Efter en lång rad av förluster så fick äntligen Lindlöven sin första seger i hemmamötet mot Hedemora. Segersiffrorna skrevs till 3-1 efter att Lindlöven presterat den bästa perioden för säsongen, enligt tränare Staffan Tholsson.
Lika missnöjd som Staffan var över försvarsspelet senast mot Tierp, lika nöjd var han över det han fick se idag.
– Vi gör säsongen bästa period när vi går fram till 3-0 i den första. Vi spelade med fart och checkade fast Hedemora i vår anfallszon, vi vinner närkamperna och skapar chanser. Alla tre målen kom i närspelet framför mål, precis som det ska vara, skott och returer som vi jobbar in, förtydligar Staffan.
Lindlöven har ett helt annat försvarsspel idag och en målvakt i Philip Ödmark som gör det fantastiskt bra, speciellt i andra perioden när Lindlöven drabbas av tre raka utvisningar.
– Man vinner inte matcher enbart på en bländande anfallsspel, utan man måste bygga från ett stabilt försvarsspel.
Just i försvaret har Lindlöven fått ett tillskott i en stabil försvarsgeneral i nye Dustin Hatlelid som agerar med ett lugn över hela banan och enligt Tholsson är bäst på banan tillsammans med målvakten Philip Ödmark.
– En fruktansvärt viktig seger, det behövde vi. Nu kommer det vara många mycket gladare spelare och ledare i morgon, avslutar Staffan.
Matchfakta:
Resultat: 3-1 (3-0, 0-1, 0-0)
Skott på mål: 33-35
Lindlövens målskyttar:
1-0 Oskar Larsson (K.Flygar, M.Morén)
2-0 Patrik Säfström (N.Nooni, E.Johansson)
3-0 Niklas Ottosson (S.Jelvert, J.Olsson Fromell)
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.