Frövi Judos drömmar om guldjubel i hemma-SM gick visserligen om intet. Men för både damerna och herrarna slutade lördagen med medalj, efter två fina andraplatser. Med de två silvermedaljerna laddar nu Frövi Judo om för söndagens tävlingar i Svenska Judocupen.
– Två svidande finalförluster, summerar Peter Andersson lördagen.
Frövi Judo ställde upp med ett lag i båda herr- och damkategorin i det lag-SM som man själva arrangerade. För damernas del tog man sig till final, där Stockholmspolisens IF (SPIF) stod för motståndet.
– Det var ordentlig spänning redan i den första matchen. Där vart det Golden Score, förlängning, och vår Ebba föll till slut. Det var lite av en nyckelmatch, berättar Andersson.
Den inledande matchen följdes av ytterligare två vinster för SPIF. Därmed var finalen avgjord redan efter tre matcher. Frövi kunde dock snygga till siffrorna till 1-3, vilket innebar dagens första silvermedalj.
”Känns surt att mista guld”
Den andra säkrades kort därefter då herrlaget gick in till sin final. Christoffer Johansson gav Frövi en smakstart då han vann den första matchen. Därefter föll Moustafa Abu-Ramadan i en långdragen förlängning och Frederik Gourlay tog hem sin fight, innan det var dags för Filip Nilsson i match nummer fyra.
– Det var också en måstematch och vi visste att vi var tvungna att vinna där. Tyvärr lyckades inte Filip besegra honom. Han förlorade på armlås och då kändes det tufft för oss, säger Andersson.
I den femte och avgörande duellen klev sedan Jonathan Fagerhill fram. Motståndet var tuffast tänkbara och det blev även förlust, trots vilt kämpande från Fagerhills sida. Därmed kan Frövi avrunda lördagen och lag-SM med två silver, ett bra facit menar Andersson.
– Två silver, det är en bra insats. Det känns lite surt att mista ett guld när man är så där nära. Men SPIF var bra, det är bara att erkänna det.
Imorgon fortsätter tävlingshelgen i Arenan. Då arrangeras Svenska Judocupen, med start 09.00 på morgonen.
Frövi Judos medaljer från lag-SM och Svenska Judocupen:
Damlaget – Silver
Herrlaget – Silver
Amanda Håkansson – Guld damjuniorer +63 kilo
Ella Andersson – Silver flickungdom -48 kilo
Adrian Gissberg – Silver pojkungdom -81 kilo
Ella Selander – Brons flickungdom -48 kilo
Adrian Gissberg – Brons herrjuniorer -81 kilo
Johannes Åkesson – Brons pojkungdom -60 kilo
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.