Philip Gehrmans säsong går in i sin slutfas – och nu ska Lindesbergsföraren erövra fransk mark. EM i rallycross startar om på banan i Lohéac och konkurrensen i startblocket är hårdare än någonsin.
Återstart av rallycrossens EM-serie – då är Team Gehrman på plats i Lohéac. Philip Gehrman rullade under veckan in i den franska staden redo för säsongens fjärde europeiska deltävling. Uppladdningen har även varit bästa tänkbara för Philip, som startade upp hösten med att köra RallyX Nordic i Danmark för tre veckor sedan.
Lindesbergsföraren svarade där för en fin insats och nådde en bronsplats i finalen. Nu väntar alltså omstart i EM, ett mästerskap där Philip blandat och gett i sina resultat under säsongen. De senaste månaderna har tyngre och tyngre namn anslutit och när EM går in sin slutspurt är det med en stenhård konkurrens. De nya förarna kommer från starka stall med påkostade bilar, något som är både på gott och ont.
– Det är så klart roligt med utmaningar, men på ett sätt blir det tråkigt för många av de nya förarna kommer in med fabriksbyggda VM-bilar. Om det var hårt i början av säsongen är har det blivit ännu tuffare nu. Samtidigt har vi själva också arbetat på hela sommaren och gjort vår egen bil bättre, förklarar Philip Gehrman.
Bra känsla på lördagens värmning
Nu ställer 22-åringen upp sig på startblocket i franska Lohéac. Under fredagen genomfördes träningssessionen, där teamet fokuserade på att hitta rätt i Philips nya körteknik. Testerna med bilens nya inställningar satt inte perfekt berättar Philip, men förhoppningarna är ändå goda.
Lördagen består sedan av kvalheat, innan tävlingen går vidare under söndagen med semifinaler och final. Första kvalstart går vid 14-tiden på lördagseftermiddagen och innan dess laddade Philip med morgonens värmning.
– Uppvärmingen kändes väldigt bra denna morgon, mycket bättre än igår. Dessvärre gick jag på curbsen för hårt och small därför in i barriärerna, så styrstaget gick av, skriver Philip via Gehrman Motorsports Facebooksida.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.