Närmaste granne med Lindeskolan ligger ett fantastiskt fint nybyggt elevhem som bara har varit i funktion i två år och har redan full beläggning. Nu vädjar Börje Larsson som är ansvarig för elevhemmet om Lindebornas hjälp för att ge kommande studenter någonstans att bo.
– Till hösten så har vi femton elever utifrån som är antagna men bara fem stycken som flyttar ut från elevhemmet, berättar Börje.
Jag misstänker att elevhemmet är ett av de finare i Sverige, nybyggt och fräscht. Det man nog med säkerhet kan fastslå är att det inte finns något som har ett bättre läge. Från de stora kombinerade gemensamma köken och gemenskapsrummen som det finns ett på varje plan är utsikten ”hänförande”, som de skulle ha skrivit i mäklarbroschyren om det var till salu. Utsikten ut över Lindessjön med vyn av staden till vänster är fantastisk.
– Vi har trettio rum så under skolåret har vi fullbelagt med elever som går på Lindeskolans idrottsprofil i någon av de sporter vi har. Varje rum har tre extra sängar som fälls ner som våningssängar så när det är dags för de olika läger som är förlagda här på sommaren, utökar vi kapaciteten till 120 personer, vilket vi glädjande nog lyckats fylla, säger Larsson.
Börje berättar att när de nu har lyckats fylla elevhemmet och fått bra ekonomi på det så finns planer på att bygga ett till likadant strax ovanför det nuvarande. Tills det står klart så behövs Lindebornas hjälp. Börje nämner privata hyresvärdar, fastighetsbolag och femtiplussare med utflugna barn som bor i ett stort hus och har plats för en inneboende som exempel.
– Om vi inte kan erbjuda eleverna boende så väljer de ett annat gymnasium vilket är olyckligt ur ett sportsligt perspektiv, men även ett ekonomiskt, konstaterar Larsson.
Det ekonomiska är inget Börje vill lyfta fram primärt eftersom man utvecklar idrottsprofilen både med fler elever, men framför allt med hög kvalitet. Klart är dock att för varje elev som kommer från en annan kommun så ger det en intäkt på ca 100 000 kr per år till kommunkassan. Det är vad varje kommun får betala för sin elev som går i skola i en annan kommun.
– Vi vill att de som kommer hit utifrån är talanger som både tar seriöst på sitt idrottande, men även sitt skolarbete och inte ser idrottsprofilen som en enklare väg genom skolan. I gengäld så får de en bra utbildning där vi förser med kompetenta lärare och instruktörer, som ställer höga krav, avslutar Börje.
Fakta Lindeskolans idrottsprofil
Det går totalt 130 elever på idrottsprofilen.
Det finns ett antal sporter på idrottsprofilen vid Lindeskolan, bl.a. judo (Sveriges enda riksidrottsgymnasium för judo), handboll, volleyboll (samtliga är nationella idrottsutbildningar) samt fotboll, ishockey, innebandy, friidrott, tennis, pingis, bågskytte och frisbee.
Det finns inga särskilda idrottsklasser utan elever vid idrottsprofilen kan välja fritt och söka till alla linjer och program som finns vid skolan.
De flesta elever har fyra schemalagda träningspass dagtid varje vecka och tre till fyra på kvällstid tillsammans med respektive förening.
Kontaktuppgifter Börje Larsson
borjelarsson@hotmail.com
070-376 82 06
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.