Derbyseger i hemmapremiären

Lindlövens fina säsongsstart håller i sig. I hemmapremiären mot Köping hamnade man i ett tidigt underläge, men svarade sedan för en stark vändning. Segersiffrorna skevs till 3-1 och tar Lindlöven upp på andraplats.

Lindehov öppnade på onsdagskvällen sina portar för den nya upplagan av HockeyEttan Västra. Men knappt hade derbyt mellan Lindlöven och Köping börjat innan gästerna lagt sorti på premiärstämningen. En öppnande passning gav Jimmy Hellström fritt fram med Christoffer Ulvestav och med bara 23 sekunder spelat var ställningen 0-1.

– Nej, det var ingen bra start där med 0-1 i första bytet. Det kändes som att det hängde kvar hela perioden, vi var lite stissiga. De fick lite onödig energi där, säger Jonas ”Sill” Karlsson om det tidiga underläget.

Lindlöven hämtade sig emellertid snabbt, men spelet stämde ändå inte i en temposvag matchinledning. Spelavbrotten var många och inget av lagen hittade något riktigt flyt. Efterhand tog dock Lindlöven över alltmer och ”Sill” friställde Johan ”Böna” Persson med dryga tolv minuter spelat. Men istället för avslut valde ”Böna” att söka passning till Max Lalander, något som gjorde att chansen gick om intet.

Åt det andra hållet kom Köpings största möjlighet efter en sargstuds, som letade sig in mellan Ulvestav och stolpen. Pucken balanserade på mållinjen innan målvakten kunde få grepp om den. Lindlöven hade ytterligare ett öppet läge för Jonas Karlsson innan signalen löd för den första vilan.

Avgjorde med två mål i tredje

Tillbaka till den andra perioden fortsatte lagen till en början att byta puck mellan varandra. Ganska snart tog dock Lindlöven tag i taktpinnen. Hemmalaget fick igång sitt passningsspel, etablerade sig i offensiv zon och fick med sig flera utvisningar. Henrik Warman och Anton Tano testade lyckan i powerplay, men utan framgång.

Pressen skulle till slut betala av sig. Med kvarten spelad hittade Felix Scharnke elegant fram med en passning till Jonas Karlsson, som kunde stöta in 1-1 från nära håll. Kort efter målet var det nära igen, då Felix denna gång spelade fram Max Lalander till ett öppet skottläge. Likaläget stod sig perioden ut och Lindlöven vann skotten med klara 12-5.

Stärkta av kvitteringsmålet fick Lindlöven bästa tänkbara start på tredje. Direkt på en offensiv tekning skickade Linus Carlsson iväg en puck som letade sig hela vägen in i nät till 2-1. Målet kom med bara en minut spelad och satte Lindlöven i förarsätet.

Anton Tano hade sedan chansen att utöka ledningen, men Tomas Rydén i Köpings-målet var följsam i dragningen. Efter en stark Lindlöven-start åt sig sedan gästerna allt mer in i perioden. Christoffer Ulvestav sattes på prov ett par gånger om, men hade god hjälp av sitt försvar att hålla undan.

Allra farligast blev det istället när Köping tilläts ställa om. En kontring med fyra minuter kvar gav närmast öppet mål för gästernas Jinghage, men Rasmus Rundgren störde avslutet tillräckligt mycket för att gå utanför. Bortsett från det kunde dock Lindlöven stänga igen försvaret på ett skickligt vis. Johan Persson säkrade segern i öppen målbur och segersiffrorna skrevs till 3-1.

– Spelet var väl inget vidare. Men på något sätt är det väl starkt att vinna ändå, summerar Jonas ”Sill” Karlsson.

”Ingen bra match från oss”

1-1-skytten upplever att Lindlöven kontrollerade matchen bra, även om det inte var en av lagets bättre insatser. Defensiven levererade återigen och Köping hade totalt sju skott på mål under de avslutande två perioderna. Från ledarhåll är känslorna samlade, segern till trots.

– Tittar man på helheten så var det ingen bra match från oss. Vi kunde inte spela vårat eget spel i första eller andra perioden, i tredje kunde vi hålla pucken lite bättre. Men det var en väldigt svår match, konstaterar Jussi Salo och utvecklar sig.

– Köping har en duktig första femma, de gjorde det bra och gjorde det svårt för oss med stora avstånd och långa passningar. Samtidigt var vi inte riktigt här mentalt.

Med två omgångar spelade står Lindlöven nu på maximala sex poäng. Det gör att man slår sig in i tabellens toppskikt, med samma poäng som Kumla och Mariestad. På söndag väntar Skövde och Jussi väljer att inte dröja kvar vid Köpings-segern alltför länge.

– Visst är det roligt att vinna och ligga med där i toppen. Men vi måste redan börja fokusera på nästa match. Spelet måste utvecklas hela tiden, det här kanske inte är tillräckligt bra mot någon annan motståndare.

Matchfakta Lindlöven-Köping:
Resultat: 3-1 (0-1, 1-0, 2-0)
Publik: 345
Skott: 35-14
Mål Lindlöven: 1-1 Jonas Karlsson (Scharnke, Stråle), 2-1 Linus Carlsson (Scharnke), 3-1 Johan Persson (Stråle, Berg)

Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Forshaga-Mariestad 1-4
Borlänge-Enköping 6-2
Kumla-Grästorp 3-2
IFK Arboga-Skövde 4-3 sd

Tabellen från SweHockey:
HockeyEttan tabell

 

Publicerad 23 september 2015 klockan 21:25


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Joakim Bååk. Foto: Hasse Persson

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.

28 maj 2026 klockan 08:56 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Björn Nyberg blev den sextonde personen nägonsin inom svensk judo att få den hedersamma graden. Foto: Privat

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.

25 maj 2026 klockan 15:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.

27 april 2026 klockan 09:16 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska ...
14 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.

11 mars 2026 klockan 20:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. ...
3 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex...
2 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...
2 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-02

2026-03-01

2026-02-28

2026-02-26

2026-02-26

2026-02-25

2026-02-23

2026-02-22

2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-13

2026-06-01 02:39