Ett glatt gäng som fick mysa med Reidargårdens djur under sportlovet. Gårdens ägare, Johanna Reidarsdotter i mitten. Foto: Camilla Lagerman
Liv hjälper till att leda Märta när Lova sitter på ryggen. Foto: Camilla Lagerman
Killingarna var väldigt populära. Foto: Camilla Lagerman
Getfamiljen på promenad. Foto: Camilla Lagerman
Även gårdens lilla rottweilervalp, Yla, fick ta del av lek och gos. Foto: Camilla Lagerman
Kebab, grillad över öppen eld, bjöds till lunch. Foto: Camilla Lagerman
Alva tog en promenad med Märta. Foto: Camilla Lagerman
Greta och Clara passade på att rida på gårdens trähäst. Foto: Camilla Lagerman
En mysig liten trio, redo för bus. Foto: Camilla Lagerman
Djurmys på schemat under sportlovets läger på Reidarsgården
Ett glatt gäng som fick mysa med Reidargårdens djur under sportlovet. Gårdens ägare, Johanna Reidarsdotter i mitten. Foto: Camilla Lagerman
Liv hjälper till att leda Märta när Lova sitter på ryggen. Foto: Camilla Lagerman
Killingarna var väldigt populära. Foto: Camilla Lagerman
Getfamiljen på promenad. Foto: Camilla Lagerman
Även gårdens lilla rottweilervalp, Yla, fick ta del av lek och gos. Foto: Camilla Lagerman
Kebab, grillad över öppen eld, bjöds till lunch. Foto: Camilla Lagerman
Alva tog en promenad med Märta. Foto: Camilla Lagerman
Greta och Clara passade på att rida på gårdens trähäst. Foto: Camilla Lagerman
En mysig liten trio, redo för bus. Foto: Camilla Lagerman
Djurmys på schemat under sportlovets läger på Reidarsgården
Sportlovets sista dag visade sig från sin allra bästa sida, med strålande solsken och varma vindar, något som uppskattades av barnen som under helgen tillbringade dagarna på Reidarsgården i Lindesberg för att mysa med gårdens alla djur.
Sammanlagt sex barn i åldrarna 6-12 år hade anmält sig till Reidarsgårdens djurdagläger under sportlovshelgen, där massor av djurmys stod på schemat. Gotlandsrussen Henry och Märta var de klart mest populära djuren, då både ridning och hästskötsel erbjöds, något som framkallade breda leenden hos lägerdeltagarna.
– De är jättefina! säger tioåriga Ava medan hon borstar Henrys gyllenbruna päls.
Tioåriga Ava pysslar om Gotlandsrusset Henry med lite hjälp av Liv Pihlblad. Foto: Camilla Lagerman
Nere på den soldränkta ridbanan får barnen turas om att rida, och de erfarna hästtjejerna Tova och Liv finns på plats för att erbjuda lite extra hjälp med hästarna för de som önskar det. Tolvåriga Alva har dock ridit förr och fattar galopp från sin position på Henrys rygg.
– Bra jobbat! berömmer gårdens ägare Johanna Reidarsdotter från marken.
Gethoppning var en mycket uppskattat aktivitet, både bland barnen och de busiga getterna. Foto: Camilla Lagerman
Även geten Dagny och hennes två små killingar Elsa och Sture fick ta del av barnens kärlek och omvårdnad, och den lilla getfamiljen fick följa med på en promenad i ute solskenet innan det var dags för lite lek och bus i form av gethoppning.
– Elsa är den med korta horn, och hon är lite mindre också. Sture har som ett svart halsband i pälsen, förklarar sjuåriga Juni.
– De är så himla söta! utbrister Lova.
Till lunch grillas det kebab och korv över öppen eld, och till efterrätt får de som önskar grilla marshmallows, något som snabbt utvecklas till en skämtsam tävling om vem som kan äta flest.
– Jag åt fjorton! säger Alva stolt och kan snart konstatera att hon besegrat de övriga.
Lova åt visserligen inte flest marshmallows, men hade lika roligt för det. Foto: Camilla Lagerman
Efter lunchen delar gruppen upp sig, och medan några pysslar med hästarna följer resten med Johanna in för att titta på gårdens senaste nytillskott, de små kattungarna.
– Jag ska säga åt min mamma att vi ska köpa en sådan här! säger Lova med ett brett leende och borrar ner ansiktet i den lilla kattens päls.
Kattungemys stod också på schemat. Foto: Camilla Lagerman
När lägret är över konstaterar samtliga deltagare att de mer än gärna vill göra om det, och det snart!
– Vi kommer tillbaka på påsklovet! säger tioåriga Ava och får genast medhåll från resten av gruppen.
– Okej, vi kör på påsklovet igen! skrattar Johanna.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ett taggat gäng som ser fram emot StreetWeek i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.