Igår var det Erik Persson som fick svara på lite kluriga frågor om vem som är vem i laget. Idag är det Jacob Nelsons tur och en del svar stämmer överrens med Eriks, vi har nog närmat oss sanningen en aning, eller i alla fall hur Erik och Jakob upplever det.
Vem är lagets clown som ställer till med lite ”practical
jokes” i omklädningsrummet?
– Det är Ricky Nordahl. En gång när vi kom till
omklädningsrummet så var alla skor hopknutna med dubbelknutar: Det har aldrig
riktigt kommit fram det var som gjorde det, men Ricky är starkt misstänkt.
Vem är tjurigast?
– Jag får säga mig själv och Gustaf Ekström, det kan bli
lite tufft och grinigt på träningarna.
Vem har störst vinnarskalle?
– På handbollsplanen så är det Ricky.
Vem duschar längst?
– Albin Järlstam är nästan alltid kvar längst i
omklädningsrummet. Det kan ha att göra med att han är lite orutinerad än så
länge.
Vem äter mest?
– Fatlum Ahmeti, han äter både mest och snabbast.
Vem är mest fåfäng?
– Svår, men en som alltid är snyggt klädd är Oskar
Erixon.
Vem blir gladast vid en seger?
– Alla blir väldigt glada, men det är nog Herman Arenvang
som sticker ut lite extra.
Vem är sämste förloraren?
– Jag får nog säga mig själv där. Det kan dessutom sitta
i länge beroende på hur förlusten såg ut, om jag själv spelade dåligt och
bidrog till förlusten.
Vem tränar hårdast?
– Det blir Oskar som får min röst, han är bra på det
mesta. Han har tränat mycket och är duktig både på att springa i spåret, lyfta
vikter och spela handboll.
Vem är mest generös?
– Det är Gustaf, hans lägenhet är lite av en fritidsgård
för de yngre spelarna.
Vem är mest beroende av sociala medier?
– Solklart Ola Anto eller Sebastién Ehnevid, de läser
allt som har med handboll att göra.
Vem dansar bäst på lagfesterna, eller tror att han dansar
bäst?
– Jesper Jakobsson, han är duktig på att dansa.
Vem sköter musiken i omklädningsrummet och vem har sämst
musiksmak?
– Det var länge sen vi hade musik i omklädningsrummet,
jag vet inte vart den stereon tog vägen. När det begav sig var det Ola Anto och
han spelade inte min musik så jag säger Olas disko som sämst musik.
Återstår bara att se vem som presterar bäst på planen. I morgon onsdag 25/9 börjar serien med match mot BK Heid hemma i Arenan.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.