Jag vågar påstå att loppet är kört för Lindlöven. Efter den gångna veckans två tunga förluster mot topplag kan man glömma allt vad spel i Allettan efter jul heter. Det är dags att ge slaget förlorat och ladda om inför våren.
Jag har berört det prekära läget i några krönikor. Nu är det inte prekärt längre för Lindlöven. Nu är det över.
Det måste man kunna vara krass nog att konstatera.
Laget var tvunget att stå på styva linan och plocka poäng mot topplagen Enköping och Hudiksvall i veckan som gick. Sex poäng hade varit att föredra. Det blev en och nu måste man deklarera loppet som kört. Slaget förlorat.
Det ses inte med blida ögon inom idrotten att ge upp. Men ibland är det precis vad man måste göra. Om man gör det på rätt sätt vill säga.
Vad jag menar är naturligtvis inte att Lindlöven ska lägga sig ner och dö i C-serien. Men man måste erkänna för sig själva att chansen till Allettan-spel är borta. Att den egentligen gled laget ur händerna för länge sedan. Det finns inte på någon karta att laget ska ta in tolv poäng på 13 matcher. När man väl har erkänt det, det är först då som man kan börja sträva mot framtida framgång. Mot våren.
För som jag ser det är ingen särskilt hjälpt av att laget resonerar enligt ”en match i taget”-principen och krigar som om det gällde livet för några bonuspoäng här och där. Det kommer inte räcka ändå. Istället förordar jag att man under uppehållet sätter sig ner och gör en allvarlig analys av läget. Att man resonerar kring och verkligen går på djupet med vad som gått snett och hur man ska kunna ordna till det.
Det är ingen slump att laget släpper in för mycket mål, att pucken inte vill ramla in framåt i paritet med det spelövertag man själva tycker sig ha eller att laget har förtvivlat svårt att hålla fast vid en ledning. Man måste hitta orsaker till och lösningar på den problematiken.
När man hittat svaren på de gåtorna föreslår jag att man använder resten av grundserien till att rätta till bristerna. Att man helt enkelt använder de 13 grundseriematcher som återstår till att träna snarare än att kriga för att verkligen få med sig poängen. Det kan innebära att vila halvskadade spelare för att få dem att läka ordentligt istället för att chansa och använda dem. Det kan handla om att ändra större detaljer i spelet som kräver många matcher för att falla på plats. Det kan handla om att laborera ordentligt med manskapet i jakt på nya mer vassa konstellationer. Det finns mycket att göra.
Gör man det, då kan man kliva in i fortsättningsserien med goda förutsättningar att göra en allvarlig attack mot seriesegern och bakvägen till playoff. Vilket är det enda logiska att sikta på nu. Fortsätter man som vanligt och lallar på genom seriens andra halva, då tror jag tyvärr att det kan komma att se precis lika illa ut även efter juluppehållet.
Därför är det dags att ge upp nu för Lindlöven.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.