Vårserien är framme vid sin mittpunkt och Lindlöven kommer från en spelledig vecka. Men någon vila har det inte blivit för spelarna. Istället har laget tränat, analyserat och laddat om inför söndagens hemmaderby mot Kumla.
Höstserien avslutades fenomenalt och vårserien inleddes i samma stil för Lindlöven. Men efterhand har resultaten börjat att gå emot laget, som i söndags föll med 2-1 mot Forshaga. Matchen har följts av ett veckolångt uppehåll och Lindlöven har passat på att ladda om batterierna.
– Jag känner att det är bra att vi har fått träna på under veckan. Vi behövde träna lite grann för att komma tillbaka till våra gängor och hitta känslan i spelet, säger Daniel Eriksson som menar att lagets prestationer sviktat på slutet.
– Jag tycker inte att vi har varit tillräckligt noggranna. Vi har chansat för mycket, inte fått bort puckarna och tagit dumma beslut. När man tar dumma beslut på banan så tappar man pucken och blir straffad ganska snabbt.
Spelet har även lett till att laget tappat dyrbara poäng på slutet. Halvvägs in på vårserien är Lindlöven tabellfemma, med sex poäng upp till andraplatsen och playoff-strecket. Med sju matcher kvar att spela är vinster därför det enda som gäller.
– Visst är det så. Vi behöver vinna de tighta matcherna mot lagen runt strecket för att fixa det, instämmer Eriksson och summerar den första halvan.
– Den har sett ut lite grann som vår höstserie. Det har varit för mycket upp och ner. Jag tycker inte att vi har gjort några direkt dåliga matcher, utan det är dåliga perioder i flera matcher som gör att vi förlorar.
”Någonstans måste hockeygudarna vara på vår sida”
På söndag väntar omstarten av serien, då man ställs mot Kumla. Derbyt blir lagens fjärde för säsongen och Lindlöven är minst sagt sugna på revansch. Samtliga de tidigare mötena har slutat med knapp förlust, trots att man till stora delar dominerat spelet.
– Jag känner att någonstans så måste hockeygudarna vara på vår sida. Vi har varit bättre än Kumla i alla tre matcher, så någon gång borde vi kunna vinna, menar Eriksson.
Inför söndagens retur hemma i Lindehov efterlyser tränaren en större jämnhet i sitt lag.
– Vi har varit för ojämna och tappat pucken i fel lägen. Kumla är ett lag som lever mycket på misstag och när vi inte är tillräckligt noggranna så begår vi misstag. Det är så som vi har förlorat matcherna mot dem.
Revanschsuget är stort i Lindlöven, som även kommer stärkta till spel. Samtliga spelare är nu friska och man saknar endast den långtidsskadade trion med Rasmus Rundgren, Henrik Hjerpe och Philip Andersson. Eriksson berättar att man kommer att hålla ett sista träningspass tidigt imorgon bitti och slipa på detaljerna.
– Vi kommer att prata om vad vi ska se upp med och vad vi ska utnyttja. Sen ska vi gå ut på söndag och göra en jävligt bra match!
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.