FOTO: Hannes Feldin

Dramatik tog Lindlöven över strecket

Lindlöven tog ikväll en ny livsnödvändig seger. Hemma i Lindehov vann laget med 3-2 mot Hedemora efter stor dramatik. Lindlöven gick upp i en 3-0-ledning mot slutet av den andra perioden, men via snabba reduceringar från Hedemora tvingades man kämpa febrilt för segern. Men Lindlöven höll undan, tog tre enormt viktiga poäng och klättrade återigen över kvalstrecket.

Igår vann Lindlöven ytterligare en klassisk måste-match hemma på Lindehov. Hemma mot redan kvalklara Hedemora spelade laget in tre poäng via seger med 3-2. Men matchen utvecklades till ett riktigt drama, där det blev kamp in i slutsekunden.

– Det känns lite onödigt. Jag var ju hur lugn som helt vid 3-0, jag trodde att det skulle komma både fyra och fem mål. Men det var bra att vi vann i alla fall. Det är tre poäng, slog Staffan Tholsson fast och radarpartnern Tomas Östlund höll med.

– Jag säger som Nooni; det är tre poäng och det spelar ingen roll hur de kommer, bara att de kommer, menade den assisterande tränaren.

Mötet med Hedemora såg långa stunder väldigt komfortabelt ut för Lindlöven. I en tät och chansfattig första period var det hemmalaget som dominerade spelet. Slutligen lyckades man även få in ledningsmålet, när Mattias Nilsson skickade in ett skott mot mål och Daniel Olsson Fromell slog in returen.

I den andra perioden fortsätta Lindlöven att välla framåt och hade precis allting. Anders Gunnarsson fick ett jätteläge centralt, men anfallet var inte över där. Efter en rad skott studsade pucken ut mitt i slottet till Max Lalander, som sopade till och borrade in 2-0. Mot slutet av mittenperioden fick sedan Lindlöven ett fem minuter långt powerplay. Då passade Joakim Olsson Fromell på att styra in 3-0 och segern såg säkrad ut. Men så blev icke fallet.

För även om Adam Björklund prickade båda stolparna, även om Niklas Nooni hade ett friläge och även om Joakim Olsson Fromell fick en jättechans kom aldrig något fjärde mål. Istället kom det en reducering från Hedemora, när Philip Ödmark tappade in ett skott från långt avstånd. Kort därefter satt även 3-2 och dramatiken var ett faktum.

Men Lindlöven samlade sig, flyttade upp spelet och kunde relativt enkelt spela av de sista minuterna. När väl segern var säkrad var lagkaptenen Niklas Nooni en av många som pustade ut.

– Ja det var jätteskönt att vinna det här! Det var ganska nervöst där i slutet, när de gick upp till 3-2. Jag tror att jag var mest nervös av alla haha.

– Jag tycker ändå att det lugnade sig efter 3-2 faktiskt. Det var mer nervöst efter 3-1-målet, Men det är klart att det blir spänt alltså, det är ett skott och så kan det vara kvitterat, förklarade Östlund om de sista minuterna.

Men seger blev det och Lindlöven kunde därmed skriva in tre nya poäng i tabellen. Det var dessutom poäng som tog laget upp över kvalstrecket, i och med att Falu IF förlorade sin match. När två omgångar återstår är Lindlöven tabelltrea och kampen för överlevnad kommer därför att leva in i det sista. Nu väntar en vecka av ledighet innan ödesmatchen hemma mot Surahammar

– Nu är det en lång vecka kvar. Nu ska vi träna imorgon, vara lediga fredag, träna lördag och vara lediga söndag. Det blir lite hårdare men absolut inte knallhårt. Bra tempo på träningarna, det är det som gäller, avslutade Tholsson.

