Ny match gav ny seger i tre raka set – och nu har Lindesberg Volley verkligen fått upp ångan. Nykomlingen Degerfors var utan chans när Linde spelade hem tre poäng från bortaderbyt.
Det var inga större konster som krävdes när Lindesberg Volley landade sin fjärde raka vinst på onsdagskvällen. Derbyfighten borta mot Degerfors var över efter tre set, även om det krävdes viss ansträngning till sist från Lindes sida. Annars började det väldigt behagligt för gästerna som i första set gick ifrån till odiskutabla 25-10.
Set nummer två blev en något mer tät historia, men vinsten var aldrig hotad. Däremot fick Linde slita ordentligt i det tredje setet och Sarah Schmids 25-20 kom förlösande. Det gav Bergslagstjejerna tre nya poäng och en fortsatt ren resultatrad.
– Första och andra set var väldigt enkla. I tredje kom de tillbaka och spelade med energi och vi tappade lite. Men vi lyckades ändå knipa det, analyserar Lindekaptenen Linnea Skogsberg.
– Det som avgjorde var att vi har starkare anfallare, vi är mer trygga i oss själva. Vi vet att vi är bättre om vi gör vårt jobb, medan Degerfors kanske har lite mer press på sig. De är nya i Elitserien och då vill man alltid prestera extra mycket. Sen har de haft strul med sina passare.
Segerstreak direkt: ”Det är vi jättenöjda med”
Degerfors blev fjärde lag i ordningen att falla offer för Lindesberg Volley. Man går starkt så här långt, även om motstånden varit lag som väntas tillhöra Elitseriens undre tabellskikt. Att ändå stå på elva poäng efter fyra matcher är något som spelarna trivs med.
– Det är vi jättenöjda med så klart. Det ska inte heller vara något annat än tre vinster på de matcher som vi haft, menar Linnea Skogsberg.
Redan på lördag går seriespelet vidare och Lindesberg fortsätter att spela borta. Mötet med Lund blir Bergslagsgängets fjärde bortafight på säsongsinledningen. Mot Degerfors levererade Linde en solid insats som gav seger – nu blickar Linnea fram mot resan till Lund.
– Väldigt kul, även om det är en lång resa dit. Vi är peppade på den matchen och ska träna imorgon för att börja förbereda oss.
Matchfakta Degerfors-Lindesberg Volley:
Resultat: 0-3 (10-25, 10-25, 20-25)
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.