De bästa lagen i Hockeyettan fortsätter att jaga platser i kvalserien sedan Lindlöven gått på sommarlov. Det kan konstateras att lagen från den södra serien håller betydligt bättre än gängen från den västra.
Vid lunchtid idag väljer de högsta rankade av lagen som fortfarande är i spel den här säsongen sina motståndare inför playoff 2. Ett av dessa är Mariestads Bois, som tagit sig till positionen via sin tredjeplats i Allettan.
Vad som är värt att notera med detta är att skaraborgarna är det enda laget från den västra serien som fortfarande är i spel i det positiva kvalet (Åker/Strängnäs och Surahammar laddar ju som bäst för att kvala sig kvar i Hockeyettan). Lindlöven och Kumla fick ta semester redan efter Allettan och när playoff 1 spelades i veckan som gick fick så väl Skövde som Borlänge se sig besegrade med 2-0 i matcher och säsongen var över även för dem.
Detta samtidigt som alla lag från den södra serien som passerade genom Lindlövens Alletta fortfarande är i spel. Fem av de sex främsta platserna i Allettan gick till söderlag och samtliga har alltså löst det så här långt i skarpt läge. Det är begripligt om Mariestad känner en viss nervositet inför stundande playoff 2, trots att laget som sagt tillhör de bättre rankade gängen.
Men det är bara att slå fast, lagen från den södra serien var helt enkelt bättre än lagen från den västra serien, vilket också understryks av det faktum att Tranås enkelt avfärdade Grästorp när de två vårserievinnarna drabbade samman i förkvalet.
Det förklarar på sätt och vis också varför det gick som det gick för Lindlöven. Det var knappast någon slump att det dröjde till den sextonde omgången innan laget lyckades ta sina enda poäng mot södermotstånd (mot Nybro hemma). Det fanns en klasskillnad som är ganska enkelt att kartlägga så här i efterhand.
Det innebär också att det är söderut man måste blicka för att göra framsteg till kommande säsong. Den västra serien kommer förmodligen hålla ungefär samma klass nästa höst. Att vara lika bra eller bättre än lagen där kanske inte säger så mycket om helheten. Man måste lyfta blicken och försöka bli bättre än så. Uppnå en södernivå helt enkelt.
Har jag förstått allt rätt så kommer Allettan nästa år dock inte innebära möten med lagen från söder. Istället blir det en Alletta med lagen från den norra serien för lagen från Lindlövens serie. Det kommer innebära riktigt jobbiga resor, men rent sportsligt är det kanske ändå bättre för västgängen.
Är det något den här vårens resultat visat är det ju att även gängen från norr i många fall haft lite svårt att hävda sig. Men som sagt, söderklass, det är vad man bör eftersträva till nästa säsong.
Apropå det här med kval, klassiska Västerås kommer tvingas kvala för sin existens i Hockeyallsvenskan den här våren. Skulle de misslyckas kommer de med största sannolikhet placeras i Lindlövens serie kommande höst.
Snacka om lite extra motivation, en häftig publikmatch och ett gäng att ta rygg på i jakten på att bli bättre om det skulle bli så. Det skulle vara riktigt häftigt. För ingen tror väl något annat än att gurkorna skulle satsa raka vägen tillbaka om så skulle bli fallet?
Delikat minst sagt.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.