Matchfakta Lindlöven-Hedemora:

Resultat: 3-2 (1-0, 2-0, 0-2)
Publik: 236
Skott: 46-21
Mål Lindlöven: 1-0 D Olsson Fromell (Nilsson, Säfström), 2-0 Lalander (Ekengren, J Olsson Fromell), 3-0 J Olsson Fromell (Kovalonok)

Övriga resultat från division 1 C:
Tierp-Falu IF 5-3
Surahammar-Skedvi/Säter 8-3

Tabellen:
1 Tierp                    12     45-33     35
2 Surahammar       13     49-30     31
3 Lindlöven             13     58-31     30
4 Falu IF                 13     51-37     29
5 Hedemora            12     26-56     7
6 Skedvi/Säter        13     29-71     3

Publicerad 5 februari 2014 klockan 21:03

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Brons för Ida Eriksson vid helgens världscupstävling i Portugal. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Brons till Ida Eriksson på World Judo Tour i Portugal

Frövi judos mycket lovande talang, Ida Eriksson, knep ett brons vid helgens Grand Prix i portugisiska Almada. Bronspengen är 24-åringens första medalj på världstouren, något som onekligen bådar gott inför framtiden.

31 januari 2023 klockan 12:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Två enkla segrar för LIF Lindesberg. Medan damerna segrade med 12 mål, kunde herrarna gå ut och vinna med 24 mål i marginal. Foto: Hasse Persson

bildspel Dubbelarrangemang gav dubbelt LIF-jubel

Under söndagen var det åter dags för ett dubbelarrangemang i arenan. Både LIF-damerna och herrarna fick visa upp sig från den ljusa sidan och lämnade all dramatik utanför. För damerna slutade det med en tolvmålsseger medan herrarna segrade med det dubbla.

29 januari 2023 klockan 17:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven fick en tuff norrlandsturné

Lindlövens andra norrlandsturné för serien bjöd på en dyster repris. Trots att det redan under båda matcherna såg ...

Supertalangen från Lindesberg är nominerad till Årets genombrott

Den 15 februari är det dags för Örebro läns första idrottsgala att gå av stapeln i ...

Sur övertidsförlust i Lindehov

I helgen gjorde Lindlöven sin sjunde match inom säsongens AllEtta. Efter en riktig bergodalbana på poängtavlan så blev det ...

Foto: Hasse Persson

LIF Lindesberg fortsätter att vinna

Fjorton matcher, noll förluster. LIF Lindesberg fortsätter sitt långa segertåg där en elvamålsseger mot Norrköping blev nästa destination. Precis som i tidigare segrar så blev det en tidig ledning som utökades till en storslagen seger. Denna gång med en potentiell framtida utmanare i skytteligan som visade framfötterna.

22 januari 2023 klockan 22:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

Enkel hemmaseger mot tabelljumbon

Efter uddamålssegern mot den dåvarande tabelltvåan Enköping, så höll LIF Lindesberg ett stort favoritskap när tabelljumbon Skuru gästade arenan under söndagen. Hemmalaget höll för pressen och bjöd sin publik på en repris, vilket innebar en ny storseger för brandgult. Den här gången med hela 28 bollar i marginal.

15 januari 2023 klockan 20:24 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tuff hockeyhelg i Lindehov
Helgen bjöd på dubbla matcher i Lindehov, där Lindlöven tog sikte på sin första triumf inom AllEttan. Hockeyhelgen fick däremot en bitter ...
15 januari 2023 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Uddamålseger när serien vändes
Tio segrar och en oavgjord match blev LIF Lindesbergs facit när Division 1-serien gick in i halvtid. Under lördagen var det på nytt dags att blåsa...
7 januari 2023 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Filip Nyängen ny klubbchef i Lindlöven: ”Ska bli en attraktiv toppklubb i hockeyettan”
För Filip Nyängen kom hockeyintresset redan i unga år, då han följde landslagets matcher tillsammans med sin pappa hemma i tv-soffan, men det var...
5 januari 2023 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

bildspel Dyster hemmapremiär i Lindehov

Det var en hemmapremiär som Lindlöven hade väntat på. Det var äntligen dags att inviga säsongens fortsättningsserie i hemmahallen, Lindehov! Dessvärre blev resultatet inte som hoppats. Efter två mållösa perioder var det gästande Hanviken som kunde avgöra matchen i den tredje perioden. Detta efter en längre fördröjning från problem med isen.

30 december 2022 klockan 23:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Ingrid Nilsson vann guld på ungdoms-OS. Foto: Carlos Ferreira

bildspel En tillbakablick på året som gått – 2022 i bilder

2022 – ett minst sagt händelserikt år kantat av framgångar och bakslag, tvära kast och sorg men framförallt en hel del glädje. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

30 december 2022 klockan 14:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Förlust i AllEttans premiär

Efter en framgångsrik höst inom HockeyEttan så kom Lindlöven väl förberedda när fortsättningsserien, AllEttan, skulle ...

