Ann-Christin Gryth, hotellchef på Lindesbergs Stadshotell, Rosa Åkerman, Sounds and Silence och Rosmarie Haapala, Hälsorum Bergslagen. Foto: Jennie Einarsson

Efter succén – nu blir Hälsomässan ännu större

Efter succépremiären för Hälsomässan i januari i år, som lockade flera hundra besökare, är man redan nu i startgroparna inför nästa mässa – denna gång med större yta och fler utställare.
– Vi har bestämt att vi kommer använda oss av hela övervåningen på Lindesbergs Stadshotell och samtidigt öppnar vi upp för utställare utanför kommungränsen, förklarar initiativtagarna Rosa Åkerman och Rosmarie Haapala.

Det var en strid ström av nyfikna besökare som kikade närmare på bland annat akupunktur, yoga, meditation, ljudterapi och spirituella behandlingar när premiären för Hälsomässan arrangerades för första gången.

– Det blev lite av en chock när det bara vällde in folk redan klockan 10, vi hade flera hundra besökare under dagen, berättar Rosa Åkerman som driver yogacentret Sounds and Silence i Lindesberg.

– Vi fick väldigt bra feedback från besökarna, de tyckte att det var fantastiskt att vi hade ordnat någonting sådant här. Vi blev såklart peppade av det och tänkte att då kör vi lite mer, tillägger kollegan och vännen Rosmarie Haapala, som driver företaget Hälsorum Bergslagen med fokus på spirituella och andliga behandlingar.

Som föregående mässa kommer det erbjudas produkter, behandlingar, föreläsningar, workshops och Lindesbergs Stadshotell passar på att erbjuda frukost- och soppbuffé under dagen. Rosa menar att det kan bli en heldag i hälsans tecken för besökarna.

– Något som är trevligt är att man kan komma hit, äta frukostbuffé och kanske passa på att gå Lindessjön runt. Sedan kan man gå runt här och strosa och ge sig tid, kanske gå på en föreläsning också, de kommer att vara under hela dagen, föreslår hon.

Trion välkomnar till en heldag i hälsans tecken. Foto: Jennie Einarsson

Det väldiga intresset för premiärmässan gjorde att Stora salen i Lindesbergs Stadshotell snabbt fylldes upp av besökare, som gjorde att salen stundtals kändes något trångbodd.

– Därför har vi bestämt att vi kommer använda oss av hela övervåningen på Lindesbergs Stadshotell. Det gör att vi får ytterligare fyra salar att använda oss av vilket gör att vi kan öppna upp för utställare utanför kommungränsen, förklarar Rosmarie Haapala.

Rosemarie förklarar att grundtanken bakom evenemanget är just att skapa en gemenskap för utställarna där man får möjlighet att nätverka med varandra.

– Något som är viktigt att belysa är att vi gör det här gemensamt, vi som jobbar inom hälsa, vi hänvisar gärna till varandra, poängterar hon.

– Ja, vi har inte det här konkurrenstänket utan vi vill hjälpa varandra. Alla som jobbar inom hälsa vill ju hjälpa andra människor, det är därför vi jobbar med just det här, tillägger Rosa och avslutar:

– Är det någon som vill ställa ut på Hälsomässan så gör en intresseanmälan till oss.

Hälsomässan äger rum på övervåningen i Lindesbergs Stadshotell den 20 januari 2024, klockan 10 till 16. Frukostbuffé serverad 7.30-10.30, samt soppbuffé 12.00 – 15.00.

Publicerad 25 oktober 2023 klockan 09:26

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.

6 maj 2026 klockan 15:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Årets glada pristagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.

6 maj 2026 klockan 10:08 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – ...

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Ett hav av vitsippor. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.

1 maj 2026 klockan 21:17 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Greger Nilsson. Foto: Privat

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

1 maj 2026 klockan 12:08 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på ...
1 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden ...
30 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt...
29 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Skogsbrand i Fellingsbro under kontroll

Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.

28 april 2026 klockan 19:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Henrik Andersson, kommunpolis i Lindesberg. Foto: Polisen/Instagram

Polisens tack efter lugn helg

Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.

28 april 2026 klockan 09:38 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Miljonförstärkning till förskolan: ”De sliter verkligen”

Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när ...

900 soldater intar Lindesbergs kommun i stor militärövning

Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Foto: Camilla Lagerman

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.

25 april 2026 klockan 14:52 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg

På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna p...

Lista: Här firas Valborg

Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista...

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas

Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevh...

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum

Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i ...

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gå...

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då ...

Ett omfattande arbete med vatten och avlopp startar nu på industrirakan i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.

22 april 2026 klockan 12:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bilbrand orsakade trafikstopp
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvä...
21 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...
20 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det ...
20 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-18

2026-04-18

2026-04-17

2026-04-17

2026-04-16

2026-04-16

2026-04-15

2026-04-14

2026-04-13

2026-04-11

2026-04-10

2026-04-10

2026-04-10

2026-04-09

2026-05-06 17:38