De bästa lagen i Hockeyettan fortsätter att jaga platser i kvalserien sedan Lindlöven gått på sommarlov. Det kan konstateras att lagen från den södra serien håller betydligt bättre än gängen från den västra.
Vid lunchtid idag väljer de högsta rankade av lagen som fortfarande är i spel den här säsongen sina motståndare inför playoff 2. Ett av dessa är Mariestads Bois, som tagit sig till positionen via sin tredjeplats i Allettan.
Vad som är värt att notera med detta är att skaraborgarna är det enda laget från den västra serien som fortfarande är i spel i det positiva kvalet (Åker/Strängnäs och Surahammar laddar ju som bäst för att kvala sig kvar i Hockeyettan). Lindlöven och Kumla fick ta semester redan efter Allettan och när playoff 1 spelades i veckan som gick fick så väl Skövde som Borlänge se sig besegrade med 2-0 i matcher och säsongen var över även för dem.
Detta samtidigt som alla lag från den södra serien som passerade genom Lindlövens Alletta fortfarande är i spel. Fem av de sex främsta platserna i Allettan gick till söderlag och samtliga har alltså löst det så här långt i skarpt läge. Det är begripligt om Mariestad känner en viss nervositet inför stundande playoff 2, trots att laget som sagt tillhör de bättre rankade gängen.
Men det är bara att slå fast, lagen från den södra serien var helt enkelt bättre än lagen från den västra serien, vilket också understryks av det faktum att Tranås enkelt avfärdade Grästorp när de två vårserievinnarna drabbade samman i förkvalet.
Det förklarar på sätt och vis också varför det gick som det gick för Lindlöven. Det var knappast någon slump att det dröjde till den sextonde omgången innan laget lyckades ta sina enda poäng mot södermotstånd (mot Nybro hemma). Det fanns en klasskillnad som är ganska enkelt att kartlägga så här i efterhand.
Det innebär också att det är söderut man måste blicka för att göra framsteg till kommande säsong. Den västra serien kommer förmodligen hålla ungefär samma klass nästa höst. Att vara lika bra eller bättre än lagen där kanske inte säger så mycket om helheten. Man måste lyfta blicken och försöka bli bättre än så. Uppnå en södernivå helt enkelt.
Har jag förstått allt rätt så kommer Allettan nästa år dock inte innebära möten med lagen från söder. Istället blir det en Alletta med lagen från den norra serien för lagen från Lindlövens serie. Det kommer innebära riktigt jobbiga resor, men rent sportsligt är det kanske ändå bättre för västgängen.
Är det något den här vårens resultat visat är det ju att även gängen från norr i många fall haft lite svårt att hävda sig. Men som sagt, söderklass, det är vad man bör eftersträva till nästa säsong.
Apropå det här med kval, klassiska Västerås kommer tvingas kvala för sin existens i Hockeyallsvenskan den här våren. Skulle de misslyckas kommer de med största sannolikhet placeras i Lindlövens serie kommande höst.
Snacka om lite extra motivation, en häftig publikmatch och ett gäng att ta rygg på i jakten på att bli bättre om det skulle bli så. Det skulle vara riktigt häftigt. För ingen tror väl något annat än att gurkorna skulle satsa raka vägen tillbaka om så skulle bli fallet?
Delikat minst sagt.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk