1955 gick svenska folket till vallokalerna för att rösta ja eller nej till högertrafikomläggning. Sveriges ja-sida, bestående av näringslivet och majoriteten av regeringen, såg det som självklart att köra på samma sida som de andra länderna i Europa, inte minst med tanke på den ökande trafiken över gränserna. ”Det kommer att bli blodbad på vägarna”, ropade motståndarna.
På valdagen fick de som ville behålla vänstertrafiken en förkrossande majoritet. I Lindesberg röstade 77 procent nej till införande av högertrafik och 20 procent ja. Totalt i riket var nej-siffran ännu högre.
Många år senare tog regeringen saken i egna händer och beslutade, mot folkomröstningens utgång, att högertrafik ändå skulle införas. Resultatet blev färre trafikolyckor på landets vägar trots att nej-sägare trodde tvärtom.
Eurovalet riskerar nu att bli ett nytt val där regeringen i slutänden kommer att kasta valresultatet i papperskorgen och ta beslut själva.
Det är enklare att säga nej till förändringar. Generellt sett hittar man majoriteten nej-sägare till såväl euron som högertrafiken på landsbygden och mindre orter. Det är inte så konstigt eftersom man där oftare saknar kontakt med andra länder. Boende i Stockholmsområdet och södra Sverige har oftare kontakt med euron än folk i inlandet. Likadant var det 1955, ja-sägarna till högertrafik fanns i södra Sverige där de oftare var ute i Europa och fick uppleva högertrafiken.
Det blev inget blodbad när vi gick över till högertrafik, sanningen är att det bara blivit färre och färre dödsolyckor sedan dess.
Läs mer om högertrafikomläggningen
Rysaren som inte blev av
Den som hade sett fram emot en spännande kväll vid TV:n på söndagen kunde snart konstatera att chipsen, dippen och läsken hellre kunde sparas till ett bättre tillfälle. Valet blev inte den rysare många förutspått och ganska tidigt kunde man se hur svenska folket röstat i valet om att införa euron som valuta i Sverige. I Lindesberg fick nej-sidan en förkrossande majoritet. Hela 64 procent sade nej och 33,7 procent ja.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.