Även idag fick Lindlöven bita i gräset och Nyköping fick vända hem med alla tre poängen och en vinst med 0-3. Lindlöven börjar bra och gör en bra första period som är skridskostark och fartfylld från båda lagen. Nyköping tar ledningen, vilket är det sämsta som kan hända Lindlövens sargade självförtroende. När bortalaget sedan gör 0-2 är det motvind i uppförsbacken.
Andra perioden och första halvan av tredje är inte mycket att skriva om, det känns håglöst och viljefattigt och Nyköping behöver inte jobba alltför hårt för att freda sitt mål. Sista tio kommer en forcering av Löven, men allt som såg så enkelt ut under hösten är nu väldigt svårt. Trots flera bra chanser så lyckas man inte trycka in pucken.
Vid bortalagets 0-2 mål skadas målvakten Philip Ödmark och båsöppnare Otto Nordgren kommer in och gör en riktigt bra match och blir vald till Lövens bästa spelare.
– Det vi faller på är individuella misstag som jag gång på gång predikat om på träning att vi inte får göra. Vi ger bort mål på individuella misstag, vilket inte funkar på Allettan nivån, säger Staffan Tholsson Lindlövens tränare.
– Det var många trötta huvuden där ute på isen och flera sa till mig att dom inte hade kraft efter resan till Visby. Nyköpings tränare Fredrik Johansson intygade också att det är tungt med match dagen efter att man kommit hem under lördagen, säger Tholsson.
Staffan tycker ändå att laget i stort gjort vad man kan förvänta eftersom bara ett fåtal i laget har erfarenhet av spel i Allettan eller på högre nivå. Tyvärr så har inte självförtroendet stärkts av alla förluster, det här laget kan mycket mer. Med en bättre start på Allettan hade det sett annorlunda ut. Några glädjeämnen hittade dock Staffan.
– Otto gör det bra i målet när han får hoppa in och sen tycker jag att backparet med Magnus Renberg och Filip Brask är bra idag. Patrik Säfström jobbar hårt hela matchen och har en vinnarskalle som är viktig, tycker Staffan.
Slutresultat: 0-3 (0-2, 0-1, 0-0)
Skottstatistik: 22-26 (4-12, 6-9, 12-5)
Målskyttar:
0-1 Patrik Eklund
0-2 Anton Byström
0-3 Nicklas Lehmann
Utvisningar:
Lindlöven 14 (0, 10, 4)
Nyköping 6 (0, 4, 2)
Publik: 306
Tabell från everysport.com
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.