Jag vågar påstå att loppet är kört för Lindlöven. Efter den gångna veckans två tunga förluster mot topplag kan man glömma allt vad spel i Allettan efter jul heter. Det är dags att ge slaget förlorat och ladda om inför våren.
Jag har berört det prekära läget i några krönikor. Nu är det inte prekärt längre för Lindlöven. Nu är det över.
Det måste man kunna vara krass nog att konstatera.
Laget var tvunget att stå på styva linan och plocka poäng mot topplagen Enköping och Hudiksvall i veckan som gick. Sex poäng hade varit att föredra. Det blev en och nu måste man deklarera loppet som kört. Slaget förlorat.
Det ses inte med blida ögon inom idrotten att ge upp. Men ibland är det precis vad man måste göra. Om man gör det på rätt sätt vill säga.
Vad jag menar är naturligtvis inte att Lindlöven ska lägga sig ner och dö i C-serien. Men man måste erkänna för sig själva att chansen till Allettan-spel är borta. Att den egentligen gled laget ur händerna för länge sedan. Det finns inte på någon karta att laget ska ta in tolv poäng på 13 matcher. När man väl har erkänt det, det är först då som man kan börja sträva mot framtida framgång. Mot våren.
För som jag ser det är ingen särskilt hjälpt av att laget resonerar enligt ”en match i taget”-principen och krigar som om det gällde livet för några bonuspoäng här och där. Det kommer inte räcka ändå. Istället förordar jag att man under uppehållet sätter sig ner och gör en allvarlig analys av läget. Att man resonerar kring och verkligen går på djupet med vad som gått snett och hur man ska kunna ordna till det.
Det är ingen slump att laget släpper in för mycket mål, att pucken inte vill ramla in framåt i paritet med det spelövertag man själva tycker sig ha eller att laget har förtvivlat svårt att hålla fast vid en ledning. Man måste hitta orsaker till och lösningar på den problematiken.
När man hittat svaren på de gåtorna föreslår jag att man använder resten av grundserien till att rätta till bristerna. Att man helt enkelt använder de 13 grundseriematcher som återstår till att träna snarare än att kriga för att verkligen få med sig poängen. Det kan innebära att vila halvskadade spelare för att få dem att läka ordentligt istället för att chansa och använda dem. Det kan handla om att ändra större detaljer i spelet som kräver många matcher för att falla på plats. Det kan handla om att laborera ordentligt med manskapet i jakt på nya mer vassa konstellationer. Det finns mycket att göra.
Gör man det, då kan man kliva in i fortsättningsserien med goda förutsättningar att göra en allvarlig attack mot seriesegern och bakvägen till playoff. Vilket är det enda logiska att sikta på nu. Fortsätter man som vanligt och lallar på genom seriens andra halva, då tror jag tyvärr att det kan komma att se precis lika illa ut även efter juluppehållet.
Därför är det dags att ge upp nu för Lindlöven.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.