Efter två raka förluster kom ett både viktigt och skönt trendbrott för Guldsmedshytte SK. På fredagskvällen säkrade laget tre poäng i bortaderbyt mot Nora, via seger med klara 6-3. Vinsten lyfte GSK i tabellen där laget nu placerar sig som trea.
Precis som i premiäromgången blev det Guldsmedshytte SK som avgick med segern i derbykampen mot Nora. På fredagskvällen drabbade lokalrivalerna samman, då HockeyTrean C Västra gick in i sin andra fjärdedel. Det började även fint för GSK, som efter bara 1.32 tog ledningen via mål av Freddy Persson.
Nora kvitterade en stund därpå, innan Andreas Arvidsson i spel fem mot fyra återgav GSK kommandot med sitt 1-2-mål. Övertaget skulle återigen ätas upp av Nora, som efter att ha kvitterat i den första perioden tog ledningen tidigt i andra.
Möter serieledaren i nästa omgång
Underläget stod sig sedan i tio minuter, innan GSK och Michael Carlsson jämnade ut siffrorna till 3-3. Den ställningen bestod till slutperioden, där Carlsson slog till på nytt och tog gästerna upp i ledning. Blott en halvminut senare fyllde Jesper Arvidsson på och försprånget höll sedan matchtiden ut.
Oskar Eriksson kunde fastställa slutsiffrorna till seger med 6-3 för GSK, med sitt boxplaymål i den sista minuten. Derbysegern var en repris på premiären, där GSK också satte Nora på plats.
Dessutom var de tre poängen efterlängtade hos Bergslagslaget, som kom till spel med två förluster i ryggen. Mot Nora blev det alltså vinst och det lyfte Guldsmedshytte SK i tabellen. Laget är nu trea och ställs härnäst mot serieledande HC Örnen, ett lag som hittills är obesegrat.
Matchfakta Nora-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 3-6 (2-2, 1-1, 0-3)
Publik: 117
Skott: 26-53
Mål GSK: 0-1 Freddy Persson, 1-2 Andreas Arvidsson, 3-3 Michael Carlsson, 3-4 Michael Carlsson, 3-5 Jesper Arvidsson, 3-6 Oskar Eriksson
Tabellen från SweHockey:

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.