Lindesberg Volley tog minst sagt revansch på rivalen Örebro. Hemma i Arenan exploderade laget, med tre raka setvinster och ett riktigt styrkebesked. Setsiffrorna skrevs till 25-20, 25-18 och 25-18 och innebar att Linde närmade sig Örebro på andraplatsen.
– Det var jätteskönt att vinna! Speciellt efter den senaste matchen, det här kändes riktigt bra, strålar Elsa Arrestad.
Lindesbergskaptenen ledde på söndagen sitt lag ut till derbykamp hemma i Arenan. Rivalen Örebro Volley var på besök, ett lag som för en dryg månad sedan körde över Linde i tre raka set. Nu var det det dags för säsongens andra Närkederby och hemmalaget jagade revansch.
Starten gick dock till Örebro, som med tre inledande bollvinster kopplade ett grepp. Linde kunde sedan snabbt växa in och även ta över. Vid ställningen 6-6 lade laget i en högre växel, vann fyra raka bollar och ryckte till sig en klar ledning.
Den ledningen förvaltade man sedan väl. Örebro försökte att minska avståndet, men utan att lyckas och Freja Morén slog slutligen in setsiffrorna till 25-20. Det gav Lindbeserg Volley övertaget och precis den start på matchen som laget behövde.
”När vi får in fler bollar kommer självförtroendet”
I andra set sprang hemmalaget återigen till sig ett fyrapoängsförsprång i upptakten. Övertaget höll sig sedan genom hela setet, där Örebro som närmast kom ett par poäng ifrån Linde. Med ett starkt blockspel och spridd leverans över samtliga anfallsspelare var det aldrig något snack. Lindesberg vann setet med 25-18 och satte press på gästerna.
Örebro svarade upp på den pressen genom att kliva ut hårt i tredje. Det gav Linde vissa inledande problem, men laget rätade snabbt upp spelet och vid 9-9 var det kvitterat. Rivalerna låg sedan jämsides en stund, innan Lindesberg med fyra poäng i följd dödade matchen med ett avgörande ryck.
– I början av seten är det ju ofta så att man spelar jämnt och sen drar något lag ifrån. De kanske gav upp lite och kände att vi var det starkare laget. Det kändes i alla fall bra, när vi får in fler och fler bollar kommer självförtroendet, analyserar Elsa Arrestad.
En anfallsmiss av Örebro satte punkt för derbyt och gav Lindesberg segern med 3-0. Bergslagsgänget tog därmed en härlig revansch, inte bara på Örebro utan även efter förlusten mot Hylte/Halmstad föregående helg.
Minskade gapet till andraplatsen
– Vi tror på oss själva och tror på taktiken. När vi spelar som vi spelar bäst går det så här bra, det var precis vad vi gjorde idag, summerar Elsa derbyskalpen.
Den unge kaptenen var själv en av huvudrollsfigurerna i vinsten. Linde styrde och ställde över de centrala ytorna och det låg lagets centrar bakom, med vasst blockspel och stor effektivitet framåt. Elsa själv prisades för sin insats med utmärkelsen som matchens främsta Lindespelare.
Segern gjorde inget för tabellen, där laget är kvar som trea. Däremot minskade Lindesberg nu gapet upp till tvåan Örebro, ett avstånd som är nere på tre poäng. Derbyknocken hemma i Arenan är utan tvekan höstens stora skalp för Linde som inlett säsongen bra.
– Ja, till och från. Men det känns ändå bra överlag, medger Elsa som tycker att laget inte är helt synkat ännu.
– Det handlar bara om att spela ihop oss nu, tro på oss själva. Vi har behövt lite tid för att komma ihop och hitta rätt stämning i laget.
Matchfakta Lindesberg Volley-Örebro Volley:
Resultat: 3-0 (25-20, 25-18, 25-18)
Publik: 256
Övrigt resultat från Elitserien:
Lund-Gislaved 1-3
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!