Det blir spel i division 3 även nästa säsong för Guldsmedshytte SK. På fredagskvällen tog lagets framfart slut. I det andra playoff-mötet föll GSK hemma mot Filipstad med 7-8 efter förlängning, något som innebar avgörande 0-2 i matcher.
– Jag kan inte säga att det är orättvist. Sett över två matcher så var Filipstad bättre än oss, säger en ödmjuk Benny Vikström.
Inför storpublik gick tränarens Guldsmedshytte SK ut i Råsshallen på fredagskvällen med målet att förlänga säsongen. Tisdagens första playoff-möte hade slutat med en snöplig förlust, efter att Filipstad vänt med tre sena mål. Nu hade GSK därför kniven mot strupen och var piskade att vinna.
Matchupptakten osade dock allt annat än desperation från hemmalagets sida. Spelet var segt, närkamperna få och målchanserna lös med sin frånvaro.
– Det var liksom ingen fart från något av lagen. Framförallt från vår sida tycker jag att vi var lite för försiktiga, vi hade slut på bensin helt enkelt, menar Vikström.
Efter den svala starten hittade lagen rätt framåt periodslutet. Med två mål vardera under de sista fem minuterna såg man till att ställningen var 2-2 inför den andra perioden. Där fortsatte målen att trilla in.
”Vi har gjort allt vi har kunnat”
Emil Ohlsson Fromell gav en GSK ledning som Filipstad kvitterade kort därpå. Brorsan Rasmus smällde därefter in 4-3, bara för att återigen se gästerna snabbt komma tillbaka. Ställningen 4-4 stod sig perioden ut och i den tredje var det sedan Filipstad som kopplade greppet.
Med tio minuter kvar att spela var ställningen 5-7 och GSK var i rejäl brygga. Då reste sig hemmalaget. Via varsitt nytt mål av bröderna Ohlsson Fromell hämtade man upp underläget och tog matchen vidare till förlängning.
Men dramatiken fick ett snabbt slut. Bara 45 sekunder in i förlängningen avgjorde Filipstad både matchen och playoff-serien med sitt 7-8-mål. Därmed är säsongen nu över för GSK, som får drömma vidare om att ta steget upp till division 2.
– Ja, visst är det tråkigt att det är över. I de här matcherna betyder det något hela tiden och det är de roligaste matcherna att spela, förklarar Vikström som är stolt över lagets säsong.
– Samtidigt känner jag att killarna har krigat fruktansvärt hårt. Det är en sak att förlora utan att försöka, men vi har verkligen gjort allt som vi har kunnat. Man blir väldigt stolt när man ser hur de krigar, även när det gör ont och går emot.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Filipstad:
Resultat: 7-8 sd (2-2, 2-2, 3-3, 0-1)
Publik: 501
Skott: 38-43
Mål GSK: 1-1 Michael Carlsson (Sjöö, Jensen), 2-1 Daniel Magnusson (M Ohlsson, Sjöö), 3-2 Emil Ohlsson Fromell (Wigerskog), 4-3 Rasmus Ohlsson Fromell (Wigerskog), 5-6 Viktor Liljesvahn, 6-7 Rasmus Ohlsson Fromell (Wigerskog), 7-7 Emil Ohlsson Fromell (Sjöö, Carlsson)
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.