Under hela sin handbollskarriär har Albin Järlstam tillhört LIF Lindesberg. Men nu är det färdigspelat i brandgult för den 21-åriga mittnian, som tar klivet vidare till nyuppflyttade HK Country.
I 17 raka år har Albin Järlstam dragit på sig det brandgula stället inför match. Till hösten är det istället nya färger som gäller för handbollstalangen, som valt att gå vidare i karriären. Efter att ha tillhört LIF Lindesbergs A-trupp i ett flertal säsonger söker Albin nya utmaningar.
Under gårdagen presenterades han av HK Country, nyss uppflyttade till Allsvenskan. Den Skövdebaserade klubben har skrivit ett ettårigt avtal med Albin.
– Med Albin i laget får vi en talangfull niometersspelare med erfarenhet från Allsvenskan. Hans ambitioner passar väl in med övriga truppens spelare. Jag ser fram emot att utveckla honom kommande säsong, förklarar Countrys tränare Henrik Schneider för den egna hemsidan.
Flickvännen flyttar med – lämnar LIF:s A-damer
Säsongen som gick spelade Albin Järlstam 20 matcher i Allsvenskan, där han noterades för 53 mål. Från att ha matchats sparsamt under hösten tog mittnian stora kliv på våren och var stundtals central i LIF:s offensiv. Kontraktet mellan klubben och 21-åringen löpte ut efter säsongen.
– Jag är extremt tacksam för alla dessa år i klubben som alltid kommer att vara ”min klubb”, skriver Albin Järlstam själv om beslutet att flytta vidare.
Med till Skaraborg följer även Albins flickvän, damlagets speluppläggare Fia Kruse. Hon har skrivit på för Somby och lämnar till sommaren precis som Albin också LIF Lindesberg för ny klubbadress.
Klara LIF-spelare för nästa säsong:
Axel Rämhed NY
Bashkim Gashi
Christoffer Thor NY
Fatlum Ahmeti
Fredrik Karlsson NY
Jacob Nelson
Jesper Nilsson
Niklas Jansson
Oskar Erixon
Sébastien Ehnevid
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.