Ett glatt gäng som fick mysa med Reidargårdens djur under sportlovet. Gårdens ägare, Johanna Reidarsdotter i mitten. Foto: Camilla Lagerman
Liv hjälper till att leda Märta när Lova sitter på ryggen. Foto: Camilla Lagerman
Killingarna var väldigt populära. Foto: Camilla Lagerman
Getfamiljen på promenad. Foto: Camilla Lagerman
Även gårdens lilla rottweilervalp, Yla, fick ta del av lek och gos. Foto: Camilla Lagerman
Kebab, grillad över öppen eld, bjöds till lunch. Foto: Camilla Lagerman
Alva tog en promenad med Märta. Foto: Camilla Lagerman
Greta och Clara passade på att rida på gårdens trähäst. Foto: Camilla Lagerman
En mysig liten trio, redo för bus. Foto: Camilla Lagerman
Djurmys på schemat under sportlovets läger på Reidarsgården
Ett glatt gäng som fick mysa med Reidargårdens djur under sportlovet. Gårdens ägare, Johanna Reidarsdotter i mitten. Foto: Camilla Lagerman
Liv hjälper till att leda Märta när Lova sitter på ryggen. Foto: Camilla Lagerman
Killingarna var väldigt populära. Foto: Camilla Lagerman
Getfamiljen på promenad. Foto: Camilla Lagerman
Även gårdens lilla rottweilervalp, Yla, fick ta del av lek och gos. Foto: Camilla Lagerman
Kebab, grillad över öppen eld, bjöds till lunch. Foto: Camilla Lagerman
Alva tog en promenad med Märta. Foto: Camilla Lagerman
Greta och Clara passade på att rida på gårdens trähäst. Foto: Camilla Lagerman
En mysig liten trio, redo för bus. Foto: Camilla Lagerman
Djurmys på schemat under sportlovets läger på Reidarsgården
Sportlovets sista dag visade sig från sin allra bästa sida, med strålande solsken och varma vindar, något som uppskattades av barnen som under helgen tillbringade dagarna på Reidarsgården i Lindesberg för att mysa med gårdens alla djur.
Sammanlagt sex barn i åldrarna 6-12 år hade anmält sig till Reidarsgårdens djurdagläger under sportlovshelgen, där massor av djurmys stod på schemat. Gotlandsrussen Henry och Märta var de klart mest populära djuren, då både ridning och hästskötsel erbjöds, något som framkallade breda leenden hos lägerdeltagarna.
– De är jättefina! säger tioåriga Ava medan hon borstar Henrys gyllenbruna päls.
Tioåriga Ava pysslar om Gotlandsrusset Henry med lite hjälp av Liv Pihlblad. Foto: Camilla Lagerman
Nere på den soldränkta ridbanan får barnen turas om att rida, och de erfarna hästtjejerna Tova och Liv finns på plats för att erbjuda lite extra hjälp med hästarna för de som önskar det. Tolvåriga Alva har dock ridit förr och fattar galopp från sin position på Henrys rygg.
– Bra jobbat! berömmer gårdens ägare Johanna Reidarsdotter från marken.
Gethoppning var en mycket uppskattat aktivitet, både bland barnen och de busiga getterna. Foto: Camilla Lagerman
Även geten Dagny och hennes två små killingar Elsa och Sture fick ta del av barnens kärlek och omvårdnad, och den lilla getfamiljen fick följa med på en promenad i ute solskenet innan det var dags för lite lek och bus i form av gethoppning.
– Elsa är den med korta horn, och hon är lite mindre också. Sture har som ett svart halsband i pälsen, förklarar sjuåriga Juni.
– De är så himla söta! utbrister Lova.
Till lunch grillas det kebab och korv över öppen eld, och till efterrätt får de som önskar grilla marshmallows, något som snabbt utvecklas till en skämtsam tävling om vem som kan äta flest.
– Jag åt fjorton! säger Alva stolt och kan snart konstatera att hon besegrat de övriga.
Lova åt visserligen inte flest marshmallows, men hade lika roligt för det. Foto: Camilla Lagerman
Efter lunchen delar gruppen upp sig, och medan några pysslar med hästarna följer resten med Johanna in för att titta på gårdens senaste nytillskott, de små kattungarna.
– Jag ska säga åt min mamma att vi ska köpa en sådan här! säger Lova med ett brett leende och borrar ner ansiktet i den lilla kattens päls.
Kattungemys stod också på schemat. Foto: Camilla Lagerman
När lägret är över konstaterar samtliga deltagare att de mer än gärna vill göra om det, och det snart!
– Vi kommer tillbaka på påsklovet! säger tioåriga Ava och får genast medhåll från resten av gruppen.
– Okej, vi kör på påsklovet igen! skrattar Johanna.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie f...
LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...