DM-mästare för en vecka sedan och idag så tog man emot seriesexan Linköping hemma i Stadsskogsskolan, en match som WSK vann efter en dramatisk sista period. WSK Lindesberg låg innan dagens match på en tioende plats, precis under strecket och var i stort behov av poäng.
Tycker att WSK gör en ganska bra första period där man är täta bakåt och väldigt effektiva framåt. Man backar hem ganska långt och stänger ytan i slottet framför mål där Linköping gång på gång försöker hitta in och komma till skott. WSK:s mål kommer till mer efter kontringar än etablerat spel. Med andra ord mer boll för Linköping och en ganska smickrande 3-1 ledning efter första, trots att Linköping tog ledningen med 0-1. Ska dock sägas att Lindesberg växer i takt med målen och spelet kändes tryggt.
Linköpings 3-2 mål kommer sedan tidigt i andra perioden genom spel i numerärt överläge. Snygg kombination där man hittar en crosspassning genom slottet och ganska öppet mål. WSK replikerar med en 4-2 ledning ganska omgående, men Linköping som flyttat upp spelet och pressar högre upp får utdelning igen till 4-3 och 4-4. Nu är det mycket Linköping som även får till ledningen innan perioden är slut, tack vare en onödig utvisning för protest mot ett domslut.
Trodde tyvärr inte att det var speciellt mycket som talade för WSK när tredje perioden började, men jag är glad att laget överbevisade mig. Vi på läktarna blev utsatta för en målexplosion av riktigt hög kvalitet. Vi får se åtta mål i sista perioden och ledningen växlade så det blev till en riktig rysare. Vi fick även se några fantastiskt snygga mål av WSK. Jag tänker på frislaget med zorrofint som lurar hela Linköpingslaget och två frislag från nästan halva plan med två projektiler som sitter uppe i krysset. Trots att Linköping tar ut målvakten och pressar på slutet så håller WSK undan och vinner med uddamålet 9-8. Underhållningsvärdet är högt och segern förmodligen ännu skönare för alla inblandade i WSK. Segern innebar att WSK smet förbi Kumla som nu hamnade under strecket.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.