Länge har jag efterfrågat ett riktigt derby i elitserien. Det finns näraliggande städer med elitserieklubbar, men ett riktigt derby är beroende av så mycket mer än endast ett geografiskt läge. Ett derby är spänning, historia, supportrar i massvis, stort stöd för bortalaget, medieuppmärksamhet och framförallt mycket heder som står på spel.
Om det är något elitserien har saknat så är det just detta typ av derby. Ett love-hate relationship som endast Barcelona och Real Madrid kan matcha, elitseriens egna El Classico. En relation som varar i generationer. Jag vill ha pensionärer som kan säga ”Jag minns fortfarande klassikern när X och Y mötts för 50 år sedan. Då var det mästartiteln om som stod på spel.”
Relationen Örebro och Lindesberg har mycket av de egenskaper vi vi vill ha i ett riktigt derby, men det har saknats något rent volleybollmässigt. Matcherna har helt enkelt inte hållt den nivå vi vill ha. Visst var det en match under förra hösten som blev tajt och som bjöd på hela fem set. Men var det en höjdarmatch på grund av att båda lagen höll toppnivå? Det skulle jag inte säga. Hela hösten var en besvikelse för Linde och när de sedan hittade sitt spel under våren så kunde de köra över Örebro.
Problemet är att Örebros storhetstid sedan länge är över. De har lämnat det rampljus som Linde precis klivit in i och vi kommer inte kunna få det perfekta derbyt först båda lagen är uppe i toppen och tampas. Om detta kan hända redan till kommande säsong är dock fortfarande oklart, men det som är säkert är att mycket är på gång i Örebro. Att de redan plockat hem Lindes meriterade andratränare har jag redan skrivit om, men nu har man även plockat en till Lindekändis. För endast några dagar sedan presenterade Örebro att tjejen som passade hem guldet till Lindeberg nu har skrivit på för rivalerna, Josephine Tegenfalk har går från Gislaved till Örebro. Detta är ett stort uppsnäpp för Lindes före detta andretränare Oskar Jönsson-Vikterlöfs nya lag, då passarpossitionen var en av deras svagaste punkter förra säsongen. Men Örebro nöjde sig inte där och har redan presenterat sin första utländska spelare. Det är amerikanskan Melissa Vandrey kommer leda laget från vänsterkanten.
Det ser ut att bli ett starkt Örebro som kliver in på banan i höst. Men inte nog med det, i och med nya seriesystemet så kommer Linde och Örebro att mötas hela fyra gånger under året. Det kan bli fyra riktigt tuffa matcher, med allt vad rivalitet handlar om. Kanske kan äntligen min dröm om eliteseriens egna El Classico komma i uppfyllelse.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.