Ella Carlsson försvarade i söndags sitt juniorguld på fältskytte-SM! I Kungsängen utanför Stockholm sköt 16-åringen hem vinsten i juniorklassen, med totalt 36 träff i resultat. SM-guldet var det andra i rad för Ella som tävlar för Ramsberg Skytteförening.
Under helgen som gick samlades Sveriges skytteelit i Stockholm. SM i fältskytte skulle avgöras, ett mästerskap som arrangerades vid skjutfältet i Kungsängen under söndagen. Från Bergslagen reste Ella Carlsson, 16-åringen som till vardags tävlar för Ramsberg Skytteförening.
Till SM-tävlingen kom Linde-tjejen som regerande mästare och hon klev även denna gång in i juniorklassen. Där gjorde Ella riktigt bra ifrån sig. Med ett resultat på 36 träff lade hon beslag på förstaplatsen, fyra poäng före tvåan och det innebar nytt SM-guld.
– Det var kul, skönt att vinna igen. Jag hade inga krav på mig innan, utan jag ville bara ha roligt. Men det är klart att nerverna kommer, säger Ella till Svenska Skyttesportförbundet och berättar vidare.
– Många juniorer sköt i samma patrull, så jag försökte att inte ha koll på de andra och det gick väl ganska bra. Men jag försökte att bara ha roligt.
”Hade inte förväntat mig en seger!”
Någon press på att vinna kände Ella med andra ord inte av. Istället kunde hon njuta av söndagens mästerskap, som totalt innehöll elva tävlande juniorer. Skyttet var uppdelat i flera moment och Ella trivdes bäst med åttondelen.
– Till en början gick det inte jättebra, men efter pausen gick det bättre. Det var en fin skjutning och när jag fick in bedömningen så blev det roligt. Men jag hade inte förväntat mig en seger!
Men seger blev det och därmed försvarade Ella sitt SM-guld från 2015. De dubbla mästerskapsmedaljerna blir fina troféer för 16-åringen, som siktar på fortsatta framgångar. Hemma i Lindesberg håller hon igång med Ramsberg och Ella pekar ut träningsviljan som hennes framgångsrecept.
– Jag tror att det är för att jag tävlar mycket i fältskytte och är med på så mycket som jag kan. Det är nog inte många juniorer som skjuter så mycket fältskytte som mig.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.