Imorgon kliver Ebba Glaas ut för sin hittills största tävling i karriären. Frövi Judoklubbs 21-åring går då för medalj vid U23-EM i Tel Aviv. Redan igår kväll landade Ebba i den israeliska staden och för LindeNytt berättar hon om uppladdningen inför mästerskapet.
Ebba Glaas är på plats i Tel Aviv, Israel. 21-åringen flög igår via Wien och Budapest från Stockholm, en flygresa som började med försening och snöfall. Under kvällen kom hon fram till den israeliska kuststaden och det U23-EM som inleds imorgon.
Över 300 atleter från 40 olika länder finns på plats för mästerskapet, där Ebba representerar Sverige som enda tjej. Det var en dryg månad sedan som Frövi Judos talang säkrade sin EM-biljett, via seger på European Cup i Finland. Nu ska allt till avgöras och inför mästerskapet har 21-åringen sina målsättningar klara.
– Mitt mål är egentligen bara att köra så bra jag bara kan. Det känns bra, jag käner mig i form och så. Nu vill jag göra många bra matcher, så får vi se hur långt det går, berättar Ebba.
Uppladdningen inför mästerskapet har varit intensiv, med både tävling och träningsläger i spanska Malaga. Förra torsdagen kom Ebba hem till Lindesberg och där har hon sparrat mot klubbkamraterna i Frövi Judo. Bland annat har landslagssenioren Anna Bernholm bjudit upp till träning, något Ebba uppskattat.
– Nu känner jag mig redo. Eller ja, så redo jag bara kan bli haha.
Laddad och nervös: ”Den största tävlingen jag varit på”
För visst är det en speciell tävling som väntar 21-åringen. Ebba Glaas anlände igår till Tel Aviv och imorgon väntar hennes mästerskapsintåg, i damernas -57 kilo. Med U23-EM en dag bort är det en spänd väntan för Ebbas del.
– Jag är väl lite extra nervös. Det är ju den största tävlingen som jag varit på hittills. Sen är det ju i Israel också, det är spännande bara att få åka hit, berättar hon.
– Så visst är jag lite nervös så klart, men jag är taggad också. Det känns som att det ska gå bra.
Imorgon smäller det alltså och ikväll väger atleterna in sig. Lottningen kommer även den att ske ikväll, där Ebba har ett par namn i viktklassen som hon känner igen. Fram till invägningen gäller det att hålla tävlingsvikten och Ebba vet hur hennes torsdag kommer att se ut.
– Det kommer bara att handla om att fixa vikten och vänta till invägningen ikväll. Efter den ska jag äta och dricka så mycket jag bara kan, ladda upp inför imorgon.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.