Världsmästarinnan Elin Åhlin med sina medaljer från VM. Foto: Ida Lindkvist

Elin sköt hem VM-silvret

I Guldsmedshyttan bor en världsmästarinna i skytte. Hon ska fylla tjugofyra men har redan gjort sig ett stort namn i skyttevärlden. Hon heter Elin och hon siktar skarpt. 

Skyttedrottningen från Guldsmedshyttan åkte tillsammans med trettio andra skyttar från Sverige ner till världsmästerskapen i Granada, Spanien. Och resultaten var slående! Tillsammans med laget kammade hon hem guldet och ensam tog hon silver. Dock var hon endast en ynka liten poäng ifrån att också där placera sig på en förstaplats. Men Elin Åhlin hänger inte läpp för det. 
– Det spelar ingen roll att det var så nära. Att få silver var bara en bonus, jag är nöjd över min prestation. Det här var dessutom min VM-debut, säger Elin.

Elin tävlade i 300 meter sportskytte, där hon sköt med sitt sportgevär, kaliber 6mm. Det är uppdelat i två grenar; dels 60-ligg där de tog lagguldet, samt 3×20 vilket innebär 20 skott på knä, 20 skott stående och 20 skott liggandes. 
– I knä och ligg kan jag bättre men jag sköt jättebra i avslutningen i stående. 

Men det är förstås inte första gången som Elin Åhlin håller i ett gevär. Hon började sin karriär redan som femåring. 
– Mamma, pappa, morfar och farfar skjuter så jag är uppväxt på skjutbanan. Jag har absolut fått haft andra alternativ, men för mig har det inte funnits något annat. Jag har alltid velat skjuta, berättar Elin. 

Elin kommer ursprungligen från Torshälla utanför Eskilstuna men har sedan fem år tillbaka varit bosatt i kommunen. Hon jobbar på Energikällan som ekonomiassistent och på fritiden tränar hon, förstås. 
– 2-3 gånger i veckan tränar jag skytte, men även kondition och styrka utöver det. Och så är det tävling på helgerna. Men det beror ju på om det är hög- eller lågsäsong. 

Hon har knappt hunnit smälta de fantastiska framgångarna i Spanien, men siktar redan mot nästan tävling. 
– Europacupfinalen är om två veckor, det är nästa mål, att träna och sedan skjuta lika bra där. Det blir sista tävlingen innan säsongen är slut. Sedan får man fundera lite över vintern men jag satsar mot europamästerskapen nästa år. Det är lättare att fortsätta träna när det ger så bra resultat! 


För att få lära känna kommunens världsmästare ytterligare fick hon svara på 10 snabba: 

Din absoluta favoritmat:
 Åh, vad svårt. Jag är allätare, jag tycker om det mesta så det blir svårt att välja något speciellt.  

Om du skulle bli fast på en öde ö och bara får ta med dig tre saker, vad skulle det vara: 
Oj… Någon slags musikspelare, en god vän och min bössa. 

Har du något husdjur:  
Nej, inget. 

Nämn en sak som alla kanske inte vet om dig: 
Jag verkligen brinner för skytte. Det är allt! 

Besitter du någon udda förmåga: 
Nej, jag är nog ganska vanlig. I alla fall inget som jag har kommit på än. 

Löskokta/hårdkokta/stekta ägg: 
Hårdkokta! 

Senast sedda film: 
Åh, jag såg ju någon igår. Vad hette den nu då… Divergent!

Har du någon skämslåt: 
Jag har ganska mycket dansband på löplistan… 

Favoritgodis: 
Choklad! 

Gossip Girl/Bonde söker fru: 
Nja, inget alls. Jag har sett båda men jag är ganska allätare. Både lite reality och skvaller. 
Publicerad 24 september 2014 klockan 20:15

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Guldsmedshytte SKs ordförande, Patrik Nilsson, var med och startade upp Plexikampen. Insamlingen har fått ett otroligt gehör och ännu finns det tid att hjälpa föreningen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.

13 januari 2026 klockan 11:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

LIF Lindesberg går ut hårt efter julledigheterna. Med totalt 75 gjorda mål i matchen står LIF Lindesberg för 42 av dessa. En siffra som är lagets största för säsongen gällande gjorda mål. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.

6 januari 2026 klockan 18:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka ...

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av ...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.

29 december 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Energiklapparna för 2025 är utdelade. Foto: Camilla Lagerman

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.

17 december 2025 klockan 19:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit...
13 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
10 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, s...
7 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.

6 december 2025 klockan 18:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla för säsongen. 5-0 blir onsdagens slutsiffror mot Strömsbro. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.

3 december 2025 klockan 23:11 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från ...

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.

23 november 2025 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

Mona Ek och Alexander Pettersson är två av initiativtagarna till Lindesbergs första discgolfbana vid Fritidsbyn. Man hoppas att kunna öppna upp banan till våren. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.

3 november 2025 klockan 09:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av sä...
2 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid tv...
31 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka ...
30 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-23

2025-10-13

2025-10-12

2025-10-11

2025-10-06

2025-10-05

2025-10-02

2025-10-02

2025-10-01

2025-09-30

2025-09-30

2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2026-01-14 15:43