I derbyt mot Fellingsbro på hemmaarenan vid fritidsbyn tog IFK tre välbehövliga poäng i kampen om nytt kontrakt. I många matcher där det har varit stolpe ut och IFK har haft svårt att klara nervpressen i slutskedet, lyckades man idag hålla ihop laget till slutsignal och vann med 3-2 efter 2-1 i paus.
– Det är fruktansvärt skönt med en seger när vi har
kniven på strupen, utbrister IFK:s Mats Lidestig.
Hemmalaget besitter mycket goda fotbollskunskaper och man
vill spela en attraktiv fotboll där man håller bollen på marken och spelar ett
kortpassningsspel. I dag får man betalt för de ambitionerna. Trots att
Fellingsbro tar ledningen i matchen efter 14 min genom Mikael Karlsson så
stressar man inte upp sig. Kvitteringen kommer relativt omgående genom Armend
Miftari i sextonde minuten.
– Vad ska jag säga, vi gör ingen bra match. Det vi har
kommit överens om innan utför vi inte, trots att det är en div 6 match med
mycket känslor, säger Fellingsbros tränare Victor Huerta.
I den 22:andra minuten kliver IFK:s specielle målskytt
Steven Bamba upp på en hörna, når högst i vanlig ordning och ger hemmalaget
ledningen med 2-1. Resultatet står sig halvleken ut. Trots att det idag är IFK
som har spelet, mycket tack vare större vilja, så kommer ändå Fellingsbros
kvittering i den 65:e matchminuten genom Christopher Sjölin.
– Idag saknar vi fyra spelare som tillsammans har gjort
cirka 20 mål, men vår styrka under säsongen har varit att andra har fyllt på,
fortsätter Huerta.
Den styrkan är det IFK som visar idag, trots Fellingsbros
2-2 så fortsätter IFK att jobba vidare och i den 75:e minuten gör Hassan Bahzad
Mahmoud 3-2, vilket också står sig matchtiden ut.
– Jag tycker att vi är bättre än tabellen visar, men vi
har inte riktigt fått ur det ur laget med tanke på turbulensen som varit. Nu
börjar vi harmonisera mellan lagdelarna och killarna förstår vilket jobb de
måste göra ute på planen, tycker Lidestig.
Med en seger till så borde Lindesberg vara helt klara för
fortsatt spel i sexan. Fellingsbro hade inte resultaten med sig idag, utan har
fortsatt fyra poäng upp till andra platsen efter seriesuveränen Delta som
ligger femton poäng framför.
– Det märktes att IFK slogs för sin överlevnad idag, men
jag gillar att spela mot IFK, det är lag som försöker spela bra fotboll,
avslutar Victor Huerta.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.