Lindesberg Volleys långa uppehåll blir aningen kortare. Nästa veckas derby mot Örebro har tidigarelagts och kommer nu att spelas på tisdag istället för onsdag. I Linde välkomnar man flytten, samtidigt som Teemu Sarna berättar om lagets förberedelser på träningsplanen.
Det var tänkt att Lindesberg Volleys omstart efter det långa uppehållet skulle spelas på onsdag borta mot Örebro. Nu står det dock klart att det istället blir match redan på tisdag.
Bakgrunden är att Champions League-aktuella KIF Örebro fått sin åttondelsfinal hemma på Behrn Arena lottad till just onsdag. Då fotbollen skulle spelas bara ett stenkast från volleybollderbyt valde Örebro Volley att kontakta Linde för att diskutera möjligheten för en flytt. På måndagen fick man även klartecken från tävlingsledningen, vilket innebär att matchen flyttas till tisdag klockan 19.00.
– Vi tycker att det är bättre ur våran synkvinkel. Nu får vi en dag till att vila innan vi har våran hemmamatch mot Gislaved, så för vår del är det positivt. Sen tror jag att det kommer att vara väldigt bra publikmässigt, kommenterar Lindes sportchef Dan Walterson.
Lindesberg Volley har under de senaste två veckorna haft ett break i spelschemat. Laget har hållit igång på träningsplanen, där man kunnat träna hårdare än vad som normalt är möjligt under säsong.
– Vi försöker att träna inför nästa vecka och vara inne i matchtempot. Men match är alltid match och det är en annan press. Det är svårt att träna som en match ser ut, men jag försöker hitta sätt att få in press på träningarna också, berättar tränaren Teemu Sarna.
Nyförvärvet igång och tränar med laget
Uppehållet har dessutom bjudit på nytt tillskott i Lindetruppen. I början på förra veckan landade Gaelle Mollinger, en 27-årig fransyska som tar rollen som passare.
– Det är en plats där vi behövde få in en spelare till. Rebecca har varit ensam tidigare, nu får hon någon som kan hjälpa till, säger Sarna och beskriver sitt nyförvärv.
– Gaelle ger ett mer kombinerat spel. Hon är en mer erfaren spelare och ni kommer att få se att hon har spelat i en hög liga. Hennes teknik är väldigt bra.
Fransyskan får nu chansen att hinna bekanta sig med sitt nya lag i totalt två veckor innan nästa seriematch. En match som alltså spelas på tisdag borta mot Örebro. När lagen möttes i den andra Elitserieomgången föll Linde med 3-2 i set, en förlust som Sarna jagar revanch för.
– Återigen, det här är tufft ett derby mot Örebro och senast var vi inte långt borta. Nu vill vi vända siffrorna åt det andra hållet. Vi måste göra saker bättre och jag tror att vi har tagit steg och att vi är redo att vinna i Örebro.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.