Frövi Judo reste till de Nordiska Mästerskapen med åtta tävlande. När man idag kom hem från äventyret på Island gjorde man det med hela sju medaljer. Två var av valören guld, vunna av de färska NM-mästarna Jonathan Fagerhill och Viktor Carlsson.
I torsdags rullade Frövi Judo ut från Lindesberg. Med på klubbens delegation mot Island fanns åtta tävlande, alla med förhoppningen om att göra bra ifrån sig på Nordiska Mästerskapen. Väl framme i Reykjavik väntade invägning på fredagen innan tävlingarna startade på lördagen med kadetter.
– Det började väldigt bra redan där, konstaterar Björn Nyberg från Frövi Judo.
Ja, för både Ida Eriksson och Adrian Gissberg tog sig långt i sina respektive klasser. Duon stod för väldigt fina matcher och tog sig hela vägen till final. Även om det där blev dubbla förluster slutade både Ida och Adrian med två fina silver.
Vid sidan av deras presationer säkrade dessutom Lucas Gissberg ett brons. Det var något som han dagen efter följde upp med att tävla i seniorklassen. Att ställa om från junior till senior visade sig inte vara några problem, snarare gick det oväntat bra. Lucas vann bland annat över den blivande guldmedaljören och placerade sig som femma,
– Lucas framfart bland seniorerna var riktigt överraskande att se. Hans femteplats där var jättebra gjort, berömmer Nyberg.
”Helt överlägsen i finalen”
Med tre medaljer med sig från den första tävlingsdagen fortsatte sedan framgångarna på söndagen. I 57-kilosklassen kämpade Sabrina Karoui till sig ett brons, vilket hon fick sällskap av. För i -63 kilo föll Sofie Björklund i en tät semifinal, men repade mod och vann bronsmatchen.
Frövis alla brons och silver skulle även kompletteras med ett par guld. En favorittippad Viktor Carlsson pallade för trycket och höll hela vägen fram till slutsegern i -100 kilo. Dessutom stod Jonathan Fagerhill för en överraskning i -90 kilo då han elegant vann finalen.
– Jag vet vad han har för kapacitet. Men vi hade inte riktigt kunnat hoppats på att han skulle vinna, och att han gjorde det så säkert var överraskande. Jonathan var helt överlägsen i finalen, förklarar Björn Nyberg.
Två guld, två silver, tre brons och en femteplats för Frederik Gourlay blev slutsumman för Frövi Judo i Reykjavik. Att kunna vända hem från Nordiska Mästerskapen med ett så starkt facit gläder Nyberg.
– Vi var där med åtta tävlande och det blev sju medaljer. Det är en helt fantastisk utdelning. Det blev en riktigt fin Islands-resa får man lov att säga.
Frövi Judos medaljer på Nordiska Mästerskapen:
Jonathan Fagerhill – Guld
Viktor Carlsson – Guld
Ida Eriksson – Silver
Adrian Gissberg – Silver
Sofie Björklund – Brons
Lucas Gissberg – Brons
Sabrina Karoui – Brons
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.