Efter lättnaderna i restriktionerna: ”Nu ser vi ljuset i tunneln”
Den 1 juli genomfördes steg två i lättnaderna av coronarestriktionerna, något som var mycket efterlängtat bland både krögare och idrottsföreningar. Nu öppnas möjligheter för restauranger och serveringsställen att hålla öppet längre, och dessutom kan idrottsföreningar släppa in sin efterlängtade publik på matcherna igen.
För restaurangernas del innebär de nya lättnaderna bland annat att regeln om endast 4 personer per sällskap inomhus tas bort och istället dubblas, något som Lindegårdens ägare Björn Persson ser positivt på.
– Det är jätteskönt! Framförallt att begravningssällskap kan få sitta tillsammans utan att behöva dela upp sig lika mycket. Nu hoppas vi att det släpper lite, det här innebär ju att vi kan börja med underhållning och temakvällar igen. Just nu kör vi luncher som vanligt under hela sommaren och även våra räkfrossor, men det finns lite roliga idéer, säger Björn hemlighetsfullt.
Björn Persson driver Lindegårdens Värdshus tillsammans med sin fru Malin. Foto: Camilla Lagerman
Lindesbergs biograf tvingades under lång tid att hålla helt stängt, då pandemins framfart gjorde det omöjligt att bedriva någon verksamhet. Den senaste tiden har man dock kunnat släppa in 50 personer som max, något som nu kan ändras.
– Nu blir det andra förutsättningar som gör att vi kan ta in flera besökare. Men det måste fortfarande vara avstånd mellan sällskapen, så det är i princip omöjligt att säga ett maxantal, allt hänger på hur många personer som kommer i sällskap. Men nu kan vi öppna läktaren igen som har varit stängd under hela pandemin, berättar biografföreståndare Björn Persson.
Under sommaren börjar man fylla på filmutbudet i takt med att filmbolagen släpper sina premiärer, och man ser redan att vissa filmer går riktigt bra.
– Det är ju väldigt positivt att vi kan ta in fler, det gör ju att att det är färre som blir besvikna när en föreställning blir fullsatt. Det har hänt tre gånger under lovet, och då har vi fått köra extraföreställningar för att alla skulle få se filmen. Nu kom de nya reglerna så sent i veckan, så filmen som vi visar idag är dessvärre inlagd med 50-personersregeln. Men vi jobbar på att lösa det så att vi kan släppa in fler än 50 personer, förklarar Björn och poängterar:
– Det är viktigt att komma ihåg att om man vill sitta tillsammans i biosalongen måste man också boka biljetterna ihop, annars placerar systemet ut alla med avstånd, vilket gör att färre får plats.
Foto: Fredrik Norman
För kommunens idrottsföreningar har den långdragna pandemin inneburit inställda matcher, träningar och läger, men även matcher inför tomma läktare. Enligt de nya restriktionerna ska man nu kunna ändra på det och återigen välkomna sin efterlängtade publik.
– Man har tyvärr blivit lite skadad av året som gått och är inte lika naiv som förut. Vi vet att det kan ändras snabbt, men vi försöker ändå vara positiva. Vi har en hel del matcher redan i augusti, så det ska bli jättekul att kunna ta emot folk igen. Sedan är arenan så pass stor och bra byggd att vi kan sektionera och på så sätt kunna ta in alla som vill se en match, berättar Ricky Axarp Nordahl, LIF Lindesbergs klubbchef.
LIF Lindesberg kan nu blicka fram emot en sommar och höst med både matcher och evenemang, som nu går att genomföra tack vare de nya lättnaderna i restriktionerna.
– Vi har Handbollscampen i augusti, som nu blir av med övernattning. Där har vi ett 50-tal anmälda varav ungefär 30 kommer utifrån, och de hade antagligen inte kommit annars. Dessutom har vi Svenska Cupen där lag från Handbollsligan gästar oss, och det känns ju superkul! Nu hoppas vi att smittan fortsätter att gå åt rätt håll, säger Ricky och avslutar:
– Nu känns det som att vi nästan kan återgå till ett normalläge, med vissa restriktioner och handsprit så klart. Nu ser vi ljuset i tunneln.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Martin Almgren, Jesper Hugosson, Niklas Dahlgren, Andreas Wård och Nicklas Jansson utgör Rock N Roll Experience. Foto: Camilla Lagerman
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.