Det blir spel i division 3 även nästa säsong för Guldsmedshytte SK. På fredagskvällen tog lagets framfart slut. I det andra playoff-mötet föll GSK hemma mot Filipstad med 7-8 efter förlängning, något som innebar avgörande 0-2 i matcher.
– Jag kan inte säga att det är orättvist. Sett över två matcher så var Filipstad bättre än oss, säger en ödmjuk Benny Vikström.
Inför storpublik gick tränarens Guldsmedshytte SK ut i Råsshallen på fredagskvällen med målet att förlänga säsongen. Tisdagens första playoff-möte hade slutat med en snöplig förlust, efter att Filipstad vänt med tre sena mål. Nu hade GSK därför kniven mot strupen och var piskade att vinna.
Matchupptakten osade dock allt annat än desperation från hemmalagets sida. Spelet var segt, närkamperna få och målchanserna lös med sin frånvaro.
– Det var liksom ingen fart från något av lagen. Framförallt från vår sida tycker jag att vi var lite för försiktiga, vi hade slut på bensin helt enkelt, menar Vikström.
Efter den svala starten hittade lagen rätt framåt periodslutet. Med två mål vardera under de sista fem minuterna såg man till att ställningen var 2-2 inför den andra perioden. Där fortsatte målen att trilla in.
”Vi har gjort allt vi har kunnat”
Emil Ohlsson Fromell gav en GSK ledning som Filipstad kvitterade kort därpå. Brorsan Rasmus smällde därefter in 4-3, bara för att återigen se gästerna snabbt komma tillbaka. Ställningen 4-4 stod sig perioden ut och i den tredje var det sedan Filipstad som kopplade greppet.
Med tio minuter kvar att spela var ställningen 5-7 och GSK var i rejäl brygga. Då reste sig hemmalaget. Via varsitt nytt mål av bröderna Ohlsson Fromell hämtade man upp underläget och tog matchen vidare till förlängning.
Men dramatiken fick ett snabbt slut. Bara 45 sekunder in i förlängningen avgjorde Filipstad både matchen och playoff-serien med sitt 7-8-mål. Därmed är säsongen nu över för GSK, som får drömma vidare om att ta steget upp till division 2.
– Ja, visst är det tråkigt att det är över. I de här matcherna betyder det något hela tiden och det är de roligaste matcherna att spela, förklarar Vikström som är stolt över lagets säsong.
– Samtidigt känner jag att killarna har krigat fruktansvärt hårt. Det är en sak att förlora utan att försöka, men vi har verkligen gjort allt som vi har kunnat. Man blir väldigt stolt när man ser hur de krigar, även när det gör ont och går emot.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Filipstad:
Resultat: 7-8 sd (2-2, 2-2, 3-3, 0-1)
Publik: 501
Skott: 38-43
Mål GSK: 1-1 Michael Carlsson (Sjöö, Jensen), 2-1 Daniel Magnusson (M Ohlsson, Sjöö), 3-2 Emil Ohlsson Fromell (Wigerskog), 4-3 Rasmus Ohlsson Fromell (Wigerskog), 5-6 Viktor Liljesvahn, 6-7 Rasmus Ohlsson Fromell (Wigerskog), 7-7 Emil Ohlsson Fromell (Sjöö, Carlsson)
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.