Seriefinalen mellan WSK Lindesberg och IBK Wasahus blev högdramatiskt. Bergslagsgänget hämtade upp dubbla underlägen och hade bud på ett ledningsmål i tredje, men förlorade istället med 7-8. WSK är nu sex poäng från förstaplatsen.
Det var laddat för seriefinal i Stadsskogsskolan på söndagen. Tabellettan IBK Wasahus -73 ställdes mot uppstickaren WSK Lindesberg med fem raka vinster på kontot, men det var gästerna från Örebro som öppnade bäst. Efter 5.30 tog Wasahus ledningen och även om Niklas Carlsson fint kvitterade en stund senare återtog gästerna kommandot.
Efter den första perioden hade serieledaren gått ifrån till 1-3 och i upptakten på andra kom även fyran. Då svarade WSK för en stark vändning, ledd av Carlsson som med sitt tredje mål för dagen skickade 4-4 i krysset i spel fem mot fyra. Direkt efter drog hemmalaget på sig en femminutersutvisning, men då stack Pontus Hellsing upp och vispade in ledningsmålet i numerärt underläge.
Boxplayspelet skulle dock straffa sig, för dubbla mål vände för Wasahus som utökade i tredje. Nytt underläge för WSK som återigen skulle arbeta sig tillbaka och Mattias ”Palten” Pettersson slog in 7-7 från nära håll. Matchen stod sedan och vägde, innan ett nytt powerplaymål för Wasahus gav 7-8 sju minuter från slutet. WSK var nära en kvittering i slutsekunderna och förlusten sved rejält.
– De gör det bra i Wasahus, de är gamla och rutinerade. Det är så här det är i innebandy ibland. Men det är surt och det är inte alls kul, suckar Mattias ”Palten” Pettersson.
Går ändå mot kvalspel: ”Vi är rätt så klara”
Den rutinerade hemvändaren klandrade sig själv för några av de missade chanserna i tredje. Överlag gjorde ändå WSK Lindesberg en stark insats och laget höll jämna kliv med serieledaren Wasahus. Förlusten gör att sex poäng skiljer till förstaplatsen, men WSK sitter säkert i striden för att nå kvalspel.
– Jodå, det blir kval. Det är lugnt, vi är rätt så klara för det, konstaterar ”Palten”.
Kvar på WSK:s spelschema finns sex matcher. Laget behöver sluta topp fem för att nå kval, något som redan är snudd på garanterat. Den unga truppen imponerar ordentligt och ”Palten” ser potential i det lagbygge som vuxit fram.
– Det här är ett ungt lag. Bara vi får behålla alla killar så blir det jättebra, många är ju bara 17-18 år. Jag tror redan nu att vi i alla fall tar oss till kvalfinal i vår serie, och då blir det ju mot Wasahus.
Matchfakta WSK Lindesberg-IBK Wasahus -73:
Resultat: 7-8 (1-3, 4-3, 2-2)
Publik: 157
Skott: 25-27
Mål WSK: 1-1 Niklas Carlsson, 2-4 Niklas Carlsson, 3-4 William Zetterberg, 4-4 Niklas Carlsson 5-4 Pontus Hellsing, 6-7 Pontus Hellsing, 7-7 Mattias Pettersson
Tabellen från Örebros Innebandyförbund:

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.