Det var lite samma visa både för herrarna och damerna i helgen, men det är nog så det kommer vara initialt, lite upp och ner, nu när handbollssäsongen börjat koka på allvar.
Resultatmässigt var det kanske ingen direkt munter helg för LIF Lindesbergs olika representationslag, men jag kan ändå inte låta bli att njuta av att det sjuder av handboll igen.
Det var precis samma historia för både herrarna och damerna den här helgen. Det såg ganska bra ut till en början, men sedan kroknade man längs vägen. Båda lagen föll igenom i andra halvlek och tvingades i slutändan se sig besegrade av riktigt starkt motstånd.
På herrarna hade vi kanske rätt att ha lite högre ställda förväntningar, men ett starkt Varberg ivrigt påhejat av en entusiastisk hemmapublik blev en övermäktig nöt att knäcka. Att hemmalaget ryckte ifrån i andra halvlek och gjorde processen ganska kort var i slutändan kanske ändå inte så mycket att säga om. De var starkare.
Då måste jag ändå säga att jag imponerades mer av damerna som i positionen som nykomling uppenbarligen klev ut till sin premiär i division 1 helt utan respekt. Att kapa åt sig initiativet och rycka till mäktiga 9-3 mot fjolårssäsongens serietrea VästeråsIrsta är starkt. Att det sedan blev samma historia som för herrarna med en svagare andra halvlek där motståndarna var skickligare och kunde vinna matchen är inte mycket att säga om. LIF Lindesberg är nya på nivån efter förra säsongens succéinsats med friplats i ettan som följd och det kommer att svänga om insatserna.
Tränaren Mikael Gerlström hade naturligtvis helt rätt när han på klubbens hemsida inför premiären talade om att det ”kommer vara lite upp och ner i år”. Det blir det alltid för en nykomling och premiärmatchen visade upp exakt det där. Det var upp och det var ner. Men allt som allt borde insatsen lova gott inför framtiden, laget visade att man har möjligheten att vara med och tampas om många poäng.
Upp och ner får man ju också säga att det varit för herrarna. Upp som en sol mot Anderstorp med konsekvent och uthålligt spel, ner som en pannkaka med en sämre uthållighet i bortamötet mot topptippade Varberg. Alla har naturligtvis rätt att ställa högre krav på herrlaget än på damlaget med tanke på gängens respektive position i seriehierarkin. Men det är nog bara att ställa in sig på att LIFs säsongsinledning i herrarnas allsvenska kan bli lite upp och ner innan allt riktigt satt sig.
Redan imorgon väntar nästa tuffa uppgift när det är herrarnas tur att ta sig an VästeråsIrsta. På bortaplan.
Men resultaten till trots, det sjuder som sagt av handboll nu när serierna är igång på allvar och som grädde på moset sällade sig a-pojkarna till klubbens andra duktiga ungdomar och avancerad vidare till steg 3 i USM.
Säsongen är minst sagt igång på allvar.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.