Dramatiska set när Linde tog tre poäng

Lindesberg Volley plockade hem säsongens andra trepoängare på lördagen. Hemma mot Gislaved vann man med 3-1 i set. Bakom segern låg bland annat en stark vändning i tredje, där Linde gick från 9-17 till 25-23.

Annons

Ett revanschsuget Lindesberg Volley öppnade urstarkt hemma mot Gislaved. I lördagens möte gick Linde snabbt upp till 6-1, mycket tack vare fint servespel från Martina Konecna. Marjorie Giordano dominerade runt nätet och ledningen växte till 10-2.

Gislaved kunde visserligen växa in en aning i matchen, men det var Linde som ägde det första setet. Laget hade ett tryggt övertag på runt tio poäng och agerade väldigt samspelt. Allra mest stack ”Margie” ut, som visade vägen såväl offensivt som defensivt. Martina Konecna slog in setbollen till 25-13 och Linde tog därmed greppet om matchen.

Det greppet lyckades man dock inte skruva åt i set två. Efter att ha vänt underläge till knapp ledning släppte Linde tillbaka Gislaved. Lagen låg sedan länge jämsides, men med en tvåpoängsledning skaffade sig gästerna ett övertag som höll hela vägen. Man sprang mot slutet ifrån och Linde tappade setet med 19-25.

Stark vändning i tredje set

Gislaved fortsatte sedan starkt i tredje. Gästerna tog där kommandot genom att gå upp till 4-8 och tvingade Teemu Sarna till en timeout. Den gav dock ingen effekt, utan ett överspelat Linde fick se Gislaved dra ifrån ytterligare till 9-17.

Där började dock Linde att vakna till. Ledda av en fortsatt effektiv Marjorie Giordano kröp man allt närmare, tills man slutligen var ikapp poängmässigt. I ett dramatiskt slutskede drog Linde det längsta strået och tog ledningen med 2-1 i set.

– Vi började spela lite bättre på vår egen sida. Vi hade bättre servemottagning och defence, säger Freja Morén om den starka vändningen.

– I första spelar vi precis som vår game plan. Men i andra tappar vi lite och därför förlorar vi där, sen i tredje fortsätter det. Men på slutet börjar vi att spela igen så som vi gjorde i första set.

I set fyra följdes lagen sedan länge åt, utan att någon riktigt kunde ta kommandot. Tre raka bollvinster tog dock Linde upp till 15-10, ett övertag som sedan krympte successivt. Men man lät aldrig Gislaved gå ifatt, utan istället kunde Rebecka Gustafsson slå in segern till Linde via 25-23 och 3-1 i set.

”Viktig om man vill spela Grand Prix”

– Det var ju tight. Men till slut knöt vi ihop säcken och lyckades vinna, summerar Freja.

Segern var väldigt viktig sett till tabellen. Där skakade sig Linde nu av Gislaved, som står kvar på sex poäng samtidigt som Linde kliver upp på tio med två matcher mindre spelade. Dessutom tog man rygg på lagen längre upp i tabellen.

– Ja, det är verkligen jätteskönt. Det här är en sån match som är viktig att ta om man vill spela Grand Prix efter jul. Att vi tog poäng borta mot Örebro i tisdags är förstås bra, men det är också en sån match man skulle velat haft tre poäng i, resonerar Freja.

Nästa match spelar Linde först om två veckor, då man ställs mot Svedala som befinner sig på platsen ovanför. Fram till dess konstaterar Freja att man får möjligheten till nyttig träning.

– Vi är fortfarande ett nytt lag med en ny spelare, så vi kommer att träna ihop oss under de här två veckorna. Vi vill ta chansen att få in vår nya passare i laget.

Matchfakta Lindesberg Volley-Gislaved:
Resultat: 3-1 (25-13, 19-25, 25-23, 25-23)
Publik: 223

Övrigt resultat från Elitserien:
Sollentuna-Hylte/Halmstad 0-3

Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:
Elitserien tabell

Publicerad 14 november 2015 klockan 18:29


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Det var derbyfeber i arenan med ett högt tempo i sextio minuter. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.

25 oktober 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Foto: IJF

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.

9 oktober 2026 klockan 13:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två t...

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-må...
27 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
25 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnö...
25 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

16 år och nybliven världsmästare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.

7 augusti 2026 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i ...

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal ...
18 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
1 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens stö...
27 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-18

2026-04-14

2026-04-09

2026-04-08

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-10-31 13:47