Bilskadecenters Peter Larsson hjälper en flicka upp på huven för att hon ska nå bättre. Foto: Camilla Lagerman
Först en säkerhetsgenomgång.. Foto: Camilla Lagerman
Sedan måla! Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Varför välja en färg när man kan få alla? Foto: Camilla Lagerman
Jenny visar hur man använder en färgspruta. Foto: Camilla Lagerman
Hon visar hur man trycker på handtaget.. Foto: Camilla Lagerman
Sedan är det bara att måla. Foto: Camilla Lagerman
Färgsprakande besök hos Bilskadecenter
Bilskadecenters Peter Larsson hjälper en flicka upp på huven för att hon ska nå bättre. Foto: Camilla Lagerman
Först en säkerhetsgenomgång.. Foto: Camilla Lagerman
Sedan måla! Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Varför välja en färg när man kan få alla? Foto: Camilla Lagerman
Jenny visar hur man använder en färgspruta. Foto: Camilla Lagerman
Hon visar hur man trycker på handtaget.. Foto: Camilla Lagerman
Sedan är det bara att måla. Foto: Camilla Lagerman
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Färgsprakande besök hos Bilskadecenter
Det fullkomligt bubblade av kreativitet hos Bilskadecenter i Lindesberg under tisdagsmorgonen, när 12 elever från Pilkrogs förskola kom på besök för att lära sig lackera bilar.
– Det gäller att börja i tid, skrattar Peter Larsson och förser barnen med varsin flaska sprayfärg.
Annons
12 barn i åldrarna 5 och 6 år besökte under tisdagsmorgonen Bilskadecenter i Lindesberg för att sätta lite extra färg på tillvaron. Tillsammans med sina två lärare lyssnade de till Peter Larssons säkerhetsföreskrifter innan de utrustades med skyddsmundering och sprayfärg i regnbågens alla kulörer.
Ute på bakgården står två utdömda bilar, som dagen till ära ska få agera målarduk för barnen. Med stora ögon greppar de tag i sina sprayburkar och börjar förvandla de tidigare tråkiga fordonen till något som mest liknar ett stort konstverk.
Självklart ska även ratten målas. Foto: Camilla Lagerman
Allt eftersom utvecklar de sina tekniker till att även göra avtryck med händerna i lacken, och när de upptäcker att bilarnas dörrar är olåsta öppnas ytterligare en värld att förvandla.
När all färg är slut får barnen se hur företagets egen lackerare Jenny använder sin färgspruta, och när hon frågar om de vill prova bildas snabbt en lång kö bakom henne.
– Ni är med beröm godkända i min lackeringsskola, säger Peter glatt och delar ut varsin reflexlampa till barnen.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Klart: Här öppnar Göransonska
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att tv...
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...
Löven laddar för Lindemarken
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar...
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.