Han ska ta IFK Lindesbergs herrar till nya höjder

IFK Lindesberg slutade på en niondeplats i division 5 när årets seriespel var slut, något man siktar på ...

Råsshallen firar 40 år med jubileumsmatch

Det har hunnit gå 40 år sedan Råsshallen i Guldsmedshyttan stod färdig för invigning. Med ideella krafter och st...

Annons

Petter Carlsson, Tjodolf Sommestad, Ronny Sterzenbach och Ali Jamal Yassin ser ljust på framtiden för IFK Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

IFK Lindesbergs fantastiska julklapp: Ny jättesponsor

Lagom till jul offentliggör IFK Lindesberg klubbens nyaste tillskott på sponsorsidan, nämligen Tjodolf Sommestad. Eldsjälen, som själv har ett brinnande intresse för fotboll, går in med ekonomiska medel för att hjälpa föreningen framåt i sina nya satsningar, som man hoppas ska kunna ta klubben till nya nivåer.
– Det här gör att vi kan fördela om resurserna i föreningen och satsa på utbildning för ungdomsledare och föreningsutveckling. Det öppnar dörrar för oss och vi är jättetacksamma, säger klubbens ordförande Petter Carlsson.

23 december 2022 klockan 08:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel LIF tar tionde raka i seriefinalen

Seriefinal mot serietvåan Enköping blev årets sista uppgift för seriens obesegrade ledare LIF Lindesberg. Efter en jämn ...

Internationell handbollscup i Lindesberg Arena

Idag blev det officiellt att Lindesberg Arena står som spelplats för Scandinavian Open Championship, en ...

Fem eldsjälar får energiklappen

Tidigare i vinter bad Linde energi allmänheten att nominera sina lokala hjältar till Energiklappen. Den 4 december stängde ...

Rejäl utklassning mot tabelljumbon

Serieledande LIF Lindesberg tog en resa till Stockholmsområdet under lördagskvällen där man gästade tabelljumbon Skuru ...

Se damlagets historiska final

Under lördagens Lag-SM blev Frövi Judos damlag historiska, då de knep guldet och blev svenska mästare för sjätte året i rad...

bildspel Frövi Judo historiska – damlaget svenska mästare för sjätte året i rad

Frövi Judos damlag levde upp till sitt stora favoritskap under lördagens lag-...

Arkivfoto: Saga Lagerman

Stjärnspäckat när Frövi Judo arrangerar Lag-SM på hemmaplan

På lördag står Frövi Judo och Lindesberg arena värd för årets upplaga av Lag-SM i judo. Totalt 14 lag från hela Sverige är anmälda, och de regerande mästarna från Frövi Judo hoppas att få försvara sina medaljer inför en fullsatt arena. Även om laguppställningen i sin helhet fortfarande är hemlig, avslöjar Björn Nyberg att olympiern Anna Bernholm kommer hem för att tävla för Frövis räkning.
– Vårat damlag är lite favorittippat eftersom de är regerande mästare och har vunnit fem år i rad, men det är många bra tjejer med i år, säger Björn.

8 december 2022 klockan 12:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Seger när LIF laddade för handbollsdag
Säsongens första dubbelarrangemang stod för dörren där Norrköping gästade Lindesberg i dubbel mening. Trots längre dagar i arenan så är ett ...
3 december 2022 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Femtonmålsseger ger LIF sjunde raka
LIF Lindesbergs vassa segertåg fortsätter! Under söndagen gästade man Stockholmslaget IK Bolton som trots matchens första mål, fick en tuff ...
27 november 2022 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Vältränat anfallsspel gav LIF sjätte raka
LIF Lindesberg fortsätter sitt segertåg och säkrade sin sjätte raka seger under säsongens sjunde seriematch. Matchens första halvlek bjöd på ...
18 november 2022 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2022-11-15

2022-11-14

2022-11-12

2022-10-29

2022-10-23

2022-10-23

2022-10-16

2022-10-09

2022-10-08

2022-10-03

2022-10-02

2022-10-01

2022-09-28

2022-09-27

2023-02-05 12:40