En oroande trend

Lindlöven presterar bra mot motstånd man redan känner till i Allettan, men har hittat vägar att förlora mot lagen från söder. Det är en aning oroväckande.

Lärdomarna fortsätter att hagla för Lindlöven som kväll efter kväll får känna på hur tufft det faktiskt är att spela i Allettan. Söndagens match borta mot Nybro slutade riktigt bittert när vad som såg ut att bli en meriterande seger förbyttes i ett hjärtskärande nederlag.

Ska vi kalla lärdomen att ”mot bra lag måste man spela distinkt hela vägen in i kaklet”? Nå väl, det är klart att Lindlöven-spelarna var medvetna om det. Man var ju till exempel på väg i en liknande fälla mot Borlänge senast då hemmalaget nära på kom igen från ett underläge med 1-4. Men något gick uppenbarligen helt snett i Liljas Arena när 3-2 under sista minuten tilläts blir 3-3 (med 38 sekunder kvar) och 4-3 (bara 17 sekunder senare) till hemmalaget Nybro under söndagseftermiddagen.

Lindlöven hade pucken under kontroll och chansen att ta den ut ur egen zon, men slarvade, blev kvar och tappade onödigt pucken i det ödesdigra bytet som innebar att Nybro kunde avgöra matchen i slutskedet. Sådant slarv måste man tvätta bort ur sitt spel.

Har man satt sig i en sådan sits att man har möjligheten att vinna på bortaplan mot en stark motståndare, då måste man knyta ihop säcken. Så är det bara. De bortslarvade poängen i Småland kan visa sig bli väldigt viktiga när serien summeras efter 18 omgångar.

Men det är egentligen något annat som borde stå högst upp på den där listan över läropengar som Lindlöven bygger på just nu. Laget måste lära sig att vinna mot södermotstånd.

För det är faktiskt en oroande trend att man inte vinner mot lagen från den södra serien. Ett påfallande faktum att man plockar poäng av lagen som man redan känner utan och innan, men har påfallande svårt att få till det mot obekant motstånd.

På tre matcher mot lag från västra serien (Kumla, Skövde och Borlänge) har Lindlöven lyckats landa åtta poäng. Vilket naturligtvis är väldigt bra. Men samtidigt, på fyra matcher mot lag från den södra serien har laget inte lyckats ta en enda liten futtig poäng. Det står en nolla i kolumnen.

Försvarsanförandet kan låta något i stil med att det ju faktiskt är de två seriesuveränerna Kristianstad och Troja/Ljungby som gästat Lindehov medan alla andra matcher mot söderlag spelats på bortaplan. Men riktigt så enkelt är det faktiskt inte att komma undan det faktum som jag nu riktat strålkastarljuset mot.

Att det inte blev några poäng (eller för den delen mål) mot Troja och Kristianstad tänker jag inte säga så mycket om. Det är seriens två bästa lag och än så länge är det inget annat lag som lyckats rå på dem. Men både i bortamatchen mot Vimmerby (förlust med 3-4) och matchen mot Nybro (även där förlust 3-4 alltså) hade Lindlöven med lite bättre skärpa kunnat komma undan med poäng. Kanske tre stycken rent av.

Lindlöven har både haft ledningar och spelövertag men ändå hittat vägar att förlora matcherna. Det är dags att lära sig vinna även mot södermotstånd.

På onsdag kommer ett formsvagt Kallinge/Ronneby till Lindehov. Kanske är det dags att visa att man dragit lärdom av tidigare misslyckanden då och bryta den oroväckande trenden.

Det är lite upp till bevis.

Publicerad 16 januari 2017 klockan 09:23

Mikael Mjörnberg , 070-299 38 29 , sport@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.

17 november 2025 klockan 10:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.

14 november 2025 klockan 10:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

Lindlöven ångar vidare i HockeyEttan. Här ses Johannes Jämsén som gör matchens andra mål, varav hans fjärde mål i säsongens tidiga serie. Foto: Hasse Persson

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.

2 november 2025 klockan 19:55 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka ...
30 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stä...
23 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Johannes Jämsén blev en av Lindlövens fem målgörare under dubbelmötets andra match. Segern mot Kalix med 5-0 gör att Lindlöven är ett av två obesegrade lag i serien efter fyra tidiga matcher. Foto: Hasse Persson

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.

12 oktober 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven fick fira in fyra mål under lördagens match mot Kiruna. Imorgon gästas Lindehov av Kalix där Lindlöven hoppas på att vara fortsatt obesegrade när helgens matcher är förbi. Foto: Timmy Lundegård

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.

11 oktober 2025 klockan 20:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens f...

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen ...

Eddie Bergkvist hälsar alla träningssugna välkommen i helgen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.

2 oktober 2025 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan ...

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför ...

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg ...

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar ...

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Nyblivna silvermedaljörer. Foto: Johan Orrbo

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.

26 augusti 2025 klockan 16:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett ...
22 augusti 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just...
29 juli 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo ...
12 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-07-09

2025-07-07

2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-13

2025-05-12

2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-11-17 21:08