Som nykomling skakade Västervik om HockeyAllsvenskan. Succélaget slutade trea och var minuter från playoffspel, och mitt i allt befann sig en Lindlövenprodukt. Joacim Hedblad väljer nu att förlänga med Västervik och gör sin sjätte raka säsong.
LindeNytt har i ett flertal artiklar tidigare berättar om Joacim Hedblad och hans tillvaro i Västervik. Den Lindlövenfostrade forwarden var förra våren med och spelade upp klubben till HockeyAllsvenskan, där framgångarna bara fortsatt. Nykomlingen stod för en makalös debutsäsong och slutade trea i tabellen.
I den efterföljande slutspelsserien var Västervik bara två mål från att knipa förstaplatsen och avancera vidare till playoffspel, men laget snuvades av AIK. Trots det var säsongen en enorm succé och bland de många spelarna som utmärkte sig fanns ”Jocke” Hedblad. När Västervik nu bygger för nästa års trupp är 29-åringen en av de första som säkrats upp.
– Det var knappt någon förhandling mellan mig och VIK överhuvudtaget. Så fort de sa att de ville ha kvar mig så skrev jag på, har ”Jocke” berättat för Västerviks Tidning.
– Att spela på HockeyAllsvensk nivå gav ordentlig mersmak. Här möter man bra motstånd i varje match.
Exploderade i kvalet – snittade över en poäng per match
Det nya avtalet mellan Joacim och Västervik sträcker sig över ett år, fram till sommaren 2018. Lindekillen har parallellt med hockeyn arbetat, men i takt med framgångarna för laget har han kunnat ta tjänstledigt över säsong. Den lösningen blir fortsatt aktuell och ”Jocke” kan ladda för sin sjunde säsong med Västervik, den sjätte i följd.
I HockeyEttan var forwarden känd som en av ligans allra främsta spelare i offensiven. Steget upp till HockeyAllsvenskan har givetvis minskat poängskörden något, men ”Jocke” landade ändå på 20 pinnar i grundserien och blixtrade sedan till i kvalspelet. Där blev det sex poäng på fem matcher och en intern topplacering. Även för laget gick det alltså fantastiskt bra och ”Jocke” är självklart nöjd över debutåret i den nya serien.
– Det gick otroligt bra. Vi kände redan i början, när vi vann nio av de tio första matcherna, att vi hade något på gång. Självklart var det surt att det slutade som det gjorde, men vägen dit var fantastisk, säger 29-åringen.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.