Lördagens två träningsmatcher mellan Lindesberg Volley och Sollentuna blev ensidiga historier. Även om Linde började trögt i förmiddagsmatchen växte man snabbt in i det och tog slutligen två övertygande segrar. Både Marjorie Giordano och Mira Abilgaard fick speltid när hemmalaget vann åtta av tio set.
Försäsongen går vidare för Lindesberg Volley. På lördagen var Sollentuna på besök i Lindesberg Arena, något som innebar två tuffa drabbningar. En som inte ryggade tillbaka för det hårda matchandet var Isabella Kuné.
– Det är inte så farligt och vi har förberett oss länge. När vi var i Danmark så spelade vi tre matcher på en dag, så vi är vana, skrattar det unga nyförvärvet.
Det blev även Linde som fick skratta både mest och bäst denna lördag. Laget hade dock problem i förmiddagsmatchen, där man inte riktigt var på hugget inledningsvis. Efter att ha tappat första set, utan att någon gång ha lett det, slog man dock tillbaka i andra genom att vinna med 25-16.
Därefter maldes Sollentuna sakta men säkert ner. Även om gästerna stretade emot var Linde alltför starka, något som inte minst visade sig då laget vände 4-9 till 14-9 i tredje set. Slutsiffrorna skrevs till 4-1, ett resultat som skulle upprepa sig.
”Alltid skönt att vinna”
För även eftermiddagsmatchen gick till Lindes favör. Laget dominerade redan från början och vann seten i övertygande stil. Sollentuna lyckades snygga till siffrorna i det avslutande setet, men de båda 4-1-vinsterna gladde hemmalaget.
– Det är alltid skönt att vinna. Då är det inte lika mycket press på oss, menar Isabella och får medhåll från tränarhåll.
– Resultaten är riktigt fina och det är bättre än förra året. Som helhet har alla bra perioder, men när det är time to go så måste vi vara vassare, konstaterar Johan Isacsson.
Linde-tränaren är nöjd med hur hans lag tar sig igenom matcherna. Spelet är kontrollerat och bådar gott menar Isacsson, även om det finns saker att utveckla.
– Jag vill ju köra max varenda minut och där är vi inte än. Vi måste lära oss att vi inte kan vinna alla bollar utan börja värdera situationerna mera. Det har kanske med den unga åldern att göra eller att vi har haft för lite tid tillsammans, vi behöver bara ge det mer tid.
Ställs mot Oskars Örebro på tisdag
Det fanns gott om positiva besked i Linde-lägret. Precis som under Danmarks-cupen gavs hela truppen speltid. För småskadade Mira Abildgaards och Marjorie Giordanos del blev det endast spel på eftermiddagen, där båda visade framfötterna. Att stämningen i laget är på topp råder det ingen tvekan om.
– Det är mycket som känns bra. Just det här med att vi kämpar för varandra, att alla sliter hårt. Nu har vi tränat i tre månader nonstop utan att spela någonting, så det är skönt att komma igång nu och visa att all träning ger resultat, strålar Isabella.
På tisdag fortsätter försäsongen för Linde Volley. Då väntar ett mycket intressant derby mot Örebro Volley, vilket innebär ett återseende med Oskar Jönsson Vikterlöf.
Fakta förmiddagsmatch Lindesberg Volley-Sollentuna:
Resultat: 4-1 (20-25, 25-16, 25-14, 25-20, 25-12)
Publik: 35
Fakta eftermiddagsmatch Lindesberg Volley-Sollentuna:
Resultat: 4-1 (25-14, 25-18, 25-9, 25-11, 22-25)
Publik: 47
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.