Lindesberg Volley tog minst sagt revansch på rivalen Örebro. Hemma i Arenan exploderade laget, med tre raka setvinster och ett riktigt styrkebesked. Setsiffrorna skrevs till 25-20, 25-18 och 25-18 och innebar att Linde närmade sig Örebro på andraplatsen.
– Det var jätteskönt att vinna! Speciellt efter den senaste matchen, det här kändes riktigt bra, strålar Elsa Arrestad.
Lindesbergskaptenen ledde på söndagen sitt lag ut till derbykamp hemma i Arenan. Rivalen Örebro Volley var på besök, ett lag som för en dryg månad sedan körde över Linde i tre raka set. Nu var det det dags för säsongens andra Närkederby och hemmalaget jagade revansch.
Starten gick dock till Örebro, som med tre inledande bollvinster kopplade ett grepp. Linde kunde sedan snabbt växa in och även ta över. Vid ställningen 6-6 lade laget i en högre växel, vann fyra raka bollar och ryckte till sig en klar ledning.
Den ledningen förvaltade man sedan väl. Örebro försökte att minska avståndet, men utan att lyckas och Freja Morén slog slutligen in setsiffrorna till 25-20. Det gav Lindbeserg Volley övertaget och precis den start på matchen som laget behövde.
”När vi får in fler bollar kommer självförtroendet”
I andra set sprang hemmalaget återigen till sig ett fyrapoängsförsprång i upptakten. Övertaget höll sig sedan genom hela setet, där Örebro som närmast kom ett par poäng ifrån Linde. Med ett starkt blockspel och spridd leverans över samtliga anfallsspelare var det aldrig något snack. Lindesberg vann setet med 25-18 och satte press på gästerna.
Örebro svarade upp på den pressen genom att kliva ut hårt i tredje. Det gav Linde vissa inledande problem, men laget rätade snabbt upp spelet och vid 9-9 var det kvitterat. Rivalerna låg sedan jämsides en stund, innan Lindesberg med fyra poäng i följd dödade matchen med ett avgörande ryck.
– I början av seten är det ju ofta så att man spelar jämnt och sen drar något lag ifrån. De kanske gav upp lite och kände att vi var det starkare laget. Det kändes i alla fall bra, när vi får in fler och fler bollar kommer självförtroendet, analyserar Elsa Arrestad.
En anfallsmiss av Örebro satte punkt för derbyt och gav Lindesberg segern med 3-0. Bergslagsgänget tog därmed en härlig revansch, inte bara på Örebro utan även efter förlusten mot Hylte/Halmstad föregående helg.
Minskade gapet till andraplatsen
– Vi tror på oss själva och tror på taktiken. När vi spelar som vi spelar bäst går det så här bra, det var precis vad vi gjorde idag, summerar Elsa derbyskalpen.
Den unge kaptenen var själv en av huvudrollsfigurerna i vinsten. Linde styrde och ställde över de centrala ytorna och det låg lagets centrar bakom, med vasst blockspel och stor effektivitet framåt. Elsa själv prisades för sin insats med utmärkelsen som matchens främsta Lindespelare.
Segern gjorde inget för tabellen, där laget är kvar som trea. Däremot minskade Lindesberg nu gapet upp till tvåan Örebro, ett avstånd som är nere på tre poäng. Derbyknocken hemma i Arenan är utan tvekan höstens stora skalp för Linde som inlett säsongen bra.
– Ja, till och från. Men det känns ändå bra överlag, medger Elsa som tycker att laget inte är helt synkat ännu.
– Det handlar bara om att spela ihop oss nu, tro på oss själva. Vi har behövt lite tid för att komma ihop och hitta rätt stämning i laget.
Matchfakta Lindesberg Volley-Örebro Volley:
Resultat: 3-0 (25-20, 25-18, 25-18)
Publik: 256
Övrigt resultat från Elitserien:
Lund-Gislaved 1-3
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.