Det var lite samma visa både för herrarna och damerna i helgen, men det är nog så det kommer vara initialt, lite upp och ner, nu när handbollssäsongen börjat koka på allvar.
Resultatmässigt var det kanske ingen direkt munter helg för LIF Lindesbergs olika representationslag, men jag kan ändå inte låta bli att njuta av att det sjuder av handboll igen.
Det var precis samma historia för både herrarna och damerna den här helgen. Det såg ganska bra ut till en början, men sedan kroknade man längs vägen. Båda lagen föll igenom i andra halvlek och tvingades i slutändan se sig besegrade av riktigt starkt motstånd.
På herrarna hade vi kanske rätt att ha lite högre ställda förväntningar, men ett starkt Varberg ivrigt påhejat av en entusiastisk hemmapublik blev en övermäktig nöt att knäcka. Att hemmalaget ryckte ifrån i andra halvlek och gjorde processen ganska kort var i slutändan kanske ändå inte så mycket att säga om. De var starkare.
Då måste jag ändå säga att jag imponerades mer av damerna som i positionen som nykomling uppenbarligen klev ut till sin premiär i division 1 helt utan respekt. Att kapa åt sig initiativet och rycka till mäktiga 9-3 mot fjolårssäsongens serietrea VästeråsIrsta är starkt. Att det sedan blev samma historia som för herrarna med en svagare andra halvlek där motståndarna var skickligare och kunde vinna matchen är inte mycket att säga om. LIF Lindesberg är nya på nivån efter förra säsongens succéinsats med friplats i ettan som följd och det kommer att svänga om insatserna.
Tränaren Mikael Gerlström hade naturligtvis helt rätt när han på klubbens hemsida inför premiären talade om att det ”kommer vara lite upp och ner i år”. Det blir det alltid för en nykomling och premiärmatchen visade upp exakt det där. Det var upp och det var ner. Men allt som allt borde insatsen lova gott inför framtiden, laget visade att man har möjligheten att vara med och tampas om många poäng.
Upp och ner får man ju också säga att det varit för herrarna. Upp som en sol mot Anderstorp med konsekvent och uthålligt spel, ner som en pannkaka med en sämre uthållighet i bortamötet mot topptippade Varberg. Alla har naturligtvis rätt att ställa högre krav på herrlaget än på damlaget med tanke på gängens respektive position i seriehierarkin. Men det är nog bara att ställa in sig på att LIFs säsongsinledning i herrarnas allsvenska kan bli lite upp och ner innan allt riktigt satt sig.
Redan imorgon väntar nästa tuffa uppgift när det är herrarnas tur att ta sig an VästeråsIrsta. På bortaplan.
Men resultaten till trots, det sjuder som sagt av handboll nu när serierna är igång på allvar och som grädde på moset sällade sig a-pojkarna till klubbens andra duktiga ungdomar och avancerad vidare till steg 3 i USM.
Säsongen är minst sagt igång på allvar.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.