Frövi Judos drömmar om guldjubel i hemma-SM gick visserligen om intet. Men för både damerna och herrarna slutade lördagen med medalj, efter två fina andraplatser. Med de två silvermedaljerna laddar nu Frövi Judo om för söndagens tävlingar i Svenska Judocupen.
– Två svidande finalförluster, summerar Peter Andersson lördagen.
Frövi Judo ställde upp med ett lag i båda herr- och damkategorin i det lag-SM som man själva arrangerade. För damernas del tog man sig till final, där Stockholmspolisens IF (SPIF) stod för motståndet.
– Det var ordentlig spänning redan i den första matchen. Där vart det Golden Score, förlängning, och vår Ebba föll till slut. Det var lite av en nyckelmatch, berättar Andersson.
Den inledande matchen följdes av ytterligare två vinster för SPIF. Därmed var finalen avgjord redan efter tre matcher. Frövi kunde dock snygga till siffrorna till 1-3, vilket innebar dagens första silvermedalj.
”Känns surt att mista guld”
Den andra säkrades kort därefter då herrlaget gick in till sin final. Christoffer Johansson gav Frövi en smakstart då han vann den första matchen. Därefter föll Moustafa Abu-Ramadan i en långdragen förlängning och Frederik Gourlay tog hem sin fight, innan det var dags för Filip Nilsson i match nummer fyra.
– Det var också en måstematch och vi visste att vi var tvungna att vinna där. Tyvärr lyckades inte Filip besegra honom. Han förlorade på armlås och då kändes det tufft för oss, säger Andersson.
I den femte och avgörande duellen klev sedan Jonathan Fagerhill fram. Motståndet var tuffast tänkbara och det blev även förlust, trots vilt kämpande från Fagerhills sida. Därmed kan Frövi avrunda lördagen och lag-SM med två silver, ett bra facit menar Andersson.
– Två silver, det är en bra insats. Det känns lite surt att mista ett guld när man är så där nära. Men SPIF var bra, det är bara att erkänna det.
Imorgon fortsätter tävlingshelgen i Arenan. Då arrangeras Svenska Judocupen, med start 09.00 på morgonen.
Frövi Judos medaljer från lag-SM och Svenska Judocupen:
Damlaget – Silver
Herrlaget – Silver
Amanda Håkansson – Guld damjuniorer +63 kilo
Ella Andersson – Silver flickungdom -48 kilo
Adrian Gissberg – Silver pojkungdom -81 kilo
Ella Selander – Brons flickungdom -48 kilo
Adrian Gissberg – Brons herrjuniorer -81 kilo
Johannes Åkesson – Brons pojkungdom -60 kilo
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.