Länge har jag efterfrågat ett riktigt derby i elitserien. Det finns näraliggande städer med elitserieklubbar, men ett riktigt derby är beroende av så mycket mer än endast ett geografiskt läge. Ett derby är spänning, historia, supportrar i massvis, stort stöd för bortalaget, medieuppmärksamhet och framförallt mycket heder som står på spel.
Om det är något elitserien har saknat så är det just detta typ av derby. Ett love-hate relationship som endast Barcelona och Real Madrid kan matcha, elitseriens egna El Classico. En relation som varar i generationer. Jag vill ha pensionärer som kan säga ”Jag minns fortfarande klassikern när X och Y mötts för 50 år sedan. Då var det mästartiteln om som stod på spel.”
Relationen Örebro och Lindesberg har mycket av de egenskaper vi vi vill ha i ett riktigt derby, men det har saknats något rent volleybollmässigt. Matcherna har helt enkelt inte hållt den nivå vi vill ha. Visst var det en match under förra hösten som blev tajt och som bjöd på hela fem set. Men var det en höjdarmatch på grund av att båda lagen höll toppnivå? Det skulle jag inte säga. Hela hösten var en besvikelse för Linde och när de sedan hittade sitt spel under våren så kunde de köra över Örebro.
Problemet är att Örebros storhetstid sedan länge är över. De har lämnat det rampljus som Linde precis klivit in i och vi kommer inte kunna få det perfekta derbyt först båda lagen är uppe i toppen och tampas. Om detta kan hända redan till kommande säsong är dock fortfarande oklart, men det som är säkert är att mycket är på gång i Örebro. Att de redan plockat hem Lindes meriterade andratränare har jag redan skrivit om, men nu har man även plockat en till Lindekändis. För endast några dagar sedan presenterade Örebro att tjejen som passade hem guldet till Lindeberg nu har skrivit på för rivalerna, Josephine Tegenfalk har går från Gislaved till Örebro. Detta är ett stort uppsnäpp för Lindes före detta andretränare Oskar Jönsson-Vikterlöfs nya lag, då passarpossitionen var en av deras svagaste punkter förra säsongen. Men Örebro nöjde sig inte där och har redan presenterat sin första utländska spelare. Det är amerikanskan Melissa Vandrey kommer leda laget från vänsterkanten.
Det ser ut att bli ett starkt Örebro som kliver in på banan i höst. Men inte nog med det, i och med nya seriesystemet så kommer Linde och Örebro att mötas hela fyra gånger under året. Det kan bli fyra riktigt tuffa matcher, med allt vad rivalitet handlar om. Kanske kan äntligen min dröm om eliteseriens egna El Classico komma i uppfyllelse.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.