WSK Lindesberg var på väg att inleda säsongen med förlust borta mot Brickebackens IF. Men med två mål i matchens absoluta slutskede vände man underläge till seger. Stor matchhjälte blev Niklas Carlsson, som satte avgörande 9-10 42 sekunder före slutet.
Premiärer kan bjuda på det mesta. Det var något som WSK Lindesberg fick erfara då man på lördagseftermiddagen klev in i division 2-säsongen. Bortamötet med Brickensbackens IF blev nämligen en målmässigt galen match och svängde både till höger och vänster.
Först att näta i säsongen var hemmalaget. Men WSK ville inte vara sämre, utan både kvitterade och gick upp i en 1-3-ledning. I mittperioden vände sedan Brickebackens IF tillbaka till en 4-3-ledning, men återigen svarade WSK för tre raka mål via Mattias Landgren, William Svenson och Andreas Johansson.
Mönstret höll sedan i sig i den tredje perioden. Brickebacken kom tillbaka, WSK vände till ledning, tappade den på nytt och var med mindre än två minuter kvar att spela i 9-8-underläge. Då svarade laget för en heroisk vändning. Inom loppet av 43 sekunder såg Andreas Johansson och Niklas Carlsson med varsitt mål till att WSK kunde vinna med 9-10.
– Vi hade mycket boll, men jag tycker att de gjorde mål lättare än oss. Vi fick slita mer för våra mål. Samtidigt måste man lyfta moralen att vi tar igen det med ett par minuter kvar och kan vända, berömmer Stefan Klack sitt vinnande lag.
Laddat möte nästa fredag
Den dramatiska segern var en perfekt start på säsongen för WSK. Laget fick i våras slita länge för att säkra sin existens i division 2, något man självklart hoppas på slippa den här gången. Klack ser därför premiärvinsten som väldigt viktig.
– Det är en premiär med ett ungt lag och vi tar ändå den här segern. Det är det viktigaste. Speciellt nu när man kan börja säsongen med en vinst och få ett bra självförtroende.
Tränaren är dock inte helt nöjd med prestationen, utan beskvier den som ”anständig”. Framförallt vill han se sitt lag ta för sig ännu mera i närkamperna och även vara rakare i sina attacker.
Kanske är det något som laget kan visa upp nästa fredag. Då rullar seriespelet vidare med laddad hemmapremiär mot Kopparberg, en match som Klack ser fram emot.
– Det blir en rolig match. Vi kommer att få lite derbykaraktär över den, så det är bara att ladda om och köra vidare.
Matchfakta Brickebackens IF-WSK Lindesberg:
Resultat: 9-10 (2-3, 3-3, 4-4)
Skott: 39-52
Mål WSK: 1-1 Erik Alamartin, 1-2 Andreas Johansson (Svensson), 1-3 Pontus Hellsing (Nyström), 4-4 Mattias Landgren (Johansson), 4-5 William Svensson (Johansson), 4-6 Andreas Johansson (Svensson), 7-7 Erik Alamartin (Carlsson), 7-8 Jacob Nyström (Johansson), 9-9 Andreas Johansson, 9-10 Niklas Carlsson
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i samband med ett häftigt anfallsspel vilket gjorde att drygt 500 personer fick utrymma lokalen.