Derbyseger efter stor dramatik: ”Härligt knäppa Kumla på nosen”

Lindlöven är återigen derbymästare! Hemma mot tabelltvåan Kumla spände laget musklerna och gick tidigt ifrån med två mål, ett övertag som stod sig matchen ut. Dramatiken var stor i slutminuterna, men trots dubbla Kumla-reduceringar stod Löven emot och vann med 4-3.

– Alltid extra härligt att vinna derbymatcher och knäppa Kumla på nosen! Vi har haft det tufft mot dem ända sedan jag kom hit, så det är verkligen revansch, säger Henrik Warman efter Lövens sköna derbytriumf.

Laget klev på onsdagskvällen ut i Lindehov med ett riktigt laddat möte framför sig. Som fyra i tabellen tog Lindlöven emot tvåan Kumla, ett klassiskt rivalmöte med mycket mer än bara tre poäng på spel. Höstseriens första halva skulle avslutas och det var Löven som öppnade klart bäst.

Redan från nedsläpp satte hemmalaget an tonen för matchen, med ett behärskat spel och mycket puckinnehav. De inledande minuterna var disciplinerade från Lindlövens sida och laget skulle även få utdelning. Med matchen knappt nio minuter gammal slog Max Lalander till med sitt tredje mål för säsongen, något som betydde 1-0. Bara 53 sekunder senare fyllde André Astley Rydberg på och Löven hade fått en drömstart på derbyt.

– Det var lite medstuds där i början. Viktigt att vi fick en tidig ledning och att vi gjorde mål på (Tim) Harrysson, han har varit ett litet spöke för oss, säger Anton Tano.

Dubbla Kumla-reduceringar i slutskedet

De två kvicka Lindlöven-målen följdes av en kontrollerad avslutning på perioden. När lagen gick av isen efter första 20 var det med klar skottövervikt för hemmalaget, 13-7. Även mittenakten skulle öppna starkt av Löven och i spel fem mot fyra matade man avslut mot Harrysson. Max Lalander testade fyra gånger om, allra närmast med ett skott från central position sedan Patrik Näslund grävt fram pucken.

Men något 3-0-mål kom aldrig för Lindlöven. Istället kunde Kumla utnyttja ett missförstånd i hemmazonen, där pucken landade vid en fri Johan Planeby och slutligen i nät. En efterföljande utvisning på Niclas Eklöw tvingade Löven att försvara sig mot ytterligare mål, något laget gjorde bra och ledningen stod sig till tredje.

Där small det till två gånger om under de inledande nio minuterna. Först utökade André Astley Rydberg med sitt andra mål för kvällen och därefter höll sig Anton Tano framme på framspelning av Lalander. Det gav Löven en tremålsledning, ett övertag som laget skulle visa sig behöva.

För i slutminuterna blev det väldigt dramatiskt, detta sedan Kumla först fått en reducering halvt till skänks efter en märklig sargstuds. Isak Mantler var maktlös när Löven-bekantingen Alexander Kovalonok gavs öppet mål. Med 40 sekunder kvar kom nästa nätrassel, då Kumla i spel sex mot fyra minskade siffrorna till 4-3. Men Lindlöven drabbades inte av panik och med en stabil avslutning bärgade laget tre blytunga poäng.

Borlänge på söndag: ”Blir tufft mot serieledarna”

4-3-vinsten över Kumla var viktig på flera vis, dels då rivalen vunnit förra höstens båda derbyn. Dessutom tog resultatet Lindlöven närmare i tabellen och endast en poäng skiljer nu lagen åt. Med halva höstserien spelad är Löven tabellfyra, med hela sex poängs marginal ner till Skövde på andra sidan AllEttan-strecket.

– Det är vad vi hade räknat med inför säsongen. Vi håller oss än så länge inom vår målsättning och det ser bra ut, kommenterar Henrik Warman samtidigt som Anton Tano fyller i.

– Vi får se till att inte slappna av för mycket. Det är klart att vi ska spela med ett stort självförtroende, men inte nonchalant och med hybris. Vi måste fortsätta härifrån, betonar centern.

Elva omgångar återstår att spela och serien vänder nu, med start redan på söndag. Där ställs Lindlöven mot serieledaren Borlänge som så här långt bara förlorat två matcher. En av dessa förluster kom i premiären just mot Löven och Anton Tano upprepar gärna den bedriften på söndag hemma i Lindehov.

– Det blir tufft mot serieledarna. Vi får försöka att att spela smart och tråka ut dem i början, sen få hål på dem i powerplay. Vi har uppenbarligen hittat ett sätt att slå Borlänge och vi har kapaciteten med ett jäkligt bra lag.

Matchfakta Lindlöven-Kumla:
Resultat: 4-3 (2-0, 0-1, 2-2)
Publik: 508
Skott: 34-30
Mål Lindlöven: 1-0 Max Lalander, 2-0 André Astley Rydberg (Rundgren, Eklöw), 3-1 André Astley Rydberg (Berg, Eklöw), 4-1 Anton Tano (Lalander)

Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
IFK Arboga-Borlänge 2-3 e.förl.
Skövde-Köping 5-2
Mariestad-Forshaga 5-1
Enköping-Åker/Strängnäs 5-1
Grästorp-Surahammar 6-3

Tabellen från SweHockey:
HockeyEttan tabell

Publicerad 26 oktober 2016 klockan 21:10


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.

6 december 2025 klockan 18:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla för säsongen. 5-0 blir onsdagens slutsiffror mot Strömsbro. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.

3 december 2025 klockan 23:11 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från ...

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.

23 november 2025 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll ...
20 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som...
17 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung ...
14 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

11 740 kronor samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden Mellansverige i år. Foto: Camilla Lagerman

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.

7 november 2025 klockan 12:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Kostadin Andonov/EJU

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.

3 november 2025 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas ...

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-å...

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den ...

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat...

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens f...

Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.

2 oktober 2025 klockan 16:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges ...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom ...
1 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den...
30 september 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-09-30

2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2025-07-12

2025-07-09

2025-07-07

2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-05-19

2025-12-07 06:05