Dick Ahlström sköt sina första mål sedan återkomsten och Lindlövens powerplay vann derbyt. Efter 3-2 hemma mot Köping har Löven fem raka vinster – men tre riktiga prövningar framför sig.
Köping satte Lindlöven i gungning nio minuter in i onsdagens derbyt, men Lindlövens powerplay skulle vända matchen. Dick Ahlström kvitterade i slutet av den första perioden och i andra sköt David Berg ledningsmålet, innan Ahlström satte 3-1. Backens två första mål sedan återkomsten till Löven tidigare i sommar. En tidig reducering från Köping skapade en dramatisk slutperiod, där Lindlöven ändå kunde försvara 3-2-resultatet.
– Som helhet var det den sämsta matchen som vi har gjort den här säsongen. Det var ingen bra prestation på något sätt, sen samtidigt tycker jag att Köping gjorde det bra. De drog ner på tempot och väntade ut våra misstag, summerar Löventränaren Jussi Salo.
Salo: ”Vi har tre tuffa matcher nu”
Vinsten i derbyt betyder att Lindlöven vunnit samtliga tre derbyn mot Kumla, IFK Arboga och Köping. Laget är i toppslag med fem raka segrar och slåss i den absoluta tabelltoppen. De kommande omgångarna väntar också ett styrketest för Löven som möter både Mariestad och Västerås näst på tur. Två matcher som tillhör seriens kanske svåraste.
– Jo, svåraste och svåraste… Vi har ändå mött Skövde och Borlänge och alla topp femlag är ungefär lika bra. Det är inte så stor skillnad tycker jag, menar Salo och fortsätter.
– Det är intressant för vi har tre tuffa matcher nu. Mariestad hemma, Västerås borta och Borlänge hemma. Helt enkelt tre toppmatcher, alla poäng som vi kan ta där är jättebra.
Matchfakta Lindlöven-Köping:
Resultat: 3-2 (1-1, 2-0, 0-1)
Publik: 438
Skott: 40-27
Mål Lindlöven: 1-1 Dick Ahlström (Fornell, Magnusson), 2-1 David Berg (Astley Rydberg, Fornell), 3-1 Dick Ahlström (Magnusson, Fornell)
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.