Dick Ahlström sköt sina första mål sedan återkomsten och Lindlövens powerplay vann derbyt. Efter 3-2 hemma mot Köping har Löven fem raka vinster – men tre riktiga prövningar framför sig.
Köping satte Lindlöven i gungning nio minuter in i onsdagens derbyt, men Lindlövens powerplay skulle vända matchen. Dick Ahlström kvitterade i slutet av den första perioden och i andra sköt David Berg ledningsmålet, innan Ahlström satte 3-1. Backens två första mål sedan återkomsten till Löven tidigare i sommar. En tidig reducering från Köping skapade en dramatisk slutperiod, där Lindlöven ändå kunde försvara 3-2-resultatet.
– Som helhet var det den sämsta matchen som vi har gjort den här säsongen. Det var ingen bra prestation på något sätt, sen samtidigt tycker jag att Köping gjorde det bra. De drog ner på tempot och väntade ut våra misstag, summerar Löventränaren Jussi Salo.
Salo: ”Vi har tre tuffa matcher nu”
Vinsten i derbyt betyder att Lindlöven vunnit samtliga tre derbyn mot Kumla, IFK Arboga och Köping. Laget är i toppslag med fem raka segrar och slåss i den absoluta tabelltoppen. De kommande omgångarna väntar också ett styrketest för Löven som möter både Mariestad och Västerås näst på tur. Två matcher som tillhör seriens kanske svåraste.
– Jo, svåraste och svåraste… Vi har ändå mött Skövde och Borlänge och alla topp femlag är ungefär lika bra. Det är inte så stor skillnad tycker jag, menar Salo och fortsätter.
– Det är intressant för vi har tre tuffa matcher nu. Mariestad hemma, Västerås borta och Borlänge hemma. Helt enkelt tre toppmatcher, alla poäng som vi kan ta där är jättebra.
Matchfakta Lindlöven-Köping:
Resultat: 3-2 (1-1, 2-0, 0-1)
Publik: 438
Skott: 40-27
Mål Lindlöven: 1-1 Dick Ahlström (Fornell, Magnusson), 2-1 David Berg (Astley Rydberg, Fornell), 3-1 Dick Ahlström (Magnusson, Fornell)
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.