Monica Jomfjäll från Fonus i Lindesberg tillsammans med Hanna Johansson från Vilsna Tassar. I mitten katten Nina, som söker nytt hem. Foto: Camilla Lagerman
Ensamma djur och människor ges chans till ett rikare liv genom nytt samarbete
När en familjemedlem går bort ställs anhöriga ibland inför ett dilemma när det kommer till personens älskade husdjur som blivit kvar. För att kunna erbjuda djuret ett fortsatt liv i en ny kärleksfull familj har Fonus tillsammans med Djurskyddet Sverige startat initiativet Djuränklingar, där även ensamma människor kan finna en ny vän för livet.
– Det finns så många ensamma människor och ensamma katter. Kan vi hjälpa till att föra samman dem är det underbart, säger Monica Jomfjäll på Fonus i Lindesberg.
Initiativet Djuränklingar är ett samarbete mellan begravningsbyrån Fonus och Djurskyddet Sverige, där sällskapsdjur som förlorat en husse eller matte får hjälp att hitta ett nytt hem och en ny familj. Kampanjen belyser även den utbredda ensamheten i Sverige och hur ett djur kan hjälpa människor i sorg och saknad.
– Det finns så många människor som mist någon, eller som kanske helt enkelt bara lever ensamma, som är i behov av sällskap. Ett djur kan vara en helt fantastisk hjälp att lindra ensamheten. Det är där Hanna och alla hennes kissar som har blivit över kommer in i bilden, berättar Monica Jomfjäll på Fonus.
– Vi är den enda lokalföreningen i länet som är anslutna till riksorganisationen Djurskyddet Sverige, men vi samarbetar även med andra organisationer. När det gäller andra djur än katter hänvisar vi dessa ärenden till Djurskyddet Kristinehamn som har tillstånd även för dem, vi har valt att fokusera på just katter då vi ser att behovet i vårt område är som allra störst där, berättar Hanna Johansson från Vilsna Tassar i Hällefors.
Initiativet Djuränklingar startade under 2020. Foto: Camilla Lagerman
I Sverige finns i dag uppskattningsvis 100 000 hemlösa katter, dock är mörkertalet antagligen betydligt högre än så. Så sent som i juni 2020 kom en lag som införde tuffare krav på att djurhållare måste se till att katter inte förökar sig oplanerat. Katter som rör sig fritt utomhus bör vara kastrerade, steriliserade eller på annat sätt förhindrade från att kunna föröka sig okontrollerat.
– Vi arbetar mycket med att höja kattens status för att hindra människor från att överge dem, och vi jobbar även för att få igenom en lag om obligatorisk id-märkning även för katter, berättar Hanna.
Under pandemiåret 2020 ökade ensamheten framförallt hos många äldre, något som Hanna och hennes kollegor tydligt märkte av.
– Vi hade ingen ökning när det gällde antalet katter som kom in för omplacering, men däremot var det fler människor som var i behov av sällskap. Vi har alltid kontakt med hemmen som adopterar en katt genom oss, och vi har sett vilken skillnad det gör. Sedan är själva föreningen i sig ett socialt sammanhang, där många äldre valt att vara medlemmar utan att adoptera, förklarar Hanna.
– En katt kan verkligen skingra ensamheten för en person, flera studier visar också att en katt som spinner medför flera hälsofördelar hos människor, då det lindrar stress och sänker blodtrycket. För många handlar det om att ha någon att komma hem till, någon som väntar på dig och behöver dig, då vi alla har ett behov av att vara behövda. Även för barn som mist någon kan ett djur kan göra underverk, det behöver inte bara vara äldre personer som är i behov av tröst, berättar Monica.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...