Derbyseger i hemmapremiären

Lindlövens fina säsongsstart håller i sig. I hemmapremiären mot Köping hamnade man i ett tidigt underläge, men svarade sedan för en stark vändning. Segersiffrorna skevs till 3-1 och tar Lindlöven upp på andraplats.

Lindehov öppnade på onsdagskvällen sina portar för den nya upplagan av HockeyEttan Västra. Men knappt hade derbyt mellan Lindlöven och Köping börjat innan gästerna lagt sorti på premiärstämningen. En öppnande passning gav Jimmy Hellström fritt fram med Christoffer Ulvestav och med bara 23 sekunder spelat var ställningen 0-1.

– Nej, det var ingen bra start där med 0-1 i första bytet. Det kändes som att det hängde kvar hela perioden, vi var lite stissiga. De fick lite onödig energi där, säger Jonas ”Sill” Karlsson om det tidiga underläget.

Lindlöven hämtade sig emellertid snabbt, men spelet stämde ändå inte i en temposvag matchinledning. Spelavbrotten var många och inget av lagen hittade något riktigt flyt. Efterhand tog dock Lindlöven över alltmer och ”Sill” friställde Johan ”Böna” Persson med dryga tolv minuter spelat. Men istället för avslut valde ”Böna” att söka passning till Max Lalander, något som gjorde att chansen gick om intet.

Åt det andra hållet kom Köpings största möjlighet efter en sargstuds, som letade sig in mellan Ulvestav och stolpen. Pucken balanserade på mållinjen innan målvakten kunde få grepp om den. Lindlöven hade ytterligare ett öppet läge för Jonas Karlsson innan signalen löd för den första vilan.

Avgjorde med två mål i tredje

Tillbaka till den andra perioden fortsatte lagen till en början att byta puck mellan varandra. Ganska snart tog dock Lindlöven tag i taktpinnen. Hemmalaget fick igång sitt passningsspel, etablerade sig i offensiv zon och fick med sig flera utvisningar. Henrik Warman och Anton Tano testade lyckan i powerplay, men utan framgång.

Pressen skulle till slut betala av sig. Med kvarten spelad hittade Felix Scharnke elegant fram med en passning till Jonas Karlsson, som kunde stöta in 1-1 från nära håll. Kort efter målet var det nära igen, då Felix denna gång spelade fram Max Lalander till ett öppet skottläge. Likaläget stod sig perioden ut och Lindlöven vann skotten med klara 12-5.

Stärkta av kvitteringsmålet fick Lindlöven bästa tänkbara start på tredje. Direkt på en offensiv tekning skickade Linus Carlsson iväg en puck som letade sig hela vägen in i nät till 2-1. Målet kom med bara en minut spelad och satte Lindlöven i förarsätet.

Anton Tano hade sedan chansen att utöka ledningen, men Tomas Rydén i Köpings-målet var följsam i dragningen. Efter en stark Lindlöven-start åt sig sedan gästerna allt mer in i perioden. Christoffer Ulvestav sattes på prov ett par gånger om, men hade god hjälp av sitt försvar att hålla undan.

Allra farligast blev det istället när Köping tilläts ställa om. En kontring med fyra minuter kvar gav närmast öppet mål för gästernas Jinghage, men Rasmus Rundgren störde avslutet tillräckligt mycket för att gå utanför. Bortsett från det kunde dock Lindlöven stänga igen försvaret på ett skickligt vis. Johan Persson säkrade segern i öppen målbur och segersiffrorna skrevs till 3-1.

– Spelet var väl inget vidare. Men på något sätt är det väl starkt att vinna ändå, summerar Jonas ”Sill” Karlsson.

”Ingen bra match från oss”

1-1-skytten upplever att Lindlöven kontrollerade matchen bra, även om det inte var en av lagets bättre insatser. Defensiven levererade återigen och Köping hade totalt sju skott på mål under de avslutande två perioderna. Från ledarhåll är känslorna samlade, segern till trots.

– Tittar man på helheten så var det ingen bra match från oss. Vi kunde inte spela vårat eget spel i första eller andra perioden, i tredje kunde vi hålla pucken lite bättre. Men det var en väldigt svår match, konstaterar Jussi Salo och utvecklar sig.

– Köping har en duktig första femma, de gjorde det bra och gjorde det svårt för oss med stora avstånd och långa passningar. Samtidigt var vi inte riktigt här mentalt.

Med två omgångar spelade står Lindlöven nu på maximala sex poäng. Det gör att man slår sig in i tabellens toppskikt, med samma poäng som Kumla och Mariestad. På söndag väntar Skövde och Jussi väljer att inte dröja kvar vid Köpings-segern alltför länge.

– Visst är det roligt att vinna och ligga med där i toppen. Men vi måste redan börja fokusera på nästa match. Spelet måste utvecklas hela tiden, det här kanske inte är tillräckligt bra mot någon annan motståndare.

Matchfakta Lindlöven-Köping:
Resultat: 3-1 (0-1, 1-0, 2-0)
Publik: 345
Skott: 35-14
Mål Lindlöven: 1-1 Jonas Karlsson (Scharnke, Stråle), 2-1 Linus Carlsson (Scharnke), 3-1 Johan Persson (Stråle, Berg)

Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Forshaga-Mariestad 1-4
Borlänge-Enköping 6-2
Kumla-Grästorp 3-2
IFK Arboga-Skövde 4-3 sd

Tabellen från SweHockey:
HockeyEttan tabell

 

Publicerad 23 september 2015 klockan 21:25


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken

2 juli 2025 klockan 23:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av ...

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Isabella Eriksson Ghazinour och Albin Forselius är två av klubbens nya mästare. Foto: Privat

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.

13 maj 2025 klockan 12:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Alvin och Algot Asserholt förevigade dagen med ett kort tillsammans med Kevin Walker. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.

12 maj 2025 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln ...
7 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag...
17 april 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgr...
11 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK är två av klubbarna som hyllas på de unika tröjorna. Foto: Alexander Donka

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”

Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.

10 april 2025 klockan 15:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Frövi judo

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.

9 april 2025 klockan 15:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417...

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en ...

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

Bodens HF fäller Lindlöven i Lindehov efter en seg inledning av hemmalaget till den tredje perioden. Under söndagen är det ny slutspelsmatch där Boden kan skicka Lindlöven på en tidig vila inför nästa säsong. Foto: Hasse Persson

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.

8 mars 2025 klockan 20:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de stö...

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos ...

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper

Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som ...

Trots en tung första halvlek så kom LIF Lindesberg tillbaka som en starkare trupp i den andra halvan av matchen. Med två matcher kvar så ligger truppen efter med ett mål i målskillnad bakom Uppsala. Foto: Hasse Persson

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.

23 februari 2025 klockan 23:34 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär ...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten ...
22 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-18

2025-02-15

2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2024-12-31

2024-12-29

2025-07-03 08:02