Vårsolen börjar äntligen värma, ifjol var det kvalspel som gällde för LIF Lindesberg den här tiden på året. Nu är säsongen istället över. Med andra kvalar och det kan leda till en del förändringar i serien till kommande säsong.
Ifjol var det IFK Ystad som vann allsvenskan och gick raka vägen upp i Handbollsligan medan VästeråsIrsta, OV Helsingborg och LIF Lindesberg kvalade. Inget av lagen lyckades kvala sig upp den gången.
Nu vankas en ny vår och nya kval och det ser faktiskt ut som att det kan komma att bli en hel del nya lag i allsvenskan till kommande säsong. Och även ett gäng bekanta motståndare.
Det blev bara en säsong i finrummet för IFK Ystad. Skåningarna har haft en tuff säsong i Handbollsligan och åker raka vägen ur igen. De är tillbaka i den allsvenska toppstriden igen till nästa säsong och byter plats med OV Helsingborg som gick upp.
Om något av de allsvenska gängen, Tyresö, Amo och Önnered, som landade årets kvalplatser lyckas bättre än sina föregångare den här våren återstår att se. Aranäs, Hammarby och HIF Karlskrona som blir motståndarna från Handbollsligan är långt ifrån något lätt motstånd. Nå väl, kvalmötena uppåt blir enligt följande:
Tyresö–Karlskrona
Önnered–Hammarby
Amo–Aranäs
Rent spontant skulle jag säga att det känns som att säsongens allsvenska succé Amo har bäst chans, även om det naturligtvis skulle vara häftigt med Hammarby i brandgults serie. Det verkar dock mest rimligt att de klarar av att slå ut ett Önnered vars form har dalat mer och mer ju längre säsongen har pågått.
Men i botten av den allsvenska serien blir det också en hel del förändringar. HK Drott lyckades ju med konststycket att åka ur två raka serier. Först rasade den klassiska föreningen ur Handbollsligan ifjol och de fria fallet fortsatte genom hela allsvenskan den här säsongen. Halmstad-gänget slutade sist och kommer hur konstigt det än låter att spela i division ett nästa säsong. Med sig ner tar de också Anderstorp som bara fick en säsong i allsvenskan innan det var dags att kliva av igen.
Upp kommer istället Skövde-gänget (nå väl, de är från förorten Stöpen) HK Country som LIF Lindesberg stiftade bekantskap med i allsvenskan så sent som ifjol samt succégänget Hisingen/Torslanda från Göteborg. Så sent som som våren 2013 vann de sin division 3-serie, den här våren tog de klivet upp i allsvenskan. Snacka om idrottssaga. Ett lag det blir intressant att stifta bekantskap med nästa säsong.
För ovanlighetens skull tvingas VästeråsIrsta spela negativt kval istället för positivt och med sig ner i detta ovissa krig har man Tumba. Vilka motståndarna blir är inte helt klart än, division 1-gängen ska spela ytterligare en kvalrunda först. Men det kommer bli enligt följande:
Vinslöv/SilwingTroja mot Tumba
Mantorp/Kungälv mot VästeråsIrsta
Det stundar en kvalfylld vår och blir intressanta omrumsteringar i båda ändarna av tabellen.
Lägg till det att det förutom LIF Lindesberg är helt klart att Hallby, Skånela, Varberg, RP Linköping och Rimbo spelar i allsvenskan nästa säsong och vi kan slå fast att det kommer bli en riktigt intressant serie även säsongen 17/18.
En serie där LIF Lindesberg med rätt jobb under sommaren har stora möjligheter att återta platsen som kvallag och få njuta det som så många andra gör just nu.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.