Seriefinalen mellan WSK Lindesberg och IBK Wasahus blev högdramatiskt. Bergslagsgänget hämtade upp dubbla underlägen och hade bud på ett ledningsmål i tredje, men förlorade istället med 7-8. WSK är nu sex poäng från förstaplatsen.
Det var laddat för seriefinal i Stadsskogsskolan på söndagen. Tabellettan IBK Wasahus -73 ställdes mot uppstickaren WSK Lindesberg med fem raka vinster på kontot, men det var gästerna från Örebro som öppnade bäst. Efter 5.30 tog Wasahus ledningen och även om Niklas Carlsson fint kvitterade en stund senare återtog gästerna kommandot.
Efter den första perioden hade serieledaren gått ifrån till 1-3 och i upptakten på andra kom även fyran. Då svarade WSK för en stark vändning, ledd av Carlsson som med sitt tredje mål för dagen skickade 4-4 i krysset i spel fem mot fyra. Direkt efter drog hemmalaget på sig en femminutersutvisning, men då stack Pontus Hellsing upp och vispade in ledningsmålet i numerärt underläge.
Boxplayspelet skulle dock straffa sig, för dubbla mål vände för Wasahus som utökade i tredje. Nytt underläge för WSK som återigen skulle arbeta sig tillbaka och Mattias ”Palten” Pettersson slog in 7-7 från nära håll. Matchen stod sedan och vägde, innan ett nytt powerplaymål för Wasahus gav 7-8 sju minuter från slutet. WSK var nära en kvittering i slutsekunderna och förlusten sved rejält.
– De gör det bra i Wasahus, de är gamla och rutinerade. Det är så här det är i innebandy ibland. Men det är surt och det är inte alls kul, suckar Mattias ”Palten” Pettersson.
Går ändå mot kvalspel: ”Vi är rätt så klara”
Den rutinerade hemvändaren klandrade sig själv för några av de missade chanserna i tredje. Överlag gjorde ändå WSK Lindesberg en stark insats och laget höll jämna kliv med serieledaren Wasahus. Förlusten gör att sex poäng skiljer till förstaplatsen, men WSK sitter säkert i striden för att nå kvalspel.
– Jodå, det blir kval. Det är lugnt, vi är rätt så klara för det, konstaterar ”Palten”.
Kvar på WSK:s spelschema finns sex matcher. Laget behöver sluta topp fem för att nå kval, något som redan är snudd på garanterat. Den unga truppen imponerar ordentligt och ”Palten” ser potential i det lagbygge som vuxit fram.
– Det här är ett ungt lag. Bara vi får behålla alla killar så blir det jättebra, många är ju bara 17-18 år. Jag tror redan nu att vi i alla fall tar oss till kvalfinal i vår serie, och då blir det ju mot Wasahus.
Matchfakta WSK Lindesberg-IBK Wasahus -73:
Resultat: 7-8 (1-3, 4-3, 2-2)
Publik: 157
Skott: 25-27
Mål WSK: 1-1 Niklas Carlsson, 2-4 Niklas Carlsson, 3-4 William Zetterberg, 4-4 Niklas Carlsson 5-4 Pontus Hellsing, 6-7 Pontus Hellsing, 7-7 Mattias Pettersson
Tabellen från Örebros Innebandyförbund:

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.