Handbollssäsongen är inte ens igång, men redan nu skriver de svenska U18-pojkarna historia. Och med i den absoluta hetluften i Kroatien finns LIF-fostrade Kristian Zetterlund. När Sverige ikväll spelar EM-final mot Island är det med ”Kribbe” som en av de blågula spelarna.
”Den gyllene generationen”. Så har Sveriges U18-landslag bestående av killar födda 2000 och 2001 länge kallats. De mycket talangfulla årgångarna har ofta haussats upp, men det är först denna sommar som de fått chansen att leva upp till stämpeln. Ikväll kliver också detta unga svenska landslag ut för att spela en av de finaste matcher man kan föreställa sig – EM-final i kroatiska Varazdin.
Med i den blågula trupp som krigat sig förbi alla hinder finns Kristian Zetterlund, född i Lindesberg och fostrad i LIF:s orangea ställ. ”Kribbes” U18-gäng har tillsammans gått igenom ett gruppspel bestående av Slovenien, Island och Polen. Rysarseger över Spanien och en ny vändning mot Tyskland följdes sedan upp av semifinal, där Sverige krossade Danmark med hela 31-22.
– Matchen i fredags var det egentligen inget att snacka om. Danmark hängde med första tio, sen gick vi upp i en två- tremålsledning som vi lyckades utöka till fem bollar innan paus. I andra halvlek hotade de aldrig oss, utan vi fortsatte köra på, summerar Kristian vinsten över grannlandet.
Fredagens semifinalseger placerar Sverige i EM-final, där Island nu väntar. Finalmötet blir kulmen på en häftig mästerskapssommar, där Kristian Zetterlund tillbringat den senaste månaden med landslagsläger och träningsmatcher. 18-åringen är en av tre uttagna målvakter i landslaget och samtliga har fått sina chanser mellan stolparna.
– Min egen turnering har varit sisådär måste jag säga. Jag konkurrerar med två väldigt duktiga målvakter, så det har varit svårt att få speltid, förklarar ”Kribbe” som väntas starta på bänken i söndagens finalmatch.
”Den största match vi spelat i våra karriärer”
– Men förhoppningen inför finalen att få spela finns ju så klart hos mig. Och får jag chansen ska jag ta både den och alla andra med storm, lovar målvakten.
Den här söndagen gör sig en samling 17- och 18-åringar sig redo för sitt främsta test så här långt in i deras handbollsliv. Sverige mot Island i en direkt avgörande kamp om EM-titeln. Nationerna möttes även under gruppspelet, då vann Island och blågult söker revansch och ännu viktigare ett mästerskapsguld. Klockan 17:30 kastas finalen igång och Kristian Zetterlund beskriver stämningen inom gruppen som ”god men laddad”.
– Det här kommer att bli en fantastisk upplevelse för oss alla! Det är den största match som vi kommer att ha spelat i våra karriärer hittills, så det är väldigt laddat, berättar ”Kribbe”.
– Nu handlar det bara om att gå ut på plan, explodera och köra vårt race. Då ska det kunna gå hela vägen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.