Fatlum Ahmeti förlänger sitt kontrakt med LIF Lindesberg. Mittsexan har i dagarna skrivit under ett treårsavtal med moderklubben som gäller fram till och med 2016, skriver klubben i ett pressmeddelande.
– Vi är mycket glada över att Fatlum väljer att stanna kvar oss hos. En tvåvägsspelare som verkligen utvecklats den här säsongen, säger LIF Lindesbergs klubbchef Anders Sjöberg.
22-årige Fatlum Ahmeti är fostrad i LIF Lindesberg och gjorde debut i A-laget redan säsongen 2008/2009. Det är dock inte förrän den här säsongen som Ahmeti har fått sitt riktiga genombrott. Tidigare har han hamnat lite i skymundan av Payam Hatami och Erik Axelsson på sin position.
– Den här säsongen har Fatlum fått chansen på riktigt och den har han verkligen tagit. Det som är mest imponerande är den jämnhet som han har visat. Att han hade en hög kvalité visste vi, men att leverera i match efter match är verkligen starkt, säger LIF-tränaren Herman Arenvang.
Den här säsongen har Fatlum Ahmeti spelat samtliga allsvenska omgångar och gjort 104 mål på 18 matcher.
Under lördagen reser Ahmeti och övriga spelare i LIF Lindesberg till Roslagen för att möta svårspelade Rimbo på bortaplan. Ett lag som spelar okonventionell handboll och är med och slåss i toppen av tabellen.
– Vi har haft lite problem med sjukdom som florerat i truppen så vi får se vilket lag vi kan ställa på benen. Vi måste spela bra för att slå Rimbo och det kommer vi att göra, säger Herman Arenvang.
Matchguide
Vad: Rimbo–LIF Lindesberg, allsvenskan omgång 19.
Var: Sparbankshallen, Rimbo.
När: Lördag 2 februari kl 14.00.
Följ matchen: Via lifonline.se. http://lifonline.se/
Tabellen: LIF ligger tolva, vilket innebär kvalplats, medan Rimbo är fyra med 26 poäng.
Läget i laget: Under veckan har flera spelare varit krassliga. Sebastian Hammar och Peter Carlsson, som båda missade matchen mot H43, räknar dock med spel mot Rimbo. Oskar Erixon är fortsatt långtidsskadad.
Interna skytteligan: Fatlum Ahmeti 104, Jacob Nelson 94, Konrad Rasmussen 64.
Håll ögonen på: Rimbo förknippas med efternamnet Tollbring. Pappa Dick är tränare medan Ken, Jeff och Jerry finns med i A-truppen. Framför allt Ken är viktig att se upp med.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.