(UPPDATERAT KL 12.31) Bygget av de två åttavåningshusen i Ålkilsbacken har gått fort. Kanske lite för fort. I veckan upptäcktes nämligen att det ena huset inte alls har stannat vid åtta våningar – utan först vid nio.
– För byggherren är det ju jättebra, för det ger fler lägenheter till samma byggkostnad men visst är det beklämmande att något sådant här kan ske utan att nödbromsen aktiveras i tid, säger byggprojektledare Arnold Lurah.
Nyligen kunde man glatt konstatera Ålkilsbackens succé ett faktum då samtliga lägenheter blivit uthyrda långt innan de är klara för inflytt. Totalt 70 lägenheter ger de två punkthusen tillsammans. Så lät det i alla fall fram till i förra veckan. I verkligheten är det 75 lägenheter, detta efter en mycket överraskande blunder som hittills inte kan förklaras till 100 procent hur det kunnat ske.
Under bygget, som har gått väldigt fort, har kommunikationerna haft brister vilket resulterat i att det södra huset, närmast arenan, har fått en våning för mycket. Någon jätteskillnad i höjd är det inte mellan husen, vilket man tror är anledningen till att bygget fortlöpt utan att blundern upptäckts förrän nu.
Arnold Lurah är projektledare och vill inte kommentera händelsen förrän man utrett vad som ligger till grund för detta knas. Han konstaterar dock att det inte finns något negativt i detta för byggherren och skattebetalarna.
– Det innebär att man har fått fem extra lägenheter utan extra kostnad, säger Arnold Lurah.
Dock är det oklart om den nionde våningen kan behållas. Detaljplanen tillåter endast åtta våningar. En särskild dispens finns att söka, men det är sällan sådan beviljas, enligt uppgift från byggmyndigheten.
– Måste den nionde våningen plockas bort så är det inte hela världen, det är ganska lätt att demontera ett sådant här hus, det skall inte påverka det tidigare angivna inflyttningsdatumet som hyresgästerna har fått, påpekar Lurah.
Artikeln är ett aprilskämt.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte åt andra hållet. I riktningen mot Frövi står det bara en skylt vid sidan av vägen. Detta kan ses som rimligt om man utgår från att all trafik i Vedevåg går mot Lindesberg då Regionen brukar prioritera busskurer för hållplatser där många väntar på morgonen samtidigt som avhoppstationer endast behöver en skylt.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel då mitt intresse för just småfåglar har blivit större med tiden. Tidigare har jag mest fokuserat på rovfåglar, men det är väldigt kul att släppa in de små fåglarna då de är så många. Alla fåglar har sin charm och är fina på sitt vis. Bilderna som jag visar denna vecka är tagna i Nora med omnejd.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.