Det blir spel i division 3 även nästa säsong för Guldsmedshytte SK. På fredagskvällen tog lagets framfart slut. I det andra playoff-mötet föll GSK hemma mot Filipstad med 7-8 efter förlängning, något som innebar avgörande 0-2 i matcher.
– Jag kan inte säga att det är orättvist. Sett över två matcher så var Filipstad bättre än oss, säger en ödmjuk Benny Vikström.
Inför storpublik gick tränarens Guldsmedshytte SK ut i Råsshallen på fredagskvällen med målet att förlänga säsongen. Tisdagens första playoff-möte hade slutat med en snöplig förlust, efter att Filipstad vänt med tre sena mål. Nu hade GSK därför kniven mot strupen och var piskade att vinna.
Matchupptakten osade dock allt annat än desperation från hemmalagets sida. Spelet var segt, närkamperna få och målchanserna lös med sin frånvaro.
– Det var liksom ingen fart från något av lagen. Framförallt från vår sida tycker jag att vi var lite för försiktiga, vi hade slut på bensin helt enkelt, menar Vikström.
Efter den svala starten hittade lagen rätt framåt periodslutet. Med två mål vardera under de sista fem minuterna såg man till att ställningen var 2-2 inför den andra perioden. Där fortsatte målen att trilla in.
”Vi har gjort allt vi har kunnat”
Emil Ohlsson Fromell gav en GSK ledning som Filipstad kvitterade kort därpå. Brorsan Rasmus smällde därefter in 4-3, bara för att återigen se gästerna snabbt komma tillbaka. Ställningen 4-4 stod sig perioden ut och i den tredje var det sedan Filipstad som kopplade greppet.
Med tio minuter kvar att spela var ställningen 5-7 och GSK var i rejäl brygga. Då reste sig hemmalaget. Via varsitt nytt mål av bröderna Ohlsson Fromell hämtade man upp underläget och tog matchen vidare till förlängning.
Men dramatiken fick ett snabbt slut. Bara 45 sekunder in i förlängningen avgjorde Filipstad både matchen och playoff-serien med sitt 7-8-mål. Därmed är säsongen nu över för GSK, som får drömma vidare om att ta steget upp till division 2.
– Ja, visst är det tråkigt att det är över. I de här matcherna betyder det något hela tiden och det är de roligaste matcherna att spela, förklarar Vikström som är stolt över lagets säsong.
– Samtidigt känner jag att killarna har krigat fruktansvärt hårt. Det är en sak att förlora utan att försöka, men vi har verkligen gjort allt som vi har kunnat. Man blir väldigt stolt när man ser hur de krigar, även när det gör ont och går emot.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Filipstad:
Resultat: 7-8 sd (2-2, 2-2, 3-3, 0-1)
Publik: 501
Skott: 38-43
Mål GSK: 1-1 Michael Carlsson (Sjöö, Jensen), 2-1 Daniel Magnusson (M Ohlsson, Sjöö), 3-2 Emil Ohlsson Fromell (Wigerskog), 4-3 Rasmus Ohlsson Fromell (Wigerskog), 5-6 Viktor Liljesvahn, 6-7 Rasmus Ohlsson Fromell (Wigerskog), 7-7 Emil Ohlsson Fromell (Sjöö, Carlsson)
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.