Även idag fick Lindlöven bita i gräset och Nyköping fick vända hem med alla tre poängen och en vinst med 0-3. Lindlöven börjar bra och gör en bra första period som är skridskostark och fartfylld från båda lagen. Nyköping tar ledningen, vilket är det sämsta som kan hända Lindlövens sargade självförtroende. När bortalaget sedan gör 0-2 är det motvind i uppförsbacken.
Andra perioden och första halvan av tredje är inte mycket att skriva om, det känns håglöst och viljefattigt och Nyköping behöver inte jobba alltför hårt för att freda sitt mål. Sista tio kommer en forcering av Löven, men allt som såg så enkelt ut under hösten är nu väldigt svårt. Trots flera bra chanser så lyckas man inte trycka in pucken.
Vid bortalagets 0-2 mål skadas målvakten Philip Ödmark och båsöppnare Otto Nordgren kommer in och gör en riktigt bra match och blir vald till Lövens bästa spelare.
– Det vi faller på är individuella misstag som jag gång på gång predikat om på träning att vi inte får göra. Vi ger bort mål på individuella misstag, vilket inte funkar på Allettan nivån, säger Staffan Tholsson Lindlövens tränare.
– Det var många trötta huvuden där ute på isen och flera sa till mig att dom inte hade kraft efter resan till Visby. Nyköpings tränare Fredrik Johansson intygade också att det är tungt med match dagen efter att man kommit hem under lördagen, säger Tholsson.
Staffan tycker ändå att laget i stort gjort vad man kan förvänta eftersom bara ett fåtal i laget har erfarenhet av spel i Allettan eller på högre nivå. Tyvärr så har inte självförtroendet stärkts av alla förluster, det här laget kan mycket mer. Med en bättre start på Allettan hade det sett annorlunda ut. Några glädjeämnen hittade dock Staffan.
– Otto gör det bra i målet när han får hoppa in och sen tycker jag att backparet med Magnus Renberg och Filip Brask är bra idag. Patrik Säfström jobbar hårt hela matchen och har en vinnarskalle som är viktig, tycker Staffan.
Slutresultat: 0-3 (0-2, 0-1, 0-0)
Skottstatistik: 22-26 (4-12, 6-9, 12-5)
Målskyttar:
0-1 Patrik Eklund
0-2 Anton Byström
0-3 Nicklas Lehmann
Utvisningar:
Lindlöven 14 (0, 10, 4)
Nyköping 6 (0, 4, 2)
Publik: 306
Tabell från everysport.com
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.