Det gick inte att ta miste på hur skön och efterlängtad dagens seger mot Ricoh HK var för LIF Lindesberg. Vrålen, de knutna nävarna och lyckliga spelare som snabbt samlades i en stor ring efter slutsignalen, var tydliga tecken efter slutresultatet 25-22.
Till skillnad från de tidigare matcherna i Lindesberg Arena där hemmalaget snabbt har hamnat i underläge målmässigt och hela tiden fått kämpa i uppförsbacke så tog LIF kommandot från start och gick snabbt fram till en tvåmålsledning. En ledning som under första halvlek pendlade mellan ett, två eller tre mål större delen av halvleken. Mot slutet av första halvlek så började dock LIF:s anfallsspel köra fast gång på gång och Ricoh jobbade sig närmare, till så nära som 12-12 i paus. Det var med en liten känsla av att historien skulle upprepa sig som man gick till halvtidsfikat, att LIF inte skulle orka stå emot ett Ricoh med ett antal rutinerade spelare och f.d. förbundskaptenen Ingemar Linell vid rodret.
Den här kvällen hade dock Hermans lag bestämt sig för att poängen skulle stanna i Linde, mycket tack vare två spelare. Målvakten Peter Carlsson som på allvar är tillbaka efter långvarig skadeperiod och som har rutinen att stänga till målet vid rätt lägen i matchen och Jacob Nelson som kändes het matchen igenom och vågade ta tuffa avslut som oftast blev mål. Jacob stannade på sex mål ikväll. Lindesberg tog på nytt kommandot i andra halvlek och orkade i dag stå emot hela matchen ut.
– Den här segern behövdes verkligen, den var skön ända in i hjärtat, säger Jacob Nelson efter matchen.
Vad gjorde ni bättre idag mot tidigare matcher när det nu äntligen räckte till seger?
– Vi har gjort några bra matcher tidigare som vi har förlorat ändå. Vi har inte fullföljt hela matchen och i perioder inte följt vår matchplan, utan vi har tappat för mycket både framåt och bakåt. Vi har inte lika stora svackor idag och vi kan jobba ifrån när motståndarna har sina svackor.
Sex mål från dig idag, vem var bäst du eller Peter i målet?
– Peter är jätteviktigt för oss idag, skönt att han är tillbaka. Anton och Johan har gjort det jättebra när dom har stått men Peter har rutinen att kliva fram när det behövs. Det ger en trygghet i försvaret så man vågar kliva fram lite mer.
Publik: 549
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.