270 lägenheter och 50 verksamhetslokaler skall säljas. Arkivfoto: Fredrik Stenfelt
Egeryds säljer alla fastigheter
Egeryds Fastigheter skall sälja hela deras fastighetsbestånd i Lindesberg. Enligt uppgift är syftet att få loss kapital att använda till satsningar på marknaden i Örebro.
– Vi har ett par intressanta projekt på gång i Örebro och behöver få loss kapital för det, säger Per Egeryd, som har för avsikt att fortsätta bedriva fastighetsskötsel i Lindesberg även i fortsättningen.
Under augusti månad fattades beslutet att Egeryds Fastigheter säljer av hela deras fastighetsbestånd i Lindesberg, för att istället göra investeringar i Örebro, som är fastighetsbolagets huvudsäte.
Per Egeryd, Egeryds Fastigheter. Foto: Fredrik Norman
Per Egeryd berättar för LindeNytt, att man inte kommer att sälja styckvis – det är allt eller inget som gäller.
– Och det gäller att hitta rätt köpare, vi säljer inte till vem som helst, påpekar han.
Det rör sig om totalt 27 fastigheter. I dessa har man 270 lägenheter och ett 50-tal verksamhetslokaler. Köpeskillingen beräknas landa någonstans mellan 250-300 miljoner kronor.
Egeryds Fastigheter har gett PWC i uppdrag att arbeta med försäljningen.
– Vi kommer få ett prospekt klart inom några veckor.
Samtidigt som fastighetsbolaget flaggar för stora förändringar, flaggar man samtidigt för att Egeryds inte lämnar orten helt och hållet.
– Nej, vi har inga planer på att lämna Lindesberg. Vi bedriver ju även fastighetsskötsel och den verksamheten kommer att vara kvar i Lindesberg även när vi inte längre har egna fastigheter där, säger Per Egeryd.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ann-Lis Karlsson och Tomas Viberg visar upp en klassisk tradarmacka. Foto: Jennie Einarsson
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Bildspel: Vårfesten blev en stor succé
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för ...