Frövi Judos drömmar om guldjubel i hemma-SM gick visserligen om intet. Men för både damerna och herrarna slutade lördagen med medalj, efter två fina andraplatser. Med de två silvermedaljerna laddar nu Frövi Judo om för söndagens tävlingar i Svenska Judocupen.
– Två svidande finalförluster, summerar Peter Andersson lördagen.
Frövi Judo ställde upp med ett lag i båda herr- och damkategorin i det lag-SM som man själva arrangerade. För damernas del tog man sig till final, där Stockholmspolisens IF (SPIF) stod för motståndet.
– Det var ordentlig spänning redan i den första matchen. Där vart det Golden Score, förlängning, och vår Ebba föll till slut. Det var lite av en nyckelmatch, berättar Andersson.
Den inledande matchen följdes av ytterligare två vinster för SPIF. Därmed var finalen avgjord redan efter tre matcher. Frövi kunde dock snygga till siffrorna till 1-3, vilket innebar dagens första silvermedalj.
”Känns surt att mista guld”
Den andra säkrades kort därefter då herrlaget gick in till sin final. Christoffer Johansson gav Frövi en smakstart då han vann den första matchen. Därefter föll Moustafa Abu-Ramadan i en långdragen förlängning och Frederik Gourlay tog hem sin fight, innan det var dags för Filip Nilsson i match nummer fyra.
– Det var också en måstematch och vi visste att vi var tvungna att vinna där. Tyvärr lyckades inte Filip besegra honom. Han förlorade på armlås och då kändes det tufft för oss, säger Andersson.
I den femte och avgörande duellen klev sedan Jonathan Fagerhill fram. Motståndet var tuffast tänkbara och det blev även förlust, trots vilt kämpande från Fagerhills sida. Därmed kan Frövi avrunda lördagen och lag-SM med två silver, ett bra facit menar Andersson.
– Två silver, det är en bra insats. Det känns lite surt att mista ett guld när man är så där nära. Men SPIF var bra, det är bara att erkänna det.
Imorgon fortsätter tävlingshelgen i Arenan. Då arrangeras Svenska Judocupen, med start 09.00 på morgonen.
Frövi Judos medaljer från lag-SM och Svenska Judocupen:
Damlaget – Silver
Herrlaget – Silver
Amanda Håkansson – Guld damjuniorer +63 kilo
Ella Andersson – Silver flickungdom -48 kilo
Adrian Gissberg – Silver pojkungdom -81 kilo
Ella Selander – Brons flickungdom -48 kilo
Adrian Gissberg – Brons herrjuniorer -81 kilo
Johannes Åkesson – Brons pojkungdom -60 kilo
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.