Frövi Judo reste till de Nordiska Mästerskapen med åtta tävlande. När man idag kom hem från äventyret på Island gjorde man det med hela sju medaljer. Två var av valören guld, vunna av de färska NM-mästarna Jonathan Fagerhill och Viktor Carlsson.
I torsdags rullade Frövi Judo ut från Lindesberg. Med på klubbens delegation mot Island fanns åtta tävlande, alla med förhoppningen om att göra bra ifrån sig på Nordiska Mästerskapen. Väl framme i Reykjavik väntade invägning på fredagen innan tävlingarna startade på lördagen med kadetter.
– Det började väldigt bra redan där, konstaterar Björn Nyberg från Frövi Judo.
Ja, för både Ida Eriksson och Adrian Gissberg tog sig långt i sina respektive klasser. Duon stod för väldigt fina matcher och tog sig hela vägen till final. Även om det där blev dubbla förluster slutade både Ida och Adrian med två fina silver.
Vid sidan av deras presationer säkrade dessutom Lucas Gissberg ett brons. Det var något som han dagen efter följde upp med att tävla i seniorklassen. Att ställa om från junior till senior visade sig inte vara några problem, snarare gick det oväntat bra. Lucas vann bland annat över den blivande guldmedaljören och placerade sig som femma,
– Lucas framfart bland seniorerna var riktigt överraskande att se. Hans femteplats där var jättebra gjort, berömmer Nyberg.
”Helt överlägsen i finalen”
Med tre medaljer med sig från den första tävlingsdagen fortsatte sedan framgångarna på söndagen. I 57-kilosklassen kämpade Sabrina Karoui till sig ett brons, vilket hon fick sällskap av. För i -63 kilo föll Sofie Björklund i en tät semifinal, men repade mod och vann bronsmatchen.
Frövis alla brons och silver skulle även kompletteras med ett par guld. En favorittippad Viktor Carlsson pallade för trycket och höll hela vägen fram till slutsegern i -100 kilo. Dessutom stod Jonathan Fagerhill för en överraskning i -90 kilo då han elegant vann finalen.
– Jag vet vad han har för kapacitet. Men vi hade inte riktigt kunnat hoppats på att han skulle vinna, och att han gjorde det så säkert var överraskande. Jonathan var helt överlägsen i finalen, förklarar Björn Nyberg.
Två guld, två silver, tre brons och en femteplats för Frederik Gourlay blev slutsumman för Frövi Judo i Reykjavik. Att kunna vända hem från Nordiska Mästerskapen med ett så starkt facit gläder Nyberg.
– Vi var där med åtta tävlande och det blev sju medaljer. Det är en helt fantastisk utdelning. Det blev en riktigt fin Islands-resa får man lov att säga.
Frövi Judos medaljer på Nordiska Mästerskapen:
Jonathan Fagerhill – Guld
Viktor Carlsson – Guld
Ida Eriksson – Silver
Adrian Gissberg – Silver
Sofie Björklund – Brons
Lucas Gissberg – Brons
Sabrina Karoui – Brons
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.