Även idag fick Lindlöven bita i gräset och Nyköping fick vända hem med alla tre poängen och en vinst med 0-3. Lindlöven börjar bra och gör en bra första period som är skridskostark och fartfylld från båda lagen. Nyköping tar ledningen, vilket är det sämsta som kan hända Lindlövens sargade självförtroende. När bortalaget sedan gör 0-2 är det motvind i uppförsbacken.
Andra perioden och första halvan av tredje är inte mycket att skriva om, det känns håglöst och viljefattigt och Nyköping behöver inte jobba alltför hårt för att freda sitt mål. Sista tio kommer en forcering av Löven, men allt som såg så enkelt ut under hösten är nu väldigt svårt. Trots flera bra chanser så lyckas man inte trycka in pucken.
Vid bortalagets 0-2 mål skadas målvakten Philip Ödmark och båsöppnare Otto Nordgren kommer in och gör en riktigt bra match och blir vald till Lövens bästa spelare.
– Det vi faller på är individuella misstag som jag gång på gång predikat om på träning att vi inte får göra. Vi ger bort mål på individuella misstag, vilket inte funkar på Allettan nivån, säger Staffan Tholsson Lindlövens tränare.
– Det var många trötta huvuden där ute på isen och flera sa till mig att dom inte hade kraft efter resan till Visby. Nyköpings tränare Fredrik Johansson intygade också att det är tungt med match dagen efter att man kommit hem under lördagen, säger Tholsson.
Staffan tycker ändå att laget i stort gjort vad man kan förvänta eftersom bara ett fåtal i laget har erfarenhet av spel i Allettan eller på högre nivå. Tyvärr så har inte självförtroendet stärkts av alla förluster, det här laget kan mycket mer. Med en bättre start på Allettan hade det sett annorlunda ut. Några glädjeämnen hittade dock Staffan.
– Otto gör det bra i målet när han får hoppa in och sen tycker jag att backparet med Magnus Renberg och Filip Brask är bra idag. Patrik Säfström jobbar hårt hela matchen och har en vinnarskalle som är viktig, tycker Staffan.
Slutresultat: 0-3 (0-2, 0-1, 0-0)
Skottstatistik: 22-26 (4-12, 6-9, 12-5)
Målskyttar:
0-1 Patrik Eklund
0-2 Anton Byström
0-3 Nicklas Lehmann
Utvisningar:
Lindlöven 14 (0, 10, 4)
Nyköping 6 (0, 4, 2)
Publik: 306
Tabell från everysport.com
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.