Under hela sin handbollskarriär har Albin Järlstam tillhört LIF Lindesberg. Men nu är det färdigspelat i brandgult för den 21-åriga mittnian, som tar klivet vidare till nyuppflyttade HK Country.
I 17 raka år har Albin Järlstam dragit på sig det brandgula stället inför match. Till hösten är det istället nya färger som gäller för handbollstalangen, som valt att gå vidare i karriären. Efter att ha tillhört LIF Lindesbergs A-trupp i ett flertal säsonger söker Albin nya utmaningar.
Under gårdagen presenterades han av HK Country, nyss uppflyttade till Allsvenskan. Den Skövdebaserade klubben har skrivit ett ettårigt avtal med Albin.
– Med Albin i laget får vi en talangfull niometersspelare med erfarenhet från Allsvenskan. Hans ambitioner passar väl in med övriga truppens spelare. Jag ser fram emot att utveckla honom kommande säsong, förklarar Countrys tränare Henrik Schneider för den egna hemsidan.
Flickvännen flyttar med – lämnar LIF:s A-damer
Säsongen som gick spelade Albin Järlstam 20 matcher i Allsvenskan, där han noterades för 53 mål. Från att ha matchats sparsamt under hösten tog mittnian stora kliv på våren och var stundtals central i LIF:s offensiv. Kontraktet mellan klubben och 21-åringen löpte ut efter säsongen.
– Jag är extremt tacksam för alla dessa år i klubben som alltid kommer att vara ”min klubb”, skriver Albin Järlstam själv om beslutet att flytta vidare.
Med till Skaraborg följer även Albins flickvän, damlagets speluppläggare Fia Kruse. Hon har skrivit på för Somby och lämnar till sommaren precis som Albin också LIF Lindesberg för ny klubbadress.
Klara LIF-spelare för nästa säsong:
Axel Rämhed NY
Bashkim Gashi
Christoffer Thor NY
Fatlum Ahmeti
Fredrik Karlsson NY
Jacob Nelson
Jesper Nilsson
Niklas Jansson
Oskar Erixon
Sébastien Ehnevid
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.