Handbollssäsongen är inte ens igång, men redan nu skriver de svenska U18-pojkarna historia. Och med i den absoluta hetluften i Kroatien finns LIF-fostrade Kristian Zetterlund. När Sverige ikväll spelar EM-final mot Island är det med ”Kribbe” som en av de blågula spelarna.
”Den gyllene generationen”. Så har Sveriges U18-landslag bestående av killar födda 2000 och 2001 länge kallats. De mycket talangfulla årgångarna har ofta haussats upp, men det är först denna sommar som de fått chansen att leva upp till stämpeln. Ikväll kliver också detta unga svenska landslag ut för att spela en av de finaste matcher man kan föreställa sig – EM-final i kroatiska Varazdin.
Med i den blågula trupp som krigat sig förbi alla hinder finns Kristian Zetterlund, född i Lindesberg och fostrad i LIF:s orangea ställ. ”Kribbes” U18-gäng har tillsammans gått igenom ett gruppspel bestående av Slovenien, Island och Polen. Rysarseger över Spanien och en ny vändning mot Tyskland följdes sedan upp av semifinal, där Sverige krossade Danmark med hela 31-22.
– Matchen i fredags var det egentligen inget att snacka om. Danmark hängde med första tio, sen gick vi upp i en två- tremålsledning som vi lyckades utöka till fem bollar innan paus. I andra halvlek hotade de aldrig oss, utan vi fortsatte köra på, summerar Kristian vinsten över grannlandet.
Fredagens semifinalseger placerar Sverige i EM-final, där Island nu väntar. Finalmötet blir kulmen på en häftig mästerskapssommar, där Kristian Zetterlund tillbringat den senaste månaden med landslagsläger och träningsmatcher. 18-åringen är en av tre uttagna målvakter i landslaget och samtliga har fått sina chanser mellan stolparna.
– Min egen turnering har varit sisådär måste jag säga. Jag konkurrerar med två väldigt duktiga målvakter, så det har varit svårt att få speltid, förklarar ”Kribbe” som väntas starta på bänken i söndagens finalmatch.
”Den största match vi spelat i våra karriärer”
– Men förhoppningen inför finalen att få spela finns ju så klart hos mig. Och får jag chansen ska jag ta både den och alla andra med storm, lovar målvakten.
Den här söndagen gör sig en samling 17- och 18-åringar sig redo för sitt främsta test så här långt in i deras handbollsliv. Sverige mot Island i en direkt avgörande kamp om EM-titeln. Nationerna möttes även under gruppspelet, då vann Island och blågult söker revansch och ännu viktigare ett mästerskapsguld. Klockan 17:30 kastas finalen igång och Kristian Zetterlund beskriver stämningen inom gruppen som ”god men laddad”.
– Det här kommer att bli en fantastisk upplevelse för oss alla! Det är den största match som vi kommer att ha spelat i våra karriärer hittills, så det är väldigt laddat, berättar ”Kribbe”.
– Nu handlar det bara om att gå ut på plan, explodera och köra vårt race. Då ska det kunna gå hela vägen.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.