll sig sedan genom hela setet, där Örebro som närmast kom ett par poäng ifrån Linde. Med ett starkt blockspel och spridd leverans över samtliga anfallsspelare var det aldrig något snack. Lindesberg vann setet med 25-18 och satte press på gästerna.
Örebro svarade upp på den pressen genom att kliva ut hårt i tredje. Det gav Linde vissa inledande problem, men laget rätade snabbt upp spelet och vid 9-9 var det kvitterat. Rivalerna låg sedan jämsides en stund, innan Lindesberg med fyra poäng i följd dödade matchen med ett avgörande ryck.
– I början av seten är det ju ofta så att man spelar jämnt och sen drar något lag ifrån. De kanske gav upp lite och kände att vi var det starkare laget. Det kändes i alla fall bra, när vi får in fler och fler bollar kommer självförtroendet, analyserar Elsa Arrestad.
En anfallsmiss av Örebro satte punkt för derbyt och gav Lindesberg segern med 3-0. Bergslagsgänget tog därmed en härlig revansch, inte bara på Örebro utan även efter förlusten mot Hylte/Halmstad föregående helg.
Minskade gapet till andraplatsen
– Vi tror på oss själva och tror på taktiken. När vi spelar som vi spelar bäst går det så här bra, det var precis vad vi gjorde idag, summerar Elsa derbyskalpen.
Den unge kaptenen var själv en av huvudrollsfigurerna i vinsten. Linde styrde och ställde över de centrala ytorna och det låg lagets centrar bakom, med vasst blockspel och stor effektivitet framåt. Elsa själv prisades för sin insats med utmärkelsen som matchens främsta Lindespelare.
Segern gjorde inget för tabellen, där laget är kvar som trea. Däremot minskade Lindesberg nu gapet upp till tvåan Örebro, ett avstånd som är nere på tre poäng. Derbyknocken hemma i Arenan är utan tvekan höstens stora skalp för Linde som inlett säsongen bra.
– Ja, till och från. Men det känns ändå bra överlag, medger Elsa som tycker att laget inte är helt synkat ännu.
– Det handlar bara om att spela ihop oss nu, tro på oss själva. Vi har behövt lite tid för att komma ihop och hitta rätt stämning i laget.
Matchfakta Lindesberg Volley-Örebro Volley:
Resultat: 3-0 (25-20, 25-18, 25-18)
Publik: 256
Övrigt resultat från Elitserien:
Lund-Gislaved 1-3
